اخبار

در بازار اقلام اساسی چه می‌گذرد؟

در بازار اقلام اساسی چه می‌گذرد؟

با گذشت دو ماه از سال، سری به بازار اقلام اساسی می‌زنیم تا از تغییرات قیمتی به ویژه بعد از ماه رمضان با خبر شویم.

در بازار اقلام اساسی چه می‌گذرد؟

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در طول سال چندین بار قیمت اقلام اساسی سبد خانوار با نوساناتی روبرو می شود که هر بار دهک های ضعیف و متوسط جامعه بیش از پیش در تامین مایحتاج‌ اساسی خانوار دچار مشکل می شوند که در برخی مواقع چاره ای جز حذف کالا از سبد مصرفی وجود ندارد.

بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت مرغ، گوشت، قند، شکر، برنج، میوه و لبنیات از ابتدای سال تحت تاثیر عوامل مختلف گران شدند، درحالیکه مسئولان ذی ربط از فراوانی یا عدم تغییر قیمت کالاها خبر می دهند که با این وجود انتظار می رود آب از آب تکان نخورد.

گزارش های میدانی حاکی از آن است که قیمت هر کیلو مرغ ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان، گوشت گوسفندی ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزار تومان، گوشت گوساله ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان، شکر ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان، قند ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان، برنج ایرانی ۲۸ تا ۳۷ هزار تومان، برنج خارجی ۲۳ تا ۲۷ هزار تومان و چای ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار تومان است.

همچنین با ورود نوبرانه های تابستان قیمت در مغازه ها به حدی بالاست که بسیاری از خانوارها توان خرید گیلاس با قیمت ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان، زردآلو ۴۰ تا ۷۰ هزار تومان، هلو ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان، توت فرنگی ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان و گوجه سبز ۴۰ تا ۶۰ هزار تومان را ندارند چرا که با یک محاسبه سرانگشتی برای خرید مقداری میوه نوبرانه و دیگر اقلام میوه و صیفی ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان باید هزینه کرد که درآمد بسیاری از دهک های جامعه جوابگو نیست.

علی رغم آنکه بسیاری از مسئولان براین باورند که قیمت اقلامی همچون تخم مرغ، لبنیات، میوه، مرغ و شکر با نرخ تمام شده تولید فاصله دارد، اما از ابتدای سال گرانی این اقلام بیش از پیش بر خانوارها فشار وارد کرده است.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین جزئیات بازار اقلام اساسی و تاثیر نوسانات اخیر بر میزان مصرف با خبر شویم: 

محمد یوسفی رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، عرضه مرغ بالاتر از نرخ مصوب را تخلف دانست و گفت: هم اکنون کمبودی در عرضه وجود ندارد که بر شرایط بازار اثر بگذارد.

وی با اشاره به اینکه در میادین میوه تره بار مرغ با نرخ مصوب عرضه می شود، افزود: در برخی مغازه ها بسته به شمال و جنوب شهر قیمت ها متفاوت است که دستگاه های مسئول باید براین موضوع نظارت کنند.

یوسفی در واکنش به عرضه جوجه بالاتر از نرخ مصوب در بازار بیان کرد: در حال حاضر هر قطعه جوجه یکروزه بالاتر از ۷ هزار تومان در بازار عرضه می شود که با وجود تاثیر پذیری در قیمت تمام شده تولید، امکان توزیع مرغ زنده با نرخ ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان وجود ندارد.

رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی با اشاره به نگرانی پیرامون کمبود مواد اولیه بیان کرد: اگر در ماه های آتی با کمبود مواد اولیه دان روبرو شویم، دولت باید تمهیداتی بیندیشد چرا که در وهله اول تامین دان مورد نیاز اولویت است و پس از آن می توان در خصوص ارزانی یا گرانی قیمت اظهار نظر کرد.

به گفته وی، با استمرار شرایط تحریم اگر دولت نتواند نهاده مورد نیاز را تامین کند، در تولید مرغ با چالش مواجه خواهیم شد.

رئیس انجمن‌پرورش دهندگان مرغ گوشتی از افزایش سرانه مصرف مرغ خبر داد و گفت: با توجه به افزایش قیمت سایز محصولات پروتئینی از جمله گوشت قرمز، اقشار متوسط جامعه قدرت خرید کافی ندارند که این امر موجب شده سرانه مصرف گوشت مرغ از ۲۵ تا ۲۶ کیلو به ۳۰ کیلو افزایش یابد.

قاسمعلی حسنی دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه بازار اقلام اساسی در رکود به سر می برد، اظهار کرد: هم اکنون قیمت حبوبات نسبت به هفته های اخیر ۱۰ تا ۱۵ درصد در بنکداری ها کاهش داشته است.

وی از کاهش ۲۰ درصدی مصرف برنج خبر داد و گفت: با توجه به کاهش قدرت خرید و نوسان قیمت، مصرف برنج کاهش یافته است.حسنی قیمت کنونی هر کیلو برنج خارجی را ۱۹ هزار تا ۲۴ هزار تومان و برنج ایرانی ۲۴ هزار تا ۳۴ هزار تومان است.

دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی با اشاره به اینکه توزیع روغن همچنان با تنش روبروست، بیان کرد: روغن مایع و حلب در بنکداری و عمده فروشی ها بصورت غیرمجاز با ۵۰ درصد بالاتر از نرخ مصرف کننده توزیع می شود.

وی با بیان اینکه قیمت شکر همچنان ۵ نرخی است، گفت: مشکلات نابه سامانی بازار شکر ناشی از قیمت گذاری دستوری است، درحالیکه نرخ گذاری دستوری جوابگو نیست. کما اینکه در شرایط فعلی شکر بالاتر از نرخ مصرف کننده توزیع می شود.

حسنی ادامه داد: اگر ارز دولتی از شکر حذف شود به دلیل ایجاد رقابت عرضه و تقاضا قیمت تعیین می شود و از طرفی به اقشار آسیب پذیر یارانه دهند.

وی با انتقاد از نرخ بالای حبوبات در مغازه های خرده فروشی بیان کرد: با توجه به آنکه شهریور و مهر فصل برداشت حبوبات است و از طرفی در فصل تابستان پیک مصرف نداریم که با این وجود قیمت در عمده فروشی ها کاهش یافته است، اما در مغازه های خرده فروشی این افت قیمت یک تا ۲ ماه طول می کشد اما افزایش قیمت لحظه ای رخ می دهد.

این مقام مسئول قیمت هر کیلو چای را ۱۴۰ تا ۱۶۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: هم اکنون بازار چای در رکود به سر می برد و به طور کلی ۸۰ درصد چای مصرفی خارجی است‌.

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه قیمت تخم مرغ کماکان کمتر از قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار است، اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۰ هزار و ۲۰۰ تا ۱۰ هزار و ۳۰۰ تومان است که با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار ۴ هزار تومان فاصله دارد.

وی افزود: زمانیکه قیمت تخم مرغ در بازار افزایش می یابد، مسئولان تولیدکنندگان را مقصر می دانند، درحالیکه مرغدار هیچ نقشی ندارد، چرا که اگر در تولید نقش داشت، هم اکنون با قیمت ۱۰ هزار تومان نمی فروخت.

نبی پور با بیان اینکه قیمت کنونی تخم مرغ سنخیتی با هزینه های تولید ندارد، گفت: با توجه به افزایش نرخ مصوب ذرت، کنجاله و همچنین رشد ۳۵ درصدی قیمت حمل و نقل، نرخ تمام شده هر کیلو تخم مرغ ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان است که با استمرار این روند و خروج تخم مرغ های مولد در آینده ای نه چندان دور بازار دچار بحران می شود.

منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه گوشت نداریم، اظهار کرد: با توجه به فراوانی گوشت گرم و منجمد، مشکلی در بازار نداریم.

وی افزود: با توجه به شرایط مساعد تولید گوشت در فروردین و اردیبهشت و عرضه به بازار، شاهد کاهش قیمت تا محدوده ۱۰ هزار تومان بودیم.

پوریان با اشاره به اینکه تقاضا برای خرید گوشت همانند گذشته است، بیان کرد: فراوانی گوشت گرم و عرضه گوشت منجمد از سوی پشتیبانی امور دام منجر به افت قیمت در بازار شده است.

این مقام مسئول قیمت کنونی هر کیلو دام سبک را ۵۰ تا ۵۱ هزار تومان و دام سنگین را ۴۲ تا ۴۵ هزار تومان اعلام کرد و افزود: در حال حاضر قیمت هر کیلو لاشه گوسفندی در کشتارگاه ۱۰۰ هزار تا ۱۰۵ هزار تومان و لاشه گوساله ۹۰ هزار تومان است.

رئیس شورای تامین کنندگان دام در واکنش به عرضه گوشت با نرخ بالا در سطح بازار بیان کرد: علی رغم شرایط مساعد تولید و عرضه، مشکلات سیستم توزیع منجر به التهابات بازار گوشت شده است.

مصطفی دارایی نژاد رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه میوه نداریم، اظهار کرد: با توجه به انبوه عرضه میوه نوبرانه اعم از نقاط مختلف، قیمت نسبت به روزهای گذشته ۲۰ درصد کاهش یافته و همواره پیش بینی می شود که روند کاهشی قیمت ادامه یابد.

وی قیمت کنونی هر کیلو زرد آلو را ۱۵ هزار تا ۴۰ هزار تومان، گیلاس تکدانه ۸۰ هزار تومان، گوجه سبز ۱۰ هزار تا ۳۰ هزار تومان، توت فرنگی  ۱۲ هزار تا ۱۸ هزار تومان، توت فرنگی ۱۲ هزار تا ۱۸ هزار تومان و هلو ۸ هزار تا ۲۰ هزار تومان اعلام کرد.

دارایی نژاد ادامه داد: با توزیع ۲ برابری میوه های نوبرانه در هفته آتی پیش بینی می شود که قیمت مجدد افت کند.

رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی در پایان تصریح کرد: با ازدیاد عرضه در برابر تقاضا، نه تنها مشکلی در توزیع نداریم، بلکه روند کاهشی قیمت ادامه دارد.

با توجه به تورم لجام گسیخته و افزایش قیمت بسیاری از کالاها و اقلام ضروری سبد خانوار، بسیاری از دهک‌های جامعه در تامین‌ مایحتاج خود دچار مشکل هستند که استمرار این روند و عدم اتخاذ سیاست مناسب نتیجه ای جز کوچک شدن سفره خانوار نخواهد داشت.

انتهای پیام/

منبع خبر

در بازار اقلام اساسی چه می‌گذرد؟
www.yjc.news

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا