Tamasha

هشدار این گل ها و گیاهان تزئینی باعث مسمومیت میشوند

معرفی پنج گیاه مقاوم خانگی به بهانه روز جهانی گل و گیاه

روز ملی گل و گیاه هر سال در تاریخ ۲۵ خرداد ماه مصادف با ۱۵ ژوئن و روز جهانی گل و گیاه، با هدف اشاعه و ترویج فرهنگ نگهداری و استفاده درست از گل‌ها وگیاهان برگزار می‌شود.

معرفی پنج گیاه مقاوم خانگی به بهانه روز جهانی گل و گیاه

به گزارش شهرآرانیوز، از آن جایی که فواید نگهداری گل و گیاه در پژوهش‌های بسیار زیاد علمی اثبات شده است و هر یک از این تحقیقات تصدیق می‌کنند که گیاهان می‌توانند به بهبود زندگی افراد کمک شایانی داشته باشند. با دانستن این فواید هر یک از ما قصد می‌کنیم که در خانه خود مخصوصا اکنون که خانه‌ها بیشتر به شکل اپارتمانی و به دور از حیاط و گل و گیاهان است در منزل مان گیاهانی خانگی را خریداری و پرورش دهیم، اما شرط ابتدایی برای رشد و پرورش گیاهان در بدایت امر دانستن از این امر است که بدانیم چه گیاهی را به خانه بیاوریم تا در قدم‌های اول از روی ناآشنایی گیاه را خراب نکنیم، بنابراین در این یادداشت قصد داریم تا پنج گیاه مقاوم خانگی را معرفی کنیم و روش نگهداری شان را توضیح دهیم تا برای تازه وارد‌هایی که قصد خرید گیاه دارند بهترین انتخاب شان را انجام دهند.

پتوس یا پوتوس یک گیاه رونده آپارتمانی است که از محبوبیت بسیاری در میان افراد برخوردار است، شاید شما بیشتر نوع سبز آن را دیده باشید، اما انواع دیگری از ان با عناوین: ابلق، ارتشی، نئونی و… وجود دارد که آنان نیز از زیبایی وافری برخوردارند. پتوس جز گیاهان مقاومی است که اگر حداقل‌ترین مسایل نگهداری اش را فراهم کنید می‌توانید پس از مدتی از آن یک گلدان بسیار بزرگ داشته باشید.

معرفی پنج گیاه مقاوم خانگی به بهانه روز جهانی گل و گیاه

پتوس به نور متوسط و غیر مستقیم نیاز دارد، اینکه می‌گوییم مقاوم دلیلی بر این نیست که نیازی به اب یا نور نداشته باشد بلکه منظور این است که اگر مقدار کمی به ان برسد به رشد خود ادامه خواهد داد اگرچه بر روی رشدش اثرگذار خواهد بود. درباره اب دهی ان باید گفت که بیش از حد آن را آبیاری نکنید، چون آبیاری بیش‌از حد باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه شما خواهد شد. هیچ موقع طبق یک برنامه زمانی ثابت به گیاه آب ندهید، در عوض هر چند روز یکبار خاک گیاه را با فرو کردن انگشت‌تان داخل خاک چک کرده و در صورتی که رطوبت خاک رو به خشکی بود، آن را آبیاری کنید. سعی کنید گلدانی را برای هر گیاهی انتخاب کنید که پس از آب دهی آّب به صورت کامل از انتهای آن خارج شود. برای گیاه پتوس خاکی غنی انتخاب کنید، خاک مناسب را می‌توانید از گل فروشی‌ها یا گلخانه‌ها تهیه کنید. پتوس جز گیاهان سمی به‌شمار می‌رود، ازاین رو در طول نگهداری از پتوس آن را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی خود دور نگه دارید، چون اگر این گیاه خورده شود باعث مسمومیت کودک یا حیوان خانگی شما خواهد شد.

سانسوریا یک گیاه همیشه سبز، زیبا و دوست داشتنی است که از مقاومت بسیار خوبی نیز برخوردار است، این گیاه را می‌توان جز گیاهان همیشه سبز دانست که تصفیه کننده هوا نیز هست، ذرات آلوده و مضر هوا را جذب کرده و به مولکول‌های بی خطر تبدیل می‌کند. سانسوریا نیز مانند پتوس انواع مختلفی دارد که هر یک از زیبایی بسیار زیبایی برخورداراند، در قدم اول باید به شما بگویم برای رشد بهتر این گیاه و زیاد شدن پاجوش‌های آن بهتر است که گلدان کوچکی را برای آن انتخاب کنید چرا که در فضای کوچک ریزوم‌ها فشرده هستند و ساقه‌های زیر زمینی به هم نزدیک ترند که همین امر باعث می‌شود این گیاه زیبا رشد بهتری داشته باشد و پاجوش‌های بیشتری را رشد دهد.

معرفی پنج گیاه مقاوم خانگی به بهانه روز جهانی گل و گیاه

این گیاه تحمل نور زیاد، نور کم و حتی محیط‌های سایه را هم دارد برای آب دادن گیاه سانسوریا باید کاملاً صبر کنید، تا خاک گلدان کاملاً خشک شود. چون این گیاه در برابر آبیاری زیاد حساس است و خیس بودن دائمی باعث پوسیدگی آن می‌شود. توجه داشته باشید که حیوانات خانگی شما آن‌ها را نجوند چرا که ممکن است موجب مسمومیت شان شود.

سومین عنوان از گیاهان مقاوم این لیست اختصاص دارد به گیاهی با برگ‌های چرمی و براق که برای تصفیه هوای منزل نیز مانند سانسوریا بسیار مطلوب است. من در خانه اسم آن را جان سخت گذاشته ام به نظرم کسی که بتواند این گیاه را خشک یا زرد کند هنرمندی ماهر است چرا که خشک کردن آن از نگهداری آن سخت‌تر است.

معرفی پنج گیاه مقاوم خانگی به بهانه روز جهانی گل و گیاه

توجه داشته باشید که گیاه زاموفیلیا نباید برای مدت طولانی خاکش خیس بماند؛ زیرا به پوسیدگی ریشه دچار خواهد شد. این گیاه با خشکی رابطه بهتری دارد. اگر آن را بیش از حد آبیاری کنید یا در خاکی همواره خیس قرار دهید، شاهد زرد شدن برگ‌ها خواهید بود. پس با توجه به این گفته‌ها به خاکی سبک و با زه کشی مناسب نیاز دارد، اما باید بدانید که باید تمام نقاط گلدان آبیاری شود اگرچه خیسی آبیاری برای مدت زیادی نباید در خاک بماند. اگر در منزل شما نور ایده آلی وجود ندارد و یا کم است زاموفیلیا با این شرایط به خوبی کنار می‌آید، البته که همان طور پیش از این مطرح شد این گیاه و هر گیاه دیگری در محیط‌هایی تحت نور کافی و غیرمستقیم خورشید عملکردش بهتر خواهد بود. درباره سمی بودن هم باید توجه داشته باشید که این گیاه نیز سمی است و باید مراقبت‌های لازم را برای حیوانات خانگی و کودکان رعایت نمود.

گیاهی که به لحاظ شکل ظاهری اش گندمی یا عنکبوتی گفته می‌شود زیبایی بسیار زیادی دارد و می‌تواند پس از مدتی از برگ‌های خودش گیاهچه‌هایی را رشد دهد که زیبایی اش را در منزل تان دو چندان می‌افزاید.

معرفی پنج گیاه مقاوم خانگی به بهانه روز جهانی گل و گیاه

نور مناسب برای گیاه عنکبوتی مثل دیگر گیاهان آپارتمانی نور غیرمستقیم است و می‌تواند در نور کم نیز رشد کند. ممکن است در طول نگهداری این گیاه برگ‌های آن قهوه‌ای رنگ شود، این شرایط نشان می‌دهد که فلوراید آبی که پای ان میریزید زیاد است. در چنین شرایطی از آب تصفیه شده یا آب جوشانده سرد شده برای آبیاری گیاه خود استفاده کنید تا بتوانید از سبزی و طراوت آن لذت ببرید. اگر مشاهده کردید که سطح برگ کمرنگ شده است احتمالا گیاه تشنه است، بنابراین فورا آن را به خوبی و به صورت کامل آبیاری کنید، ممکن است به سبب اینکه کم به ان اب داده باشید یا اصلا یادتان رفته باشد که اب دهید برگ‌های آن بی حال شده باشند، اما با اب دادن فوری مشاهده خواهید کرد که به حالت اولیه باز می‌گردد و فراموشی شما در اب دادن را می‌بخشد و به هیچ وجه گیاه لوسی نیست. توجه داشته باشید که هنگام اب دادن هر گیاه را به همان روشی که پیش از این در قسمت پتوس گفته شد انجام دهید و اصلا قانون و زمان خاصی را برای ابیاری تعریف نکنید.

پنجمین و آخرین نوع گیاهی که می‌خواهیم معرفی کنیم مربوط می‌شود به گیاهی که زادگاهش در جنگل‌های نسبتا تاریک است به همین دلیل نسبت به نور کم تا حدی مقاوم است. قاشقی سبز رنگ به راحتی میتواند در محیط کم نور زندگی کند، البته این به معنی این نیست که گیاه را در جایی کاملا بدون نور آفتاب قرار دهید چرا که رشد آن کم و پس از مدتی نابود می‌شود بنابراین بیشتر منظور از مقاوم به نورکم این است که در نور کم و بسیار کم می‌تواند مقاومت نشان دهند، اگر دوست دارید گیاه پر جانی داشته باشید باید نور مناسب و خوبی را برای آن فراهم اوردید؛ و یک نکته که باید به آن توجه داشته باشید این است که هر گیاهی که از نوع ابلقش را اگر تهیه کردید از جمله قاشقی ابلق یا پتوس ابلق به نور بسیار زیاد نیاز دارند.

معرفی پنج گیاه مقاوم خانگی به بهانه روز جهانی گل و گیاه

گیاه آپارتمانی قاشقی به دلیل داشتن برگ‌های گوشتی و آبدار به آبیاری کمی نیاز دارد و در لیست گیاهان مقاوم به خشکی نیز قرار می‌گیرد، سعی کنید زمانی به آن اب بدهید که مطمئن باشید خاک آن خشک شده است. نکته‌ای که باید درباره این گیاه توجه کنید این است که این گیاه از آن جایی که در زادگاهش در محیط گرمی قرار دارد به سرما چندان مقاوم نیست.

با گفتن این پنج عنوان از گیاهان سعی کردیم تا مختصر درباره هر گیاه مقاومی که برای شروع خرید مناسب باشد را توضیح دهیم و امیدواریم در انتخاب نوع گیاه منزل تان کمک کرده باشیم، در ادامه ممکن است برای اینکه از کجا خریداری کنید سوال باشد که می‌توانید در مشهد به مکان هایی که در زیر معرفی می کنیم مراجعه کنید.

این محیط شامل غرفه‌های بسیار زیادی برای خرید گل و گیاه است که هریک در این زمینه متخصص اند و حتی می‌توانید سوالات خود را درباره گیاهان تان نیز از انان بپرسید. دهکده گل ایرانیان اولین نمایشگاه دائمی عرضه مستقیم گل و گیاه، گلدان درکشور باسازه گلخانه‌ای و بافضای سبز تفریحی و خانوادگی با بیش از۱۷۰واحد گلخانه‌ای است.آدرس: مشهد، جاده حسن آباد، جاده شهرک صنعتی، دهکده گل ایرانیان.

دومین مکان برای خرید گل و گیاه، بازار گل فتح آباد واقع در بلوار خیام مشهد است. یک مجتمع بزرگ پر از تنوع برای خرید گل و گیاه طبیعی و مصنوعی است. عمده فروشان گل و گیاه، خاک، کود، سم و گلدان و یکسری وسایل تزئینی در این مجموعه واقع شده اند؛ و شما می‌توانید از این بازار بصورت تکی و جزئی نیز خرید کنید.

آدرس: مشهد، انتهای بلوار خیام شمالی، خیابان خیام ۴۰، مجتمع تجاری فتح آباد

و سومین مکان با دو مکانی که پیش از این معرفی شد تفاوت دارد، تفاوت در این است که گل و گیاه برای فروش نیست، اما اگر عاشق گل و گیاه هستید این باغ بزرگ و مملو از گل و گیاه در مشهد شما را شگفت زده می‌کند، مجموعه تفریحی گردشگری و گیاه‌شناسی باغ مشهد چندین کلکسیون را در خود جای داده است. این مجموعه متشکل از کلکسیون باغ صخره‌ای، کلکسیون گیاهان دارویی و معطر، کلکسیون نهالستان و گلخانه‌های تولیدی، جشنواره دائمی گل‌های داوودی، باغ رز، باغ میو‌ه‌های بومی ایران، سیستماتیک و آربراتوم، بانک بذر و ژنوم گیاهی، بخش آموزشی و نمایشی، بخش ایران و توران، بخش آسیای میانه و بخش سوزنی برگان است. امیدوارم از بازدید این باغ گیاه شناسی لذت ببرید.

آدرس: مشهد، بلوار جمهوری اسلامی، حد فاصل چهارراه مقدم و میدان غدیر.

راهنمای شناسایی گیاهانی برای استفاده در کتابخانه

محمدحسن سپاسی

راهنمای شناسایی گیاهانی برای استفاده در کتابخانه

(لیزنا: باشگاه اطلاعات سبز)/  محمدحسن سپاسی: گیاهان یک سرمایه گذاری مهم برای هر محیطی هستند. ممکن است فکر کنید گیاهان صرفا جنبه تزئینی دارند و در یک کتابخانه یا محل کار چندان ضروری به نظر نمی رسند، حال آنکه  تحقیقات نشان می دهد استفاده از آنها در فضای کاری فواید بسیاری فراوانی دارند. البته نکته دیگری هم هست، نگهداری گیاهان مسئولیت می‌آورد و باید بدانید که این موجودات زنده، در قبال خدمتی که به زیبایی، تنوع فضا، تهویه و تاثیر بر عملکرد کارکنان (ارگونومی) می کنند، انتظار رسیدگی و گرفتن آب و غذا و آفت کش دارند تا بتوانند وظایف خودشان را به خوبی به انجام برسانند که باید از روزی که تصمیم به این کار یعنی ایجاد فضای سبز زیبا برای کتابخانه خود می گیرید، به این مساله نیز فکر کنید.

بله ، گیاهان باعث می شوند تا فضای کتابخانه زیباتر شوند و دفاتر کار هم بیش از اندازه خلوت و خالی به نظر نیایند. این قبیل گیاهان که به گیاهان آپارتمانی شناخته می‌شوند،  مزیتهای بسیاری برای محیط کتابخانه و دفاتر کار دارند که در زیر “پنج مزیت مهمتر گیاهان در محیطهای کاری”[1] را  تقدیم می کنیم، مزیتهایی که می توانند به طور مستقیم بر عملکرد کارکنان تأثیر بگذارد. دربعضی کشورها مانند استرالیا شرکت هایی برای نگهداری از گیاهان دفاتر و کارخانه ها تاسیس شده‌اند که فضای سبز داخلی کتابخانه‌ها، دفاتر و ادارات و سازمانها را برعهده می گیرند. و در ایران هم سالها است این شرکتها فعال هستند. همان شرکتهایی که نگهداری فضای سبز بیرونی را تقبل می کنند، ‌اغلب فضای داخلی را نیز متقبل خواهند شد.  

1- گیاهان به افزایش بهره وری کمک می کنند

مطالعات نشان داده اند که وجود گیاهان در محیط کار ، بهره وری کلی را افزایش می دهد. کارها سریعتر تکمیل می شوند ، اشتباهات کمتری رخ می دهد و سطح تمرکز افزایش می یابد. این امر به ویژه در مورد كاركنان رایانه كه در یک مطالعه تحقیقاتی به دلیل حضور گیاهان در در کنار آن ها ، افزایش 10-15 درصدی در بهره‌وری خود را تجربه کردند ، صادق است.

2- گیاهان به کاهش استرس کمک می کنند

استرس در هر محل کار اجتناب ناپذیر است. با این حال ، وجود گیاهان به کاهش اثرات استرس کمک می کند. مطالعات نشان داده است که وجود گیاهان باعث کاهش شرایط ناشی از استرس مانند اضطراب ، افسردگی ، خستگی و خصومت می شود. این می تواند به این دلیل باشد که گیاهان باعث می شوند محیط کار آرام تر و بی صدا جلوه کند. سپس کاهش استرس منجر به افزایش سلامت کارکنان می شود که منجر به افزایش بهره‌وری در محیط کار می شود.

3- گیاهان هوای تمیزتری تولید می کنند

گیاهان به تمیز کردن هوا کمک می کنند. آنها کیفیت هوا در محل کار را بهبود می بخشند زیرا باعث آلودگی آلاینده ها ، گرد و غبار و سایر موارد موجود در هوا می شوند. هوای پاک به یک محیط کاری آرامش بخش و سالم تر تبدیل می شود و این امر باعث می شود کارمندان روزهای کمتری را به دلیل بیماری غیبت کنند و همچنین باعث تقویت کلی سلامتی برای کارمندان دفتر شود.

4- گیاهان باعث افزایش خلاقیت می شوند

مطالعات نشان داده اند که وجود گیاهان در محیط کار باعث افزایش سطح خلاقیت می شود. این را می توان به این واقعیت نسبت داد که گیاهان نمایشی مستقیم از طبیعت هستند و افراد از آنها الهام می گیرند. یک مطالعه حتی نشان داده است که وجود شاخ و برگ ، به طور کلی ، به تسکین غرایز اساسی انسان کمک می کند زیرا فضای سبز معادل وجود منابع کافی است. آرامش حاصل از آن به فرد اجازه می دهد تا در تفکر خلاقانه تر شرکت کند.

5- گیاهان به ایجاد یک محیط کار بهتر کمک می کنند

داشتن یک محیط کاری مناسب برای کارکنان برای به دست آوردن بهترین نتایج ضروری است. یک محیط کاری خوب به معنای کارمندان سالم و شادتری است که مشتاقانه وظایف خود را به موقع کارآمد و به موقع انجام دهند در نهایت ، بهره وری افزایش می یابد و عملکرد کلی شرکت بهبود می یابد.

در ادامه چند گیاهی که معمولا برای دفاتر کاری توصیه می شوند را معرفی می کنیم[2]:

1-گیاه sansevieria trifasciata( سانسوریا )گیاهی همیشه سبز میباشد از خانواده Asparagaceae (سوسنیان) که بومی نواحي گرمسيري و مركز آفريقا و جنوب شرقي آسيا می‌باشد.

این گیاه متعلق به جنس Sansevieria میباشد،این جنس شامل 60 گونه از گیاهان چندساله همیشه سبز است.

سانسوریا جزء گیاهان زینتی خانگی محبوب بشمار می آید. magic sword,Mother in laws tongue نامهای دیگر این گیاه میباشد ،که این نامگذاری به علت شکل ظاهری آن می‌باشد. 

هشدار: تمام قسمتهای این گیاه در صورت بلعیده شدن سمی میباشند. دست زدن به این گیاه ممکن باعث تحریکات پوستی و یا ایجاد حساسیت شود

2-بنفشه آفریقایی سرده‌ای شامل شش گونه از گیاهان گل‌دار چندساله در راسته نعناسانان (Lamiales) و تیره جسنریان (Gesneriaceae) است که بومی تانزانیا و مناطق هم جوار جنوب شرقی کنیا، با تمرکز در کوهستان‌های انگورور می‌باشد. این گیاه در تیره بنفشگان قرار ندارد و فقط به دلیل شباهت ظاهری به بنفشه معروف است.

این گیاه در تمام طول سال گل می‌دهد و رنگ گلبرگ‌های آن آبی، قرمز، صورتی، سفید و بنفش است و از گیاهانی است که به آسانی قابل نگهداری در گلدان به عنوان گیاه زینتی است. امروزه ارقام مختلفی از این گیاه زینتی اصلاح شده‌است. بعضی ارقام برگ‌های ابلق، برگ‌های چین‌دار یا چروک و همچنین گل‌های ساده یا چین‌دار و پُرگلبرگ دارند.

3-عَشَقِه را با نام‌های «پاپیتال»، «پیچک انگلیسی» و «داردوست» نیز می‌شناسند. این گیاه با ساقه‌های نرم و بالارونده، برگ‌هایی کوچک و قلبی‌شکل دارد و به درخت، دیوار یا هر داربست دیگری می‌چسبد و بالا می‌رود. در غیر این صورت روی زمین می‌خزد. بهترین شرایط برای رشد این گیاه، در کنار پنجره و در معرض نور خورشید است. عشقه گیاهی است که سموم هوا را جذب می‌کند؛ ضمن اینکه پرورش آن نیز بسیار ساده است. عشقه ابلق را می‌توان هم به صورت گلدانی پرورش داد و هم آن را آویز کرد. گیاه عشقه چه کمکی می‌کند؟! شاخ و برگ‌های متراکم و به هم فشرده این گیاه در جذب فرمالدئید نقش موثری دارد. این گیاه از سوی ناسا به‌عنوان بهترین گیاه برای تصفیه هوای خانه معرفی شده است. وجود این گیاه در اتاق می‌تواند به عنوان یک عامل ضدآلرژی تلقی شود؛ چراکه پس از شش ساعت از آوردن این گیاه به یک اتاق آلوده، حدود ۶۰ درصد از قارچ‌ها و آلودگی‌های هوازی و معلق در هوا را جذب می‌کند و باعث می‌شود افرادی که به آلرژی‌های تنفسی دچار هستند در اتاق‌هایی که این گیاه در آن حضور دارد، بهتر زندگی کنند.

4-آلوئه ورا:

اسم علمی Aloe variegate و از خانوده Liliaceae میباشد. این گیاه بومی ناتال بوده و گیاهی است آبدار و گوشتی به ارتفاع 30 سانتیمتر و برگهای ضخیم و نیزه ای به طول 12 سانتیمتر كه دارای نوارهای سفید و سبز تیره عرضی میباشد. معمولا این گیاه در اطاقهای كم رطوبت به خوبی رشد می كند . لبه برگهای آن دندانه دارد است و گلهایی به رنگ نارنجی روشن، به شكل گل آذین و به طول 30 سانتیمتر دارد، این گلها در اوائل بهار ظاهر می شوند.

5-فیلودندرون اکسی کاروم یا فیلودندرون اسکاندنس:

این گیاه بومی آمریکای جنوبی، احتمالاً رایج ترین و شناخته شده ترین گیاه آپارتمانی است. نام های دیگر آن WEATHEART VINE و PARLORIVY است. برگ های آن به طول 8– 12سانتیمتر، قلبی شکل و به رنگ سبز براق تیره است. ریشه هوائی و بالا رونده دارد و در هر شرایطی رشد می کند چون با تغییرات درجه حرارت و نور حساسیت زیاد نشان نمی دهد. به همین دلیل برای نگهداری در آپارتمان مناسب است و نگهداری آن برای مبتدیان باغبانی نیز آسان است.

6-گیاه هوازی تیلاندسیا:

تیلاندسیا (گیاهان هوازی) Air Plant از تیره Bromeliaceae (تیره آناناس) از تنوع بالایی برخوردار بوده (حدود 400 گونه) و مهمترین ویژگی اغلب اعضای این جنس از گیاهان نداشتن ریشه است. گیاهانی اپیفیت هستند و در آمریکای جنوبی و مرکزی و بخشهایی از کلمبیا، پرو و مکزیک روی تنه درختان، با استفاده از رطوبت هوا زندگی میکنند.

7- اکسالیس:

گیاه oxalis regnellii ( اکسالیس ) گیاهی علفی و چندساله از خانواده  oxalidaceae(اکسالیداسه ) بوده که بومی جنوب آمریکا و به خصوص برزیل میباشد.

اکسالیس ( گیاه عشق ) دارای برگهایی بنفش رنگ و بسیار زیبا میباشد و به دلیل برگهایش ، گیاه زینتی بسیار محبوبی شمرده میشود.

این گیاه مناسب برای باغها، نگهداری داخل منزل ، پاسیو ها و مرزبندی میباشد.

این گیاه در بهترین شرایط نگهداری که جایی مرطوب ، نیم سایه و خنک میباشد حدود 10 سال عمر میکند.

گیاه اکسالیس ، گیاهی چندساله و متراکم بوده که ارتفاعی بین 15 تا 30 سانتیمتر و گستردگی بین 30 تا 40 سانتیمتر دارد این گیاه سرعت رشدی متوسط دارد وبین 5 تا 10 سال عمر میکند.

این گیاه کوچک و ظریف دارای ساقه ای نازک میباشد.

برگها بنفش رنگ، سه گوش و به صورت 3 تایی میباشند.( برگها ظاهری پروانه شکل داشته وبسیار زیبا میباشند.)

شاخ و برگ گیاه در طول روز باز و بسته میشوند.

این گیاه دارای گلهایی کوچک به رنگهای سفید، صورتی و یا بنفش میباشد .

گلها معطر بوده و فصل شکوفایی آنها اواخر بهار و اوایل تابستان است.

8-شمعداني معطر:

این گل که رایحه آن طیف وسعی را پوشش می‌دهد بسیار شگفت انگیز است این گیاه همچنین دارای برگ‌های بندداری است که زیبایی خاصی را به منزل شما می‌دهد و این در حالی است که لمس کردن شاخ برگ این گیاه همراه می‌شود با معطر شدن منزل شما، آب و مواد غذایی این گیاه باید بطور منظم تامین شده و در آن وقفه ایجاد نشود این گیاه به آفتاب فراوان جهت رشد و نمو نیاز دارد اگر چنین محیطی برایش فراهم نشود سرعت رشد کردنش کاهش می‌یابد و به شکل ساقه‌ای باریک و کم برگ می‌شود.

در ادامه به برسی گیاهانی که از پرورش انها باید اجتناب کرد می پردازیم:

1-خرزهره:

خَرزَهره، جُور، کیش درختچه‌ای سمی و همیشه‌سبز از راسته گل‌سپاسی‌سانان (Gentianales)، تیره خرزهره‌ایان (Apocynaceae) است که به طور معمول در پارک‌ها برای اهداف زینتی کاشت می‌شود.

این گیاه را در فارسی گیش، شبرنگ، جار، پهی و پی‌خوره نیز می‌نامند.

برگ خرزهره به برگ بید شبیه است ولی از برگ بید ستبرتر و بزرگ‌تر است. گل‌های سرخ و سفید دارد و حیوانات اگر برگ آنرا بخورند می‌میرند.

خرزهره دارای ساقه بسیار و برگهای سه تائی و گلهای رنگین که در نقاط گرم و خشک می‌روید و همه آن بواسطه «گلیکوزوئیدهای قلبی» موجود در آن بویژه اولئاندرین سمی است. گونه خودروی این درختچه در جنوب غرب ایران در شهرهای بهبهان و کهگلویه و همچنین جنوب ایران از جمله در حوالی جیرفت، جهرم، لار و جزایر خلیج فارس و بندرعباس و سیرجانشهربابک دیده شده‌است. برخلاف بیشتر گیاهان خطرناک که فقط قسمت خاصی از آن‌ها سمی است، تمام بخش‌های درختچه خرزهره می‌تواند موجب مسمومیت شود و حتی تنفس دود شاخه در حال سوختن آن نیز مشکلاتی در پی دارد. استفاده از شاخه‌های این گیاه برای مصارف مختلف و نوشیدن آبی که در مجاورت گل‌های خوشه‌ای قرمز، صورتی و سفید آن قرار داشته، به مسمومیت‌های شدیدی منجر می‌شود. دوستداران باغبانی در مناطق مختلف دنیا با آب و هوای مدیترانه‌ای، بدون توجه به خطرات این گیاه سمی همیشه‌سبز به پرورش آن علاقه زیادی نشان می‌دهند.

2-سیکاس رولوتا:

سیکاس رولوتا یکی از قدیمی‌ترین گیاهان روی زمین است. کف (تنه پایینی) سیکاس اگر روی زمین بیافتد تا مدت‌های طولانی زنده می‌ماند، چون حیوانات از آن مصرف نمی‌کنند. تمامی قسمت‌های این گیاه از جمله دانه و ریشه‌ها سمی هستند مصرف این گیاه و دیگر اعضای آن باعث استفراغ و اسهال می‌شود و حتی ممکن باعث نارسایی کبدی نیز شود.

3-گل زامیفولیا:

گل زامیفولیا مقاوم در برابر خشکی است و در محیط کم نور چون درون خانه‌ها و دفاتر بسیار شگفت انگیز رشد و نمو دارد. چون از آن دسته از گیاهانی است که برای رشد به نور کمی نیاز دارد. بخش‌هایی از این گیاه نیز سمی است. این گیاه را دور از بچه‌ها و حیوانات خانگی نگه دارید و در موقع تمیز و هرس کردن این گیاه از دستکش استفاده کنید.

4-اسپاتی فیلوم:

که به گل چمچمه ای معروف است, یکی دیگر از جاذبه های زیبا و محبوب دیگری است که در رده خطرناکی قرار دارد. این گیاه حاوی کریستال های اگزالات کلسیمی است که برای گربه ها و سگ ها سمی هستند. این کریستال ها پس از جویدن برگ ها, ساقه ها و ریشه ها و نفوذ به بافت حیوانات حیوان که منجر به آسیب می شوند, آزاد می شوند.

هنگامی که حیوان خانگی عناصر سمی این گیاه را هضم می کند, می تواند باعث ایجاد نشانه هایی از جمله سم در صورت, درد دهان, ریختن آب دهان, کف زدن و استفراغ شود. تورم متوسط تا شدید لب ها, زبان, حفره دهان و راه هوایی فوقانی نیز می تواند رخ دهد. هم چنین می تواند منجر به کم آبی و امکان نارسایی کلیه ها شود که شرایط بسیار شدیدی در حیوانات خانگی دارد.

همچنین به خاطر آلکالویید لیکورین که در پیازها و ساقه هایش وجود دارد, برای انسان سمی است. در انسان این گیاه سمی می تواند باعث ورم لب ها, دهان و زبان, تهوع, استفراغ, اسهال و مشکل بلع شود.

 ——————————————-

[1] . 5 Benefits of Plants in the Workplace/  https://www.womenonbusiness.com/5-benefits-of-plants-in-the-workplace/  Jul.15th. 2015

[2] . The 10 Best Plants for Your Office or Desk/ https://www.thespruce.com/best-office-plants-4169917   / Sept,18th

کلمات کلیدی

بازارچه , گل و گیاه , شهر مشهد

هشدار این گل ها و گیاهان تزئینی باعث مسمومیت میشوند

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا