Tamasha

با رعایت این نکات بهترین سفر ساحلی را تجربه کنید

سفر به جزایر قناری؛ از بهترین جاهای دیدنی تا گرفتن ویزا

جزایر قناری که به مناظر کارت‌پستالی و خیال‌انگیز‌ خود مشهور است، یکی از آفتاب‌ترین مقاصد گردشگری در دنیا به حساب می‌آید.

سفر به جزایر قناری؛ از بهترین جاهای دیدنی تا گرفتن ویزا

جزایر قناری که به مناظر کارت‌پستالی و خیال‌انگیز‌ خود مشهور است، یکی از آفتاب‌ترین مقاصد گردشگری در دنیا به حساب می‌آید. در جزایر قناری می‌توانید بهترین‌های اسپانیا را با آب‌وهوای آفریقا و در محیطی بکر و بی‌نظیر تجربه کنید.

اگر به نقشه‌ دقت کنید، شاید از نزدیکی جزایر قناری به قاره‌ی آفریقا متعجب شوید. در واقع، جزایر قناری روی صفحه‌ی تکتونیکی آفریقا قرار گرفته‌اند. این مجمع‌الجزایر به قدری به آفریقا نزدیک هستند که شرقی‌ترین جزایر با آفریقا حدود ۱۰۰ کیلومتر فاصله دارند.

در مقابل، فاصله‌ی جزایر قناری با خاک اسپانیا بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر است. این نزدیکی در حقیقت به‌قدری است که برخی عقیده دارند، شن‌هایی که تپه‌های شنی کورارالهو در جزیره‌ فوئرته‌ونتورا را تشکیل داده‌اند به واسطه‌ی وزش بادهای صحرای آفریقا به اینجا آمده‌اند!

جزایر قناری بخشی از خاک کشور اسپانیا محسوب می‌شود و از آنجایی که اسپانیا در محدوده‌ی اتحادیه اروپا است،‌ برای سفر به این مجمع‌الجزایر باید از ویزای شینگن اسپانیا استفاده کنید. برای سفر تفریحی به اسپانیا، ‌بهترین گزینه دریافت ویزای توریستی اسپانیا است.

لا پالما، لا گومرا، شهر تِرور، پارک ملی تیمانفایا، ساحل ال‌کوفِته؛ لُس‌هرویدروس؛ ال هیرو، ساحل لالاگونا و… از دیدنی‌های جزایر قناری هستند.

سفر به جزایر قناری با توجه به آب‌وهوای معتدل آن، می‌تواند در هر زمانی از سال مناسب باشد. این مجمع‌الجزایر مملو از تفریحگاه‌های ساحلی پر آفتاب و گرم، جنگل‌های سرسبز و انبوه کاج و پارک‌های ملی تماشایی است.

جزایر قناری (به انگلیسی: Canary Islands، به اسپانیایی: Islas Canarias) متشکل از مجمع‌الجزایری در اقیانوس اطلس است که نزدیک‌ترین جزیره‌ی آن ۱۰۸ کیلومتر از شمال غربی قاره‌ی آفریقا فاصله دارد.

جزایر قناری از دو استان سانتا کروس و لاس پالماس تشکیل شده که شامل هشت جزیره اصلی (به ترتیب از بزرگ به کوچک) تنریف، فوئرته‌ونتورا، گران‌کاناریا، لانزاروته، لاپالما، لا گومرا، ال هیرو و لا گراسیوزا می‌شود. جزایر قناری در سال ۱۹۸۲ رسما به یک منطقه‌ی خودمختار تبدیل شد که مرکز آن هم مشترکا لاس پالماس و سانتا کروز دِ تنریف است.

به لحاظ جغرافیایی، جزایر قناری به دو گروه تقسیم می‌شوند. گروه غربی که مرکب از جزایر تنریف، گران‌کاناریا، لاپالما و لا گومرا و فررو است که عمدتا از قله‌ها و کوه‌های مرتفع تشکیل شده است. گروه شرقی هم متشکل از لانزاروته، فوئرته‌ونتورا و شش جزیره است که بر روی فلات‌قاره‌ای که ۱۴۰۰ متر از بستر اقیانوس بلندتر است قرار گرفته‌اند.

جزایر قناری میلیون‌ها سال قبل در اثر فوران‌های آتشفشانی تشکیل شدند. تمام جزایر غربی از ۱۲۰۰ متر مرتفع‌تر بوده و قله‌ تیده در تنریف هم با ۳۷۱۸ متر ارتفاع، بلندترین نقطه‌ در تمام کشور اسپانیا است.

جزایر قناری آب‌و‌هوای نیمه گرمسیری دارد. هوا در تمام سال در این مجمع‌الجزایر گرم بوده و تغییرات فصلی هم کم است. به عنوان مثال، در شهر لاس پالماس، متوسط دمای هوا در بعد از ظهرهای ماه اوت (تیر-مرداد) حدود ۲۶ سانتی‌گراد است، در حالی که در ماه ژانویه (دی-بهمن) دمای هوا به ۲۱ درجه‌ سانتی‌گراد می‌رسد.

بارندگی در جزایر قناری که بیشتر بین ماه‌های نوامبر و دسامبر (آبان، آذر و دی) رخ می‌دهد، به ندرت از ۲۵۰ میلی‌متر بیشتر می‌رود، به‌جز در نواحی شمال غربی که ممکن است میزان بارندگی از ۷۵۰ میلی‌متر نیز فراتر رود.

خاک غنی از املاح و مواد معدنی که بر اثر فعالیت‌های ممتد آتشفشانی به زمین آمده‌اند و همینطور هوای معتدل، باعث شده تا شاهد پوشش گیاهی بسیار متنوعی در جزایر قناری باشیم. نوع پوشش گیاهی در این مجمع‌الجزایر بسته به ارتفاع متفاوت است، از سطح دریا تا ارتفاع ۴۰۰ متری عمدتا گیاهان خاص نواحی گرم و خشک رشد می‌کنند.

در نواحی که آبیاری مناسب است می‌توان محصولات کشاورزی مانند موز، پرتقال، قهوه، خرما، نیشکر و توتون را دید. از ارتفاع ۴۰۰ تا ۷۳۰ متری آب‌وهوا بیشتر رو به مدیترانه‌ای می‌رود و غلات، سیب‌زمینی و انگور از عمده‌ترین محصولات کشاورزی آن هستند. در ارتفاعات بالاتر از ۷۳۰ متر هوا رو به خنکی می‌رود و مناسب رشد و نمو درختانی مانند کولِخاس، مورت، برگ بو و غیره است.

جمعیت تنریف و گران‌کاناریا در قرن بیستم نسبت به سایر جزایر به سرعت افزایش پیدا کرد. در جزایر قناری گویش خاصی از زبان اسپانیایی صحبت می‌شود. در این گویش کلمات مهجور و کهنی مورد استفاده قرار می‌گیرد که عمدتا نشان از تاثیراتی دارد که از زبان پرتغالی پذیرفته شده‌اند.

کشاورزی همواره تکیه‌گاه اقتصادی مجمع‌الجزایر قناری بوده است. شراب حاصل از انگورهای کاشت دیم تا سال ۱۸۳۵ عمده محصول جزایر قناری بود. ولی در آن سال با هجوم شته مو (از آفات مهم درخت انگور) به تاکستان‌های منطقه، کشاورزان تصمیم گرفتند تا تولید قرمزدانه (رنگی که از حشره‌ای به همین نام استخراج می‌شود) را جایگزین تولید انگور کنند.

پس از آن، تولید قرمزدانه نیز در اواخر قرن نوزدهم به دلیل رقابت با رنگ‌های مصنوعی رو به افول گذاشت و تولید موز، گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و سایر سبزیجات و میوه‌ها جایگزین آن شد.

صنعت گردشگری در جزایر قناری پس از سال‌های ۱۹۵۰ با افزایش تعداد هتل‌ها و مسافرخانه‌های دولتی، به سرعت رو به رشد و ترقی گذاشت. در اوج فصل گردشگری که بین ماه‌های دسامبر و مارس (آذر تا فروردین) است، لاس پالماس و سانتا کروز شلوغ‌ترین نقاط در جزایر قناری هستند.

صنایع تولیدی جزایر قناری در خارج از سانتا کروز د تنریف که دارای پالایشگاه نفتی با تولید نفت‌خام بالاست، عمدتا کوچک هستند. دولت اسپانیا طی سال‌های اخیر بیشتر سرمایه‌گذاری در کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی را تشویق کرده است.

ساکنان اصلی جزایر قناری مردمان «گوانچه» بودند که امروزه با سایر ساکنان جزایر قناری تلفیق شده‌اند. گوانچه‌ها از اقوام بربری بودند که در قرن پانزدهم تحت سلطه‌ی اسپانیایی‌ها درآمدند. رومیان از طریق جوبا دوم، پادشاه موریتانی از جزایر قناری باخبر شدند که گزارش‌های خود از لشکرکشی (در حدود سال ۴۰ ق.م) به این جزایر را نزد پلینی بزرگ، مورخ مشهور روم باستان بازگو کرده است.

پلوتارک دیگر مورخ نامدار رومی هم از جزایر قناری نام برده است. اعراب در سال ۹۹۹ م. وارد جزایر قناری شدند و شروع به دادوستد و تجارت کردند. در طی قرن سیزدهم و چهاردهم دریانوردان و سیاحانی از جنوا (ایتالیا)، مایورکا (اسپانیا)، پرتغال و فرانسه به جزایر قناری آمدند.

ژان دو بتنکورت که به دستور هنری سوم کستیل، پادشاه کاستیا در سال ۱۴۰۴ به حاکم مجمع‌الجزایر تبدیل شد، فتح لانزاروته، فوئرته‌ونتورا و فررو را به اتمام رساند و در دسامبر ۱۴۰۶ به اروپا بازگشت و برادرزاده‌اش، ماسیو را به عنوان جانشین خود برگزید. نیروهای پرتغالی بین سال‌های ۱۴۲۰ تا ۱۴۷۹ جزیره لا گومرا را تحت سلطه‌ی خود در آوردند.

طبق معاهده‌ی آلکاسواس حق مالکیت جزایر قناری به پادشاهی اسپانیا سپرده شد و فتح باقی جزایر نیز در سال ۱۴۹۶ به پایان رسید. کریستف کلمب تجدید ذخایر هر چهار ناوگان خود برای سفر به قاره‌ی آمریکا را در جزایر قناری انجام داده است. ژنرال فرانسیسکو فرانکو هم در سال ۱۹۳۶ از این جزایر به عنوان اولین پایگاه شورش ملی‌گرایان استفاده کرد و از آنجا رهسپار مراکش شد.

در مورد نام‌گذاری جزایر قناری هم بحث بسیار است. ولی چنانچه گفتیم، رومیان از طریق گزارشات جوبا دوم، پادشاه موریتانی از این جزایر اطلاع یافتند. نام جزایر قناری نیز از کلمه‌ی لاتین «Canariae Insulae » آمده که به معنای «جزایر سگ‌ها» است.

به گفته پلینی بزرگ، جزیره قناری مملو از سگ‌های بزرگ جثه‌ای بوده است. از طرف دیگر، گفته می‌شود که ساکنان اصلی جزیره که گوانچه‌ها بودند، پایبند آئینی بودند که سگ‌ در آن مقدس شمرده شده و حتی سگ‌ها مومیایی می‌شدند. برخی محققان گمان می‌کنند که ارتباط تنگاتنگی بین تقدس سگ در جزایر قناری و آنوبیس، خدای مرگ در مصر باستان وجود داشته که همواره با سَر سگ تصویر می‌شود.

نظریه‌هایی دیگری هم در این مورد وجود دارد، یکی از این نظریه‌ها از نام‌گذاری جزایر قناری از روی قبیله‌ی نوکاری بربر ساکن مراکش خبر داده‌اند که در منابع رومی با عنوان «کانارای» ذکر آن رفته است. هر چند پلینی بزرگ این موضوع را هم با سگ‌ها بی‌ارتباط نمی‌داند. در هر حال، امروز می‌توان سگ‌ را در نشان رسمی جزایر قناری دید و آنچه مسلم است اینکه نام جزایر قناری از نام پرنده‌ای به همین نام گرفته نشده، بلکه کاملا برعکس، نام پرندگان از مجمع‌الجزایر گرفته شده است.

سفر به جزایر قناری با توجه به آب‌وهوای معتدل آن، می‌تواند در هر زمانی از سال مناسب باشد. این مجمع‌الجزایر مملو از تفریحگاه‌های ساحلی پر آفتاب و گرم، جنگل‌های سرسبز و انبوه کاج و پارک‌های ملی تماشایی است. حال اینکه بخواهید سفری آرام را داشته باشید یا اینکه آن را با فعالیت‌ها و تفریحات شاد سپری کنید، به سلیقه‌ خودتان بستگی دارد.

اگر از ماه مه تا ژوئیه (اردیبهشت تا مرداد) به این جزایر سفر کنید، می‌توانید از نسیم خنک دریایی با متوسط دمایی حدود ۲۶ درجه سانتی‌گراد لذت ببرید. ماه اوت (مرداد-شهریور) بهترین زمان ممکن برای استراحت در سواحل گرم جزایر قناری است. در این زمان دمای متوسط چیزی حدود ۲۳ درجه سانتی‌گراد است که برای شنا، ماهیگیری و غواصی ایده‌آل است.

گردشگران اروپایی خصوصا از کشورهای سردسیری مانند انگلستان و کشورهای اسکاندیناوی برای سپری کردن تعطیلات زمستانی خود به جزایر قناری هجوم می‌آورند. علی‌رغم هوای خنک‌تر جزایر در زمستان، متوسط دمای هوا بین ۲۲ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد است و در سردترین روزها دمای هوا به ندرت به زیر ۱۵ درجه‌ سانتی‌گراد می‌رسد.

ولی اگر به دنبال لذت بردن از تعطیلاتی آرام هستید، توصیه می‌کنیم در ماه‌های بهار و پاییز به آنجا سفر کنید. در این دوره، سواحل آفتابی و سایر جاذبه‌های گردشگری جزایر قناری نسبت به ماه‌های شلوغ تابستانی خلوت‌تر است.

در زمان برنامه‌ریزی برای سفر به جزایر قناری سوالی که برای بسیاری از کسانی که عازم این مجمع‌الجزایر خیال‌انگیز و تماشایی هستند، این است که بهترین جزیره‌ کجاست؟ نیازی به گفتن نیست که تمام جزیره‌های جزایر قناری زیبایی‌ها و جاذبه‌های خاص خود را دارند.

علاوه بر این، با توجه به اینکه می‌توانید به راحتی با کشتی‌ها تندرو از یک جزیره به جزیره دیگر دسترسی پیدا کنید، دست شما برای انتخاب بهترین مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های مختلف در جزایر قناری باز است. حال در اینجا برخی از دیدنی‌های این جزایر زیبا را معرفی می‌کنیم.

ترور شهری کوچک و بسیار دیدنی در شمال جزیره‌ گران‌کاناریا است. ترور که در حومه‌ی شهر لاس‌پالماس قرار دارد، برخی از بهترین نمونه‌های معماری شیوه استعماری را در خود جای داده است.

در مرکز شهر می‌توانید باسیلیکای قرن هجدهمی «باسیلیکا دِ نوِسترا سینیورا دِل پینو» که به معنای «باسیلیکای بانوی ما کاج» است و در نزدیکی آن موزه‌ی شهر را ببینید که در آن تابلوهای نقاشی، انواع اسلحه‌ها و عکس‌های قدیمی و وسایل عتیقه‌ی قرن هفدهمی نگهداری می‌شود. این شهر کوچکِ بسیار دیدنی، برای استراحت و گذراندن اوقاتی خوش و آرام و تماشای مناظر طبیعی و تاریخی ایده‌آل است.

اگر بخواهید قدرت و وسعت واقعی جریان‌های زیرزمینی آتشفشانی را تجربه کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتما از پارک ملی تیمانفایا دیدن کنید. در این پارک ملی می‌توانید از نزدیک شاهد صخره‌های گرم و فوران آبفشان‌ها باشید که منظره‌ای خارق‌العاده است. این پارک ملی که ۵۱ کیلومتر مربع وسعت دارد، در جنوب غربی لانزاروته قرار گرفته و به دلیل همین مناظر منحصر به فرد و مریخی‌اش شهرت دارد.

برای تماشای میدان گدازه‌ای باید با اتوبوس رسمی خود پارک ملی به آنجا بروید. اگر می‌خواهید درک جامع‌تری از جغرافیا و تاریخچه‌ی منطقه به لحاظ زمین‌شناختی داشته باشید، توصیه می‌کنیم حتما با یک تور کامل که راهنماهای بسیار با تجربه‌ای دارند همراه شوید.

این ساحل شنی ۱،۵ کیلومتری از زیباترین مناظر ساحلی در فوئرته‌ونتورا به حساب می‌آید. این ساحل نسبتا دست‌نخورده در سایه‌ی بنای مرموزی به نام «ویلای وینتر» قرار دارد که می‌توانید در فصل اوج گردشگری همراه تورهایی به آنجا بروید. بهتر است قبل از بازدید از این ویلای تماشایی داستان واقعی آن را بدانید.

این ویلا در سال ۱۹۳۷ توسط معمار آلمانی، گوستاو وینتر ساخته شده و متشکل از دو طبقه، برجی در ضلع شمال غربی و یک بالکن است. گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد کارکرد واقعی این ویلا وجود دارد. اصلی‌ترین گمانه‌زنی این است که فانوس دریایی این ویلا برای علامت دادن به زیردریایی‌های مشهور یوبوت نازی‌ها در خلال جنگ جهانی دوم به کار می‌رفته است.

علاوه بر تماشای این بنای تاریخی می‌توانید با اجاره کردن تخت آفتاب‌گیر از تماشای امواج متلاطم و دریای مواج لذت ببرید.

لُس‌هرویدروس قطعا شایسته‌ی قرار گرفتن در بین زیباترین مکان‌های جزایر قناری است. لُس‌هرویدروس که در زبان اسپانیایی به معنای «دیگ‌های جوشان» است، یک سری سنگاب یا غارهای دریایی بسیار تماشایی و جذاب است. قطعا تماشای این مناظر در زمان قرص ماه کامل یا زمانی که جزر و مدها طولانی هستند، می‌تواند خاطره‌ای فراموش‌نشدنی و ماندگار برای شما رقم بزند.

این جزیره که در وسط اقیانوس اطلس واقع شده، به معنای واقعی ساحل صخره‌ای دست‌نیافتنی است که روزگاری آخرِ دنیا محسوب می‌شده است. پس از اینکه کریستوف کلمب در سال ۱۴۹۲ با عبور از اینجا به آن‌سوی اقیانوس‌ها سفر کرد، نادرستی این فرض هم به اثبات رسید.

چه به صورت هوایی یا با کشتی به این جزیره‌ی دیدنی سفر کنید، بلافاصله می‌توانید روستاهای ساحلی و کلبه‌های نزدیک صخره‌ها و سنگ‌نگاره‌هایی را ملاحظه کنید که روزگاری توسط بومیان جزیره حکاکی شده‌اند. با این حال، به جز این مناظر دلفریب و تماشایی یکی از محبو‌ب‌ترین جاذبه‌های جزیره‌ی آرام ال‌هیرو قطعا استخرهای ساحلی آن با آب‌های فیروزه‌ای رنگ و زلال است.

لالاگونا شهری در ضلع شمالی جزیره تنریف است و پایتخت باستانی جزایر قناری نیز محسوب می‌شود. این شهر امروزه بدل جواهری کم‌تر شناخته‌شده‌ای شده که مملو از کاخ‌ها و عمارت‌ها، کلیساها و بناهای تاریخی و سنتی از دوره‌های گوتیک، رنسانس و عصر طلایی است. تمام اینها به همراه چشم‌اندازهای دیدنی و مبهوت‌کننده‌‌ی دریا و دشت‌های وسیع و زیبا می‌تواند باعث شود حتما در سفر خود به تنریف سری به اینجا بزنید.

رشته‌کوه آناگا که در گوشه‌ی شمال شرقی تنریف قرار دارد، یکی از زیباترین مکان‌هایی است که در سفر خود به تنریف می‌توانید از آن دیدن کنید. هر آنچه از سفر به جزایر قناری در سر دارید را می‌توانید تنها در همین یک مکان یکجا ببینید. این مکان زیبا و بکر مملو از دره‌های تنگ و ژرف، قله‌هایی سر به فلک کشیده و جنگل‌های سبز و انبوه و مه‌آلود است.

رشته‌کوه‌ آناگا بهشت واقعی کوهنوردان و ماجراجویان و کسانی است که به‌اندازه‌ای شهامت دارند که وارد این مناظر باستانی صعب‌العبور و دست‌نیافتنی شوند. یادتان نرود پیش از رفتن به این مکان دیدنی کفش‌های پیاده‌روی و کاپشن و سویشرت همراه خود بردارید.

این شهر تاریخی در کرانه‌ی شمالی تنریف در دره‌ای ژرف قرار گرفته که اطرافش را مزارع زیبای موز دربرگرفته‌اند.

در این شهر دیدنی می‌توانید برخی از بهترین و تماشایی‌ترین مناظر در کل جزایر قناری را ملاحظه کنید. همچنین در لا اوروتاوا امکان بازدید از برخی از بهترین بناهای ساخته شده به شیوه معماری باروک در مجمع‌الجزایر قناری را هم خواهید داشت. علاوه بر این، باغ‌های گرمسیری زیبایی و کوه‌های اطراف لا اوروتاوا می‌تواند بهترین مکان برای پیاده‌روی باشد.

یکی از معروف‌ترین دیدنی‌های طبیعی جزایر قناری، کوه تیده است که از میراث‌ طبیعی سازمان یونسکو نیز به حساب می‌آید. این کوه بلند که در پارک ملی تیده واقع است،‌ با ارتفاع ۳۷۱۸ متر بلندترین قله‌ در خاک اسپانیا و سومین کوه آتشفشانی بلند در جهان است. کوه تیده با مناظر خیره‌کننده و چشمگیری شبیه به کره‌ ماه احاطه شده است.

با پیاده‌روی و کوه‌نوردی در ارتفاعات مه‌آلود تیده می‌توانید حس قدم‌گذاشتن روی دریای ابرها را تجربه کنید. دقت کنید به دلیل محبوبیت بالای این مکان دیدنی، باید برای بازدید از آن از قبل رزرو داشته باشید.

این شهر کوچک ارزشی نمادین و هنری دارد. از جمله دیدنی‌های ایکود لوس وینوس درخت اژدهای مشهور آن است که تصور می‌شود بیش از هزار سال قدمت داشته باشد (البته این موضوع به لحاظ علمی ثابت نشده) و مسئولین و مقامات شهر مدت‌هاست که به دنبال ثبت جهانی آن به عنوان میراث طبیعی یونسکو هستند.

در سایه‌ی این درخت اژدهای هزار ساله، کلیسای سن مارکوس قرار گرفته که در آن برخی از زیباترین تمثال‌ها و نقاشی‌ها و آثار دیگر از مارکوس قدیس نگهداری می‌شود که عمدتا به شیوه گوتیک هستند.

ساحل گوِی‌گوِی جایی به دور از تفرجگاه‌ها و اقامت‌گاه‌های مملو از جمعیت است، این ساحل بکر و زیبا تقریبا همیشه خالی از جمعیت است. این ساحل جادویی و دست‌نخورده در دره‌ای بزرگ در غرب جزیره گران‌کاناریا قرار گرفته و برای رسیدن به آن باید یک پیاده‌وری طولانی حدود دو ساعتی را انجام دهید.

به این جهت، تنها ساحل‌گردان بسیار مصمم و کسانی که به دنبال ماجراجویی هستند به خودشان زحمت می‌دهند تا پای به این ساحل زیبا با شن‌های طلایی درخشان و آبی به زلالی آسمان را بدهند! توجه داشتید باشید که به دلیل بکری خاص این ساحل، هیچ‌گونه امکانات رفاهی در این ساحل در دسترس مسافران و گردشگران قرار نگرفته است.

به عقیده مردم محلی، «لا کاتدرال» که به معنای «کلیسای جامع» است، بهترین و مهمترین بنای مذهبی جزیره است. کار ساخت این کلیسای باشکوه در اوایل قرن پانزدهم شروع شد، ولی تکمیل آن به ۳۵۰ سال زمان نیاز داشت. نمای اصلی کلیسا که به شیوه‌ی معماری نئوکلاسیک ساخته شده با نمای داخلی آن تضاد چشمگیری دارد که نمونه‌ی بسیار برجسته‌ای از شیوه‌ای است که مورخان هنری به آن شیوه‌ی «گوتیک آتلانتیک» می‌‌گویند.

این ساحل بسیار تماشایی با امواج پرخروش طی سالیان اخیر به عنوان «هاوایی اروپا» شهرت زیادی به‌هم زده است. در ساحل فامارا می‌توانید برخی از بهترین امکانات برای موج‌سواری را در اختیار داشته باشید. در این منطقه هم‌اکنون افرادی با ملیت‌های مختلف زندگی می‌کنند که به سبب همین گوناگونی فرهنگی و زبانی گاهی آدمی حس‌وحال سفر با کوله‌پشتی را در این ساحل دیدنی پیدا می‌کند.

برای افراد ماجراجو، صخره‌های مجاور ساحل و بادهای شدید اقیانوس شرایط ایده‌آلی را برای کایت‌سواری فراهم می‌کند.

پایتخت سابق لانزاروته در چشم‌انداز آتشفشانی مبهوت‌کننده‌ای در احاطه‌ی دهانه‌های آتشفشانی و میدان‌های گدازه‌ای کهن قرار گرفته است. هر قسمت از این شهر تاریخی با ساختمان‌هایی سنگی و سفید تا بناهایی با معماری اصیل انعکاسی از تاریخچه‌ی آن است. گردشگران در میدان شهر به دو مجسمه شیر سنگی می‌رسند که هر یکشنبه به بازار شلوغی تبدیل می‌شود که از هر چیزی از کدو تا انواع صنایع دستی در آن فروخته می‌شود.

این کوه‌های خنجر مانند، یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی فوئرته‌ونتورا به حساب می‌آیند. این مکان مسحورکننده و دلفریب میزبان تعداد قابل‌ملاحظه‌ای از انواع گونه‌های گیاهی و جانوری بومی خودِ جزیره است. پیاده‌روی در دره‌های فراخ و دشت‌های نیمه‌همواری که حاصل میلیون‌ها سال فعالیت‌های آتشفشانی و فرسایش هستند، می‌تواند علاج خوبی برای چندین روز تنبلی و حمام آفتاب گرفتن در ساحل باشد!

یکی از زیباترین و چشم‌نوازترین مناظری که می‌توانید در سفر خود به جزایر قناری به آن سربزنید، ذخیره‌گاه طبیعی لوبوس است. در این منطقه‌ی محافظت‌شده که تنها حدود ۲ کیلومتر با ساحل اصلی جزیره فاصله دارد، برخی از ارزشمندترین گونه‌های جانوری و گیاهی در زندگی می‌کنند. لوبوس مقصدی بسیار محبوب برای سفر در طول روز است و در تمام ساعت روز از اسکله کورارالهو کشتی‌هایی به مقصد آن حرکت می‌کند.

برای محافظت از طبیعت مسیرهای کاملا مشخصی برای گردشگران در نظر گرفته شده است که جدا توصیه می‌کنیم تنها از این مسیرها تردد کنید. با این حال، امکان شب‌نشینی‌ و اردو زدن در این منطقه‌ حفاظت‌شده را هم دارید که در این صورت توصیه می‌کنیم، تجربه‌ی رؤیایی خود را به بهترین نحو ممکن با هر آنچه دارید ثبت و ضبط کنید!

کلیسای جامع «سنتاماریا دِ بتانکوریا» مرکز توجهات و اوج زیبایی و شکوه پایتخت قدیمی فوئرته‌ونتورا است. اگر می‌خواهید بهتر با فرهنگ عامیانه و سنن مردم محلی بتانکوریا آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم در ماه سپتامبر (شهریور-مهر) که جشنواره‌ی زیارت پِنا به افتخار حامی مقدس شهر برگزار می‌شود از این شهر تاریخی دیدن کنید.

تا زمانی که در بتانکوریا به سر می‌برید بهتر است سری به صومعه‌ی کهن ارمیتاژ سَن دیِگو و موزه هنرهای مذهبی بزنید. برای اینکه تجربه‌ای فراموش‌نشدنی داشته باشید حتما توصیه می‌کنیم زیرِ سقف قهوه‌ای کلیسا بنشینید و با فراغ خاطر به سروده‌های مذهبی به زبان اسپانیایی گروه کُر کلیسا گوش دهید.

مانولو بلانیک طراح کفش یکی از مشهورترین افراد اهل لاپالما است که طراحی‌های شگفت‌انگیز و زیبای او به نوعی انعکاسی از جذابیت‌های خود جزیره است. زندگی در لاپالما دقیقا به مانند کفش‌هایی که او طراحی می‌کند، پر‌رنگ و لعاب، سرزنده و شاد است.

علاوه بر تجربه‌ی زندگی پرشور و سرحال جزیره‌ می‌توانید به آسمان پرستاره‌ی شب خیره‌ شوید که گفته می‌شود، یکی از بهترین مکان‌های دنیا برای تماشای کهکشان راه‌شیری است. در حقیقت، لا پالما اخیرا به عنوان اولین «ذخیره‌گاه نورِ ستارگان» در جهان انتخاب شده است. به همین منظور و برای رفاه حال علاقه‌مندان به رصد آسمان نقاط خاصی در نظر گرفته شده است.

لا گومرا به لحاظ وسعت دومین جزیره کوچکِ از مجمع‌الجزایر قناری است. این جزیره زیبا به‌نوعی از چشم گردشگران زیادی پنهان مانده است. می‌توانید با قایق یا کشتی‌های تندرو به این جزیره و شهر سانتیاگو سفر کنید که مملو از فروشگاه ها و سوغاتی‌فروشی‌ها، رستوران‌های اسپانیایی و هتل‌های خانوادگی است.

این جزیره شگفت‌انگیز با وجود کوچکی به اندازه‌ی یک قاره‌ مملو از شگفتی‌ و اقلیمی متنوع دارد. در مرکز لا گومرا به جنگل‌های انبوه و سرسبز برمی‌خورید، در امتداد ساحل می‌توانید در کنار دره‌های تنگ و ژرف و در دشت و صحرای شنی و بسیار زیبا پیاده‌روی کنید. این جزیره‌ی زیبا دنیایی مملو از سواحل آرام و بکر با آب‌های زلال فیروزه‌ای، جنگل‌های مه‌آلود و همچنین غذاهای محلی بسیار لذیذ و متنوعی است که بهترین فرصت را برای تجربه‌ و آشنایی با فرهنگ و سنن محلی برای شما فراهم می‌کند.

جزایر قناری بخشی از خاک کشور اسپانیا محسوب می‌شود و از آنجایی که اسپانیا در محدوده‌ی اتحادیه اروپا است،‌ برای سفر به این مجمع‌الجزایر باید از ویزای شینگن اسپانیا استفاده کنید. برای سفر تفریحی به اسپانیا، ‌بهترین گزینه دریافت ویزای توریستی اسپانیا است. با بهره بردن از این ویزا می‌توانید وارد جزایر قناری شده و از جاذبه‌های گردشگری بسیار متنوع آن دیدن کنید.

برای دریافت ویزای جزایر قناری ابتدا باید به سفارت اسپانیا در تهران مراجعه کرده و فرم درخواست ویزا را دریافت نمایید. پس از آن با تکمیل فرم و تهیه‌ی مدارک مورد نیاز برای ویزا، آماده مصاحبه‌ حضوری شوید.

در صورتی که مدارک کامل باشد و در مصاحبه هم مشکل خاصی پیش نیاید، می‌توانید ویزای خود را از سفارت اسپانیا دریافت کنید. مدت زمان صدو ویزای جزایر قناری حدود دو هفته است. این زمان ممکن است به ۶ هفته نیز برسد. هزینه دریافت ویزا نیز حدود ۶۰ یورو است که به صورت نقدی باید در سفارت اسپانیا پرداخت شود.

مدارک لازم برای صدور ویزای جزایر قناری هم عبارتند از:

از اعتبار پاسپورت هم باید حداقل ۶ ماه باقی مانده باشد. تمامی این مدارک باید انگلیسی بوده و حتما توسط مترجمان رسمی و معتبر ترجمه شده باشند. علاوه بر این، داشتن بیمه مسافرتی نیز کاملا الزامی است. این بیمه تمامی هزینه‌های احتمالی پزشکی و موارد اورژانسی را در کشور مقصد متقبل می‌شود. همچنین این بیمه برای تمام مدت سفر و در تمام کشورهای عضو سینگن دارای اعتبار خواهد بود.

جزایر قناری از زیباترین و دیدنی‌ترین جزایر آفتابی دنیا هستند که به لطف آب‌وهوای بسیار خوب و مناسب در تمام طول سال، مناظر بکر و دست‌نخورده، دهکده‌ها و تفریحگاه‌های زیبا، به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری دنیا بدل شده‌اند. جزایر گردشگری مانند تنریف، فوئرته‌ونتورا، لانزاروته و گران‌کاناریا نه تنها به دلیل آفتاب درخشان و گرمای مطبوع خود در سرتاسر سال و هتل‌ها و گردشگاه‌های بسیار خوب خود مشهور هستند، بلکه در زمینه‌ی امنیت نیز حرف اول را می‌زنند.

جزایر قناری به این شهره‌اند که پرآفتاب‌ترین سواحل اروپا هستند و دارای آب‌وهوای بسیار معتدل و مطلوبی بوده و جاذبه‌های طبیعی بی‌نظیری دارند. در حقیقت، پنج جزیره از هفت جزیره اصلی مجمع‌الجزایر قناری از مناطق حفاظت‌شده طبیعی به حساب می‌آیند. همچنین در جزایر قناری چهار پارک ملی وجود دارد. سواحل جزایر قناری برجسته‌ترین جاذبه‌‌های آن است که برای استراحت و حمام آفتاب یا لذت بردن از ورزش‌ها و تفریحات آبی مانند موج‌سواری و غواصی بسیار مطلوب است.

مناظر کوهستانی، جنگل‌ها و دشت‌های بسیار زیبای جزایر قناری هم این امکان را فراهم می‌کند که به تفریحات دیگری از جمله طبیعت‌گردی، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، سنگ‌نوردی و حتی غارنوردی بپردازید.

علاوه بر این، جاذبه‌های فرهنگی تاریخی بی‌شماری در جزایر قناری وجود دارد که می‌توانید در خلال سفر خود به این جزایر دیدنی به آن‌ها سر بزنید از جمله شهر باستانی سَن‌کریستبال دِ لالاگونا که به عنوان میراث جهانی یونسکو برگزیده شده و همینطور بناها و ساختمان‌هایی که توسط معمار مشهور سزار مانریک در لانزاروته طراحی و ساخته شده‌اند.

با هم به گوشه‌گوشه دنیا سفر می‌کنیم تا با شگفتی‌های بی‌پایان آن آشنا شویم. از اقیانوس‌ها می‌گذریم، در جنگل‌ها ماجراجویی می‌کنیم، قلب کویر را می‌شکافیم و در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهرهای کوچک و بزرگ به صدای سفر گوش می‌دهیم. اگر می‌خواهید گردشگر را حتی در خانه‌تان تجربه کنید، با هم همراه باشید. بسیار سفر آید…

جاهای دیدنی استانبول و آشنایی با ۲۸ مکان گردشگری و تفریحی

جزیره مروارید قطر؛ تجربه سفری مجلل در جزیره‌‌ای دست‌ساز

جاذبه های تاریخی قطر و سفری به عمق تاریخ بدون ماشین زمان!

بهترین پارک های موضوعی و شهربازی های استانبول را بشناسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام و ایمیل من برای ارسال دیدگاه‌های بعدی ذخیره شود.

بهترین تفریحات آبی ایران

روزهای گرم سال شروع شده‌اند. بسیاری از افراد برای این روزها برنامه سفر یا تفریح ریخته‌اند. یکی از محبوب‌ترین تفریحات در روزهای گرم سال ورزش‌های آبی است.در

بهترین تفریحات آبی ایران

روزهای گرم سال شروع شده‌اند. بسیاری از افراد برای این روزها برنامه سفر یا تفریح ریخته‌اند. یکی از محبوب‌ترین تفریحات در روزهای گرم سال ورزش‌های آبی است.در ادامه این بخش می‌خواهیم درباره تعدادی از ورزش‌ها و تفریح‌های آبی ویژه تابستان صحبت کنیم. اگر می‌خواهید قبل از شروع سفرتان با آن‌ها آشنا شوید تا انتهای این مطلب، ما را همراهی کنید.

فهرست مطلب

برای روزهای گرم سال چه برنامه‌ و تفریحی را در نظر گرفته‌اید؟ قصد دارید به کلاس‌های آموزشی بروید یا می‌خواهید با مطالعه و ورزش تابستان گرم را پشت سر بگذارید؟ روزهای گرم شروع شده و هر فردی با توجه به اولویت‌ها و علایقی که دارد در حال برنامه‌ریزی برای سپری کردن اوقات فراغتش است. بسیاری از خانواده‌ها می‌خواهند برای چند روزی هم که شده از کار و مشغله‌های روزمره دور باشند و به استراحت بپردازند.

پیشنهاد ما این است که کنار همه برنامه‌هایی که دارید برای فرار از گرما، تفریحات مخصوص روزهای گرم را در نظر بگیرید. می‌توانید به شهرهای ساحلی و یا پارک‌های آبی بروید و به  ورزش‌ها و تفریح‌های آبی بپردازید. تفریحات آبی در تابستان این امکان را به وجود می‌آورند که برای مدتی از گرمای سوزان فرار کنید و تجربه‌هایی دلنشین به دست آورید.

البته فراموش نکنید رعایت نکات ایمنی یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید هنگام کار با وسایل ورزشی و تفریحی در نظر بگیرید تا خطری تهدیدتان نکند و سفرتان با آرامش و شادی به پایان برسد.

برای جت اسکی سواری کافیست به یکی از شهرهای ساحلی شمال و یا جنوب ایران مانند کیش سفر کنید. این روزها بیشتر پلاژهای تفریحی در ساحل وسایل ورزشی و تفریحی جدیدی مثل جت اسکی را برای مدت زمان مشخصی اجاره می‌دهند. جت اسکی وسیله‌ای تفریحی است که از ترکیب موتور و قایق ساخته شده و با سرعت زیاد روی آب دریا حرکت می‌کند.

این وسیله مهیج با سرعت زیادی که دارد تردد روی آب دریا را جذاب‌تر می‌کند. قبل از استفاده از جت اسکی به توصیه‌های راهنما توجه کنید و مسائل ایمنی را به خوبی رعایت کنید.

یکی از تفریح‌هایی پرطرفدار روزهای گرم سال، شاتل و بنانا است. شاید اسم این وسیله‌های تفریحی کمی عجیب باشد و شما سردرگم شوید که قرار است با چه چیزی رو‌به‌رو گردید. اجازه بدهید کمی راهنمایی‌تان کنیم. تیوپ‌سواری روی آب دریا را به‌ خاطر دارید؟ شاتل و بنانا نوعی تیوپ هستند که به صورت انفرادی و گروهی استفاده می‌شوند و بعد از اینکه ظرفیت آن تکمیل شد به وسیله یک قایق تندرو روی آب دریا کشیده می‌شود و با سرعت زیادی حرکت می‌کند.

برای انجام این بازی‌ها باید بسیار مراقب باشید زیرا سرعت و پرش‌های زیاد روی آب ممکن است باعث گردد به داخل آب پرتاب شوید. البته تمام لطف این تیوپ‌ها به پرت شدن داخل آب است تا هیجان بیشتری را تجربه کنید. نگران شیرجه زدن داخل آب نباشید چون جلیقه نجات دارید و غریق نجات‌ها مراقبتان‌ هستند.

شاتل و بنانا

یکی از محبوب‌ترین تفریحات آبی در چند سال اخیر، پارک‌های آبی است. این روزها پارک‌های آبی در بسیاری از شهرها وجود دارند. پارک‌های آبی با استخرها متفاوت‌اند. پارک‌های آبی وسایل بازی، استخرهای مواج، رودخانه‌های مصنوعی، سرسره‌های آبی غول‌پیکر،‌ سرسره‌های سقوط آزاد و وسایل هیجان‌انگیر دیگری دارند که در استخرها موجود نیست. این پارک‌ها بیشتر در منطقه‌های گرم‌و‌خشک دیده می‌شوند به دو دسته روباز و سرپوشیده تقسیم می‌شوند.

پارک‌های آبی در تمام فصول قابل استفاده هستند اما طرفداران تفریحات آبی فصل تابستان را با توجه به گرمای هوا بهترین زمان برای رفتن به پارک آبی می‌دانند. برای استفاده از آن‌ها نیازی به سفر به شهرهای دور و یا ساحلی نیست.

غواصی یکی از فعالیت‌هایی است که به‌تازگی جنبه تفریحی پیدا کرده است. تا چند سال گذشته، غواصی فقط در زمینه‌های پژوهشی و صنعتی استفاده می‌شد. شاید زمانی که کم‌سن‌وسال بودید و در فیلم‌ها و کارتون‌های تلویزیون غواص‌ها را می‌دید با خودتان می‌گفتید کاش من هم بتوانم زندگی زیر آب را تجربه کنم. حالا این امکان برای همه فراهم است و شما به‌راحتی می‌توانید این تفریح پررمزوراز را امتحان کنید.

مطمئنا غواصی می‌تواند یکی از تجربه‌های متفاوت و هیجان‌انگیز در زندگی افرادی که از آب نمی‌ترسند باشد. تصور کنید که به دنیای زیر آب می‌روید و در کنار ماهی‌ها، عروس‌های دریایی، جلبک‌ها و صدف‌ها شنا می‌کنید؛ قطعا می‌تواند لحظه‌هایی پر از شور و هیجان باشد!

اسکوتر زیردریایی هم مثل غواصی است با این تفاوت که در غواصی شما لباس مخصوص آن را می‌پوشید ولی اسکوتر زیر دریایی وسیله‌ای است که روی آن سوار می‌شوید و با آن به درون آب می‌روید.افرادی که از غواصی کردن می‌ترسند می‌توانند به‌راحتی اسکوتر زیردریایی را امتحان کنند و از طریق این وسیله عجیب و تازه دنیای زیر آب را ببینند.

اسکی روی آب یا کیبل اسکی یکی دیگر از تفریحاتی است که حتما باید در کیش و قشم امتحانش کنید. جالب است بدانید که بزرگ‌ترین سایت کیبل اسکی خاورمیانه در کیش قرار دارد!

حالا اصلا کیبل اسکی چیست؟ در این تفریح مهیج شما روی اسکی می‌ایستید و کابلی را هم در دستانتان می‌گیرید که به برج‌‌های دریایی وصل است. با حرکت کردن قلاب وصل‌شده به کابل بین دو برج، شما روی آب کشیده می‌شوید و حرکت می‌کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر ناراحتی‌های قلبی دارید این ورزش را انجام ندهید چون پر از تلاطم است.

اگر از پرواز کردن لذت می‌برید و همیشه یکی از آرزوهایتان این بوده است که بتوانید پرواز کنید، پیشنهاد ما به شما این است که پاراسل را تجربه کنید.

فکرش را بکنید، سوار چتری می‌شوید و قایقی با سرعت زیاد چتر را به دنبال خود می‌کشد و شما محو پرواز کردن روی دریای بی‌کران می‌شوید. این تجربه پرشور، هم ترسناک است و هم لذت‌بخش! اگر به قشم، کیش، متل قو و نوشهر رفتید لذت امتحان کردن این تفریح خاص را از دست ندهید.

فلای‌بورد یکی از جدیدترین تفریحات آبی در ایران به حساب می‌آید. فلای‌بورد، وسیله‌ای است که به جت اسکی وصل می‌شوند وبا کمک فشار زیاد آب، به طرف بالا حرکت می‌کند. این وسیله حسی را به شما می‌دهد که انگار بال درآورده‌اید و به سمت آسمان به پرواز در می‌آیید.

اگر بتوانید قلق این وسیله را به دست بگیرید و تعادلتان را برقرار کنید تا ساعت‌ها به یک انسان پرنده‌نما تبدیل می‌شوید. نیم ساعت قبل از شروع بازی با این وسیله آموزش‌های لازم توسط مربی‌ها به شما داده می‌شوید.

قایق‌سواری روی آب‌های دریا ،دریاچه‌ها و رودخانه‌ها یکی از تفریحاتی است که بیشترمان خاطرات زیادی از آن داریم. شاید از زمانی که کودک بودیم و همراه خانواده‌ها سوار بر قایق می‌شدیم و یا زمانی که همراه با دوستان و همسالانمان با هیجان از قایق‌ران می‌خواستیم که تندتر براند تا بتوانیم شور و شعف بیشتری را تجربه کنیم از قایق‌سواری خاطره داریم.

تنوع زیادی در مدل‌های قایق‌ها وجود دارد، قایق‌های موتوری، پدالی، شیشه‌ای و قطاری از محبوب‌ترین‌ها هستند. برای قایق‌سواری و ساختن لحظه‌های شاد نیازی نیست به دریا بروید چون هم اکنون در بیشتر شهرها دریاچه‌های مصنوعی زیادی وجود دارند و امکان قایق‌سواری در آن‌ها برایتان وجود دارد.

جزیره کیش یکی از زیباترین مقاصد ساحلی در جنوب ایران است. این جزیره سالانه گردشگران بسیاری از داخل و خارج کشور جذب می‌کند. اغلب افرادی که به جزیره کیش سفر می‌کنند به سراغ تفریحات آبی آن می‌روند. در این جزیره شما می‌توانید تفریحات آبی را به صورت دسته‌جمعی یا تک‌نفری انجام دهید. از مهم‌ترین وسایل آبی که در کیش می‌تواند از استفاده کنید، اسکوتر زیر دریایی است. افرادی که تمایلی به غواصی ندارند ولی علاقمند به دیدن حیات‌وحش زیر آب هستند می‌توانند به سراغ این تفریح بروند. همچنین پارک آبی کیش یکی از مهیج‌ترین پارک‌های آبی ایران به حساب می‌آید. علاوه بر تفریحات گفته شده در کیش می‌توانید پاراسل، اسکی روی آب، بنانا، جت اسکی، غواصی و قایق‌سواری را نیز تجربه کنید.

شهرهای شمالی کشورمان از آن مقاصد سفر محبوبی هستند که در اولین فرصت پر از مسافر و گردشگر می شوند. طبیعت سرسبز و بی نظیر شمال ایران، با همراهی پهنای آبی دریای خزر دست به دست هم دادند تا این شهرها به پرگردشگرترین مقاصد سفر ایران تبدیل کنند. اما تفریحات شمال فقط به طبیعت گردی و قدم زدن در ساحل محدود نمی شوند. در این شمال می‌توانید از تفریحات آبی نیز لذت ببرید.

پارک‌های آبی شمال از جمله مهم‌ترین تفریحی تابستانه مسافران هستند. پارک آبی رامسر که قبل از تله کابین معروف رامسر قرار گرفته،  امکانات زیادی برای تجربه تفریحات آبی در شمال کشور دارد. پیشنهاد ما به شما این است که اول تله کابین سواری را امتحان کنید و بعد از آن سراغ پارک آبی بروید. در این پارک آبی امکاناتی مثل قایق موتوری، اسکله، شاتل، کافی شاپ و رستوران در اختیار شما قرار گرفته اند.

به جرات می توان گفت اکثر تفریحات آبی شمال در سواحل متل قو جمع شده اند! اسکی روی آب، پاراسل، شاتل و بنانا، فلای بورد و کایت بوردینگ از جمله مواردی هستند که در سواحل متل قو می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید. سفر به سلمانشهر و اجاره ویلا یا سوئیت در متل قو آن هم در روزهای تعطیل و ایام شلوغ سال کار سختی است. برای این که بتوانید با خیال راحت برای سفرتان برنامه ریزی کنید، بهتر است که چند روز قبل از سفرتان با کمک اتاقک و به صورت آنلاین اقامتگاهتان را رزرو کنید.

و در آخر اگر قصد مسافرت به هر منطقه از کشور را دارید می‌توانید از طریق سایت اتاقک برای اجاره ویلا در شمال یا جنوب اقدام کنید و از اقامت در شهرهای شمالی یا جنوبی کشور نهایت لذت را ببرید.

با رعایت این نکات بهترین سفر ساحلی را تجربه کنید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا