Tamasha

10 اشتباه رایج در استفاده از ماسک در زمان کرونا

10 اشتباه هنگام استفاده از ماسک

یک ماسک باید هر دو ساعت یک بار تعویض یا ضد عفونی شود، در غیر این صورت، ذرات ویروسی می توانند روی آن انباشته شده و احتمال تنفس آنها افزایش یابد.

10 اشتباه هنگام استفاده از ماسک

مشخص شده است حتی افرادی که هیچ نشانه و علامتی از بیماری ندارند، ممکن است ناقل ویروس باشند و پوشیدن ماسک می تواند احتمال قرار گرفتن در معرض ویروس را برای دیگران کاهش دهد. در ادامه با چند اشتباه که ممکن است هنگام استفاده از ماسک مرتکب شوید، بیشتر آشنا می شویم.

هنگامی که یک بار از ماسک استفاده می کنید، به هر چیزی آلوده می شود. اگر ماسک را درآورده و روی سطح دیگری قرار دهید، آن سطح نیز اکنون آلوده شده است.

بهترین گزینه پوشیدن ماسک های یک بار مصرف و دور انداختن آنها به روش درست پس از استفاده است. اگر از یک ماسک پارچه ای یا دست‌ساز استفاده می کنید، بین هر بار استفاده باید آن را شسته و ضد عفونی کنید.

اگر ماسک خود را حتی اگر از سطح بیرونی آلوده کرده باشید، همچنان این امکان وجود دارد که به راحتی خود را نیز آلوده کنید. درآوردن ماسک و پوشیدن دوباره آن با دست های آلوده می تواند باکتری یا ویروس را به بخشی که تنفس می کنید، انتقال دهد.

پیش از تنظیم ماسک از تمیز بودن دست های خود اطمینان حاصل کنید. به طور کلی بهتر است که از لمس صورت خود پرهیز کنید.

یک ماسک باید هر دو ساعت یک بار تعویض یا ضد عفونی شود، در غیر این صورت، ذرات ویروسی می توانند روی آن انباشته شده و احتمال تنفس آنها افزایش یابد.

شاید افراد زیادی را دیده باشید که از ماسک تنها برای پوشاندن دهان خود استفاده می کنند و بینی آنها بدون پوشش است. در شرایطی که این می تواند هنگام سرفه یا عطسه همچنان مقداری از دیگران محافظت کند اما اگر فردی مبتلا به بیماری کووید-19 در نزدیکی وی عطسه یا سرفه کند، محافظتی از خود فرد در برابر این بیماری نخواهد داشت.

بدون ماسک، افراد مستعد استنشاق ذرات موجود در هوا هستند. شما باید پیش از حضور در منطقه ای پر خطر، به عنوان مثال، پیش از خروج از خانه، ماسک خود را پوشیده باشید.

ممکن است فکر کنید که یک ماسک 100 درصد قابل اعتماد است و شما را به طور کامل از گزند ویروس دور نگه می دارد اما در واقع این گونه نیست. استفاده از ماسک در واقع به معنای کاهش خطر ابتلا به بیماری است. حتی در صورت پوشیدن ماسک، فاصله گیری اجتماعی همچنان باید رعایت شود.

ماسک های جراحی به عنوان مانعی بین دستگاه تنفسی شما و تمام ویروس ها و باکتری ها عمل نمی کنند اما فاصله گیری اجتماعی می تواند به محافظت در برابر ذرات حاوی ویروس ناشی از سرفه و عطسه یک فرد آلوده کمک کند.

استفاده از مواد شیمیایی روی ماسک که موجب مرطوب شدن آن می شود، اقدامی نامناسب است. اسپری سبک برای ضدعفونی کردن ماسک و سپس قرار دادن ماسک در کیسه مشکلی ایجاد نمی کند، اما از اسپری بیش از حد و موادی که موجب مرطوب شدن ماسک می شوند، پرهیز کنید.

زمانی که ماسک مرطوب می شود، کارایی آن برای پیگشیری از نفوذ ذرات کاهش می یابد و باید آن را با یک ماسک خشک و تمیز تعویض کنید. از لمس ماسک با زبان خود پرهیز کنید. این کار می تواند موجب مرطوب شدن ماسک و افزایش میزان نفوذپذیری آن شود.

ماسک ها دارای یک بخش بیرونی که معمولا رنگی، دارای بافت یا نشان تجاری شرکت تولید کننده است و یک بخش داخلی هستند که معمولا سفید رنگ و کتان مانند است. روش درست پوشیدن ماسک این گونه است که بخش داخلی باید روی صورت قرار گرفته تا ذرات موجود در هوا به درستی فیلتر شوند.

ماسک های مختلف دارای کاربردهای مختلف هستند. یک ماسک N95 اگر به درستی روی صورت قرار بگیرد می تواند تا 95 درصد باکتری ها و ویروس ها را فیلتر کند. بر همین اساس، استفاده از این نوع ماسک برای کادر درمانی که بیشتر در معرض ویروس قرار دارند، توصیه شده است. از سوی دیگر، یک ماسک جراحی برای مهار قطرات تنفسی و کمک به محافظت از افرادی که اطراف شما هستند، طراحی شده است.

پیشگیری از کرونا ویروس با رفع ابهام‌ها امکان پذیر است. اشتباهات رایج در پیشگیری از کرونا

پیشگیری از کرونا ویروس از ماه دسامبر سال 2019 مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفت. رفع اشتباهات رایج پیشگیری از کرونا کمک بزرگ به جهان دارد

پیشگیری از کرونا ویروس با رفع ابهام‌ها امکان پذیر است. اشتباهات رایج در پیشگیری از کرونا

پیشگیری از کرونا ویروس از ماه دسامبر سال 2019 مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفت. این بیماری کار خود را ا‌بتدا از ووهان چین آغاز کرد و تمام مرزهای دنیا را یکی پس‌از دیگری فتح کرد تا به یک پاندمی جهانی تبدیل شود. این ویروس با سرعت انتقال بالا خیلی زود توانست تمامی مراکز درمانی در سطح جهانی را دچار مشکل کند. تعداد بالای افراد مراجعه‌کننده، کمبود وسایل بهداشتی و دستگاه‌های تنفسی از دیگر مشکلاتی بود که مراکز درمانی در تمامی کشورها با آن روبه‌رو بودند‌.

در این بین، تعداد افراد مبتلا و همچنین میزان مرگ ‌و‌ میر ناشی از این ویروس، بازار شایعات را در این زمینه بسیار داغ کرد. در چنین شرایطی تعدادی از روی نادانی و برخی برای سودجویی دست به ساختن شایعات می‌زدند. دقت داشته باشید که گوش دادن به شایعه‌ها در برابر یک پا‌ندمی می‌تواند بسیار خطرناک باشد. مخصوصاً اگر این شایعه‌ها در مورد چگونگی انتقال این ویروس یا پیشگیری‌ از آن باشد‌. ما در این مقاله سعی داریم به‌ اشتباهات رایج در پیشگیری از کرو‌نا ویروس بپردازیم‌ و تعدادی از آن‌ها بیان کنیم.

طبق بررسی‌های انجام‌‌شده‌ افراد بدون علامت درست مانند مبتلایان به کرونا‌ ویروس، باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. در صورت لزوم قرنطینه شوند.  حدود 40 درصد افرادی که به این پاند‌می مبتلا می‌شوند، هیچ‌گونه علامتی ندارند. اگر ناقلان بی‌ علامت قرنطینه نشوند، ممکن است افراد پیرامون خود را به این بیماری مبتلا کنند. متخصصان ویروس‌شناسی بر این عقیده هستند مبتلایان باید تا 14 روز خود را قرنطینه باشند. این کار باعث پیشگیری از کرونا ویروس و سلامت دیگران می‌شود. بنابراین راهی مناسب که مانع از شیوع بیشتر این بیماری می‌شود.

حضور در جمع ها یکی از شایع‌ترین علل ابتلا به کروناست که برای پیشگیری از کرونا لازم است در نظر گرفته شود. برخی فکر می‌کنند با قرار گرفتن در جمع‌های کم تعداد به کرونا مبتلا نمی‌شوند. این در حالی است که متخصصان هر جمعی را جز افراد خانواده خطرناک به‌حساب می‌آورند.

پنکه و کولر به علت سرعت بخشیدن به جریان هوا می‌توانند هوای آلوده را سریع‌تر به اطراف پراکنده کنند و در صورت آلوده بودن جریان هوا سرعت پخش ویروس با پنکه و کولر بیشتر می‌شود. در نتیجه افراد بیشتری را در معرض این ویروس و خطرات آن قرار می‌دهد.

آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان بیماری‌هایی به‌ کار می‌روند که به دلیل وجود باکتری ایجاد شده‌‌ است. بیماری کرونا به وسیلۀ ویروس منتقل می‌شود و ارتباطی با باکتری ندارد‌.

اما اگر شما به بیماری کرونا مبتلا شوید ممکن است برای شما آنتی‌بیوتیک هم تجویز شود. دلیل این کار بروز عفونت‌های است که به وسیلۀ باکتری، بعد از مبتلا شدن به کرونا در بدن شما ایجاد می‌شود.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند با مشت ‌کردن دست‌ها و به هم زدن آن‌ها در هنگام احوال پرسی باعث پیشگیری از کرونا ویروس می‌شوند. در حقیقت این ویروس از طریق تنفس و سطح آلوده منتقل می‌شود. دست دادن با مشت‌های گره‌کرده انتخاب خوبی برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس نیست.

تأثیر دمای هوا در شیوع این ویروس باور اشتباه  عموم مردم است. دمای هوا در انتشار و شیوع این بیماری هیچ نقشی ندارد. ممکن است سردی هوا باعث سرماخوردگی و خشکی گلو باشد اما در مورد ابتلا به ویروس کرونا هیچ نقشی ندارد‌‌.

یکی دیگر از باورهای اشتباه در این زمینه از بین رفتن این ویروس با دمای خیلی پایین یا بالا است. در‌‌صورتی که ویروس کرونا می‌تواند در سردترین نقاط دنیا هم شیوع پیدا کند

یکی دیگر از اشتباهات رایج در پیشگیری از کرونا ویروس این باور است که کودکان  به این بیماری دچار نمی‌شوند.  بررسی‌های مرکز بهداشت جهانی خلاف آن را نشان می‌دهد. در واقع تا به امروز تعداد کثیری از افراد مبتلا به این ویروس را کودکان و افراد کم سن تشکیل داده‌اند. ابتلا به کرونا ویروس محدودیت سنی ندارد. هر فردی با نادیده گرفتن پروتکل‌های بهداشتی به کرونا مبتلا می‌شود. در چند ماه اخیر گزارش‌های زیادی مبنی بر مرگ‌‌و‌میر کودکان بر اثر این بیماری منتشر‌ شده است.

شستشوی بینی و دهان با آب ‌نمک ممکن است در از بین بردن باکتری‌های دهان اثرگذار باشد. اما هیچ مدرک مستندی در مورد تأثیر آن برای درمان یا پیشگیری از کرونا ویروس وجود ندارد.

عده‌ای بر این باورند که دمای هوا بالای 25 درجه باعث پیشگیری از کرونا ویروس می‌شود . گاهی فکر می‌کنند در آفتاب مستقیم ویروس کرونا از بین می‌رود. تمامی این موارد اشتباه است. اگر دست شما آلوده است بهترین راه شستشوی آن به وسیلۀ مواد شوینده به مدت 20 ثانیه است. آفتاب و دمای هوا نمی‌تواند به تنهایی باعث از بین رفتن این ویروس شود. این ویروس در کشورهایی با دمای بالای هوا و تابش مستقیم خورشید هم شیوع پیدا کرده است.

منابع: businessinsider,

اشتباهات رایج هنگام ماسک زدن+ تصاویر

اگر ماسک به درستی روی صورت قرار نگیرد، هیچ اثر محافظتی نداشته و ریسک ابتلای فرد به ویروس کرونا را افزایش می‌دهد.

اشتباهات رایج هنگام ماسک زدن+ تصاویر

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ماسک یک وسیله محافظت فردی جهت پیشگیری از ورود ویروس به داخل دهان و بینی فرد برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مسری و ویروسی است. ماسک باید به گونه ایی روی صورت تنظیم شود که ویروس هیچ راه نفوذی به داخل آن نداشته باشد؛ بنابراین اشتباه زدن ماسک به روی صورت، نه تنها ریسک ابتلا به ویروس را کاهش نمی‌دهد بلکه با اطمینان کاذبی که فرد از داشتن محافظ پیدا کرده است، امکان داشتن رفتار پر خطر و ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد.

نیویورک تایمز با توجه به این مسئله، به تشریح اشتباهات رایج در هنگام ماسک زدن پرداخته است تا به مردم نحوه استفاده درست از ماسک برای در امان ماندن از ویروس را آموزش دهد.

بیشتر بخوانید: ویروس کرونا؛ هر آنچه باید درباره ماسک‌ها بدانید

۱) ماسک نباید زیر بینی قرار بگیرد. راه اصلی ورود ویروس به داخل بدن از طریق تنفس هوای آلوده و عبور آن از بینی و دهان است؛ بنابراین اگر ماسک روی بینی قرار نگرفته و جلوی ورود هوا را نگیرد، هیچ تاثیری در محافظت فرد ندارد.

حسنی/// اشتباهات مرگبار هنگام استفاده از ماسک!

۲) چانه خود را خارج از ماسک قرار ندهید. اگر ماسک به درستی روی صورت قرار نگرفته و محکم نشود، هوای آلوده به ویروس به داخل آن نفوذ کرده و فرد را آلوده می‌کند.

حسنی/// اشتباهات مرگبار هنگام استفاده از ماسک!

۳) از ماسک‌های گشادی که لبه‌های آن با صورت فاصله دارد استفاده نکنید. هوا از اطراف ماسک به داخل آن نفوذ کرده و به این ترتیب وارد بینی و دهان شما می‌شود.

حسنی/// اشتباهات مرگبار هنگام استفاده از ماسک!

۴) ماسک را روی نوک بینی خود قرار ندهید. باید تا بالای بینی شما با ماسک پوشش داده شود تا در امان بمانید.

حسنی/// اشتباهات مرگبار هنگام استفاده از ماسک!

۵) ماسک را زیر چانه یا روی گردن خود قرار ندهید. در این صورت ماسک تاثیری در حفاظت شما از آلودگی‌های ویروسی محیط ندارد.

حسنی/// اشتباهات مرگبار هنگام استفاده از ماسک!

۶) ماسک را به گونه ایی روی صورت خود قرار دهید که از زیر چانه تا بالای بینی و زیر چشم‌های شما را بپوشاند. لبه‌های کناری ماسک نیز باید روی صورت قرار بگیرند. در این صورت ماسک به درستی روی صورت قرار گرفته و می‌تواند به عنوان یک محافظ عمل کند.

حسنی/// اشتباهات مرگبار هنگام استفاده از ماسک!

با این حال این نکته را در نظر بگیرید که استفاده از ماسک به تنهایی نمی‌تواند شما را در مقابل ابتلا به ویروس کرونا حفظ کند. حفظ نکات بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی از جمله نکاتی است که باید به دقت انجام شوند وگرنه استفاده از ماسک هیچ تاثیری در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: روش‌های پیشگیری از بیماری کویید ۱۹ چیست؟

بیشتر بخوانید: مسافرت نروید/خطر در کمین خانواده‌هاست

بیشتر بخوانید: ویروس کرونا؛ آیا سرما می‌تواند آلودگی را از بین ببرد؟

بیشتر بخوانید: تفاوت «فاصله اجتماعی» با «خودقرنطینگی» چیست؟

بیشتر بخوانید: همه مردم ماسک بزنند

بیشتر بخوانید: آیا ماسک پارچه‌ای در کاهش انتشار کووید ۱۹ موثر است؟

انتهای پیام/

کلمات کلیدی

پوشش , تنفس , خطر ابتلا به بیماری , ماسک , ویروس , ویروس کرونا , کرونا ویروس

10 اشتباه رایج در استفاده از ماسک در زمان کرونا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا