Tamasha

علت تنگی واژن + درمان سریع آن

هایمن

هایمن

پرده بکارت در دختران با اشکال مختلفی وجود دارد و همین سبب می شود که آن ها شرایط متفاوتی را در اولین رابطه جنسی تجربه کنند. برای مثال دخترانی که دارای پرده بکارت مسدود هستند در روند اولین رابطه جنسی درد بیش تری را تجربه خواهند کرد. در نتیجه در مواردی باید با کمک متخصصین این پرده را از بین ببرند. در ادامه قرار است که اطلاعاتی را در زمینه انواع پرده بکارت در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید با آگاهی بیشتری وارد رابطه جنسی موفق شوید.

پرده بکارت به غشایی گفته می شود که در دهانه ورودی مهبل قرار گرفته است. علیرغم تمامی مباحثی که در این زمینه مطرح می شود همچنان هیچ نوع کارایی و کاربردی و فایده ای برای پرده بکارت نام برده نشده است. در واقع نمی دانیم که دقیقا نقش پرده بکارت چیست. همچون که کاربرد دندان عقل برای انسان امروزی مشخص نیست پرده بکارت نیز جزو اجزای غیر کاربردی است.

البته در مواردی گفته می شود که این پرده مانع از ورود میکروب ها و درنهایت سلامت بدنی زنان می شود. اما همچنان این پرسش مطرح است که اگر این جزء بدنی مفید است چرا باید در اولین رابطه جنسی از بین برود؟ بهتر نبود که باقی بماند و از سلامت بدن زنان حفاظت کند؟

باکرگی یک ویژگی است که همه افراد دارند، این مساله، امری فیزیکی نیست. این انتخاب فردی هر شخص است که رابطه جنسی را با شخص دیگری تجربه کند یا خیر. درک این موضوع واقعاً مهم است، زیرا شما مسئول بدن و تمایلات جنسی خود هستید.

در طول تاریخ، فرهنگ‌ های مردسالار از تاریخ جنسی دختران و زنان برای تعیین موقعیت و ارزش آنها و همچنین وضعیت خانواده و جوامعشان استفاده کرده‌اند. به اشتباه تصور می شود که با نگاه کردن می توان باکره بودن یک زن را ثابت کرد. اگرچه «آزمایش باکرگی» به عنوان نقض حقوق بشر محکوم شده است، اما امروزه در بسیاری از نقاط جهان همچنان ادامه دارد و می تواند موضوعی بحث برانگیز در میان فرهنگ ها و مذاهب مختلف باشد.

پرده بکارت از اتصال بافت ها در ورودی واژن تشکیل شده است و توسط لابیا محافظت می شود. پرده بکارت در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارد. آنها ممکن است به شکل حلقوی، ارتجاعی(هلالی)، تیغه ای و یا مشبک باشند؛ همه این موارد طبیعی هستند. اندازه دهانه پرده بکارت نیز از نظر اندازه و شکل متفاوت است.

پرده بکارت بدون سوراخ، وضعیتی است که در آن هیچ منفذی در پرده بکارت وجود ندارد. این مشکل با قاعدگی آغاز می شود زیرا خون نمی تواند خارج شود و باعث درد شدید می شود. همچنین ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در دفع ادرار یا حرکات روده شود. همچنین ممکن است در قرار دادن تامپون یا رابطه جنسی مشکل داشته باشید. این امر عارضه ای غیر معمول است (حدود 1 نفر از هر 2000 دختر) و نیاز به جراحی تحت بیهوشی دارد تا به پرده بکارت منفذی داده شود تا خون جریان یابد.

پرده بکارت شما در طول زندگی شما تغییر می کند. قبل از بلوغ پرده بکارت نازک و حساس است. در دوران بلوغ، افزایش هورمون ها (مثل استروژن) باعث می شود پرده بکارت و سایر بافت های واژن شما ضخیم تر و کشیده تر شوند. در دوران بارداری، افزایش هورمون ‌ها باعث می‌شود که بافت ‌های واژن کشیده ‌تر شوند تا امکان زایمان فراهم شود. زایمان همچنین ممکن است شکل پرده بکارت و بافت های واژن شما را تغییر دهد. با یائسگی و افزایش سن، پرده بکارت و سایر بافت ‌های واژن دوباره نازک ‌تر می‌شوند (بدلیل کاهش استروژن).

پرده بکارت به چند شکل مختلف وجود دارد که متخصصین می توانند با معاینات کوتاه بخش های داخلی واژینال نوع آن را مشخص کنند.

پرده بکارت حلقوی به شکل دایره ای اطراف دهانه داخلی واژن و مهبل را پوشانیده است. در وسط پرده بکارت به شکل دایره ای کانالی برای ورود آلت تناسلی مردان وجود دارد. دختران دارای پرده حلقوی بعد از اولین رابطه جنسی تغییراتی را در بخش پرده بکارت خواهند داشت. البته این تغییرات صرفاً با تشخیص و معاینه متخصصی قابل تعیین است. برای مثال چین هایی که در اطراف پرده بکارت حلقوی وجود دارد بعد از رابطه جنسی دختران تغییر حالت و تغییر جهت می دهد. همین امر سبب می شود که انجام رابطه جنسی دختران تشخیص داده شود.

همانطور که از نام این پرده بکارت برمی آید این پرده دهانه داخلی واژن را به طور کامل گرفته است. به همین دلیل رابطه جنسی دختران دارای این نوع پرده بکارت با درد هایی شدید همراه است. در اغلب موارد دختران برای برداشتن پرده بکارت مسدود خود به متخصصین رجوع می کنند. متخصصین می توانند با استفاده از تیغ جراحی این ورودی را باز کرده تا دختران جوان بتوانند رابطه جنسی موفق و بدون دردی را تجربه کنند.

یکی از نکات مثبتی که در خصوص پرده بکارت ارتجاعی و یا هلالی وجود دارد این است که دختران در اولین رابطه جنسی شان خونریزی نخواهند داشت. به همین دلیل دختران باید آگاه باشند که در صورتی که در اولین تجربه جنسی شان خونریزی نداشتند محتمل است که پرده شان از نوع ارتجاعی بوده باشد.

شکل پرده بکارت تیغه ای به این شکل است که یک تیغه یا دیواره در میان پرده بکارت وجود دارد و ورودی مهبل را به دو بخش یا دو سوراخ تقسیم کرده است.

پرده بکارت مشبک دارای تعداد زیادی سوراخی است که موجب شده سطح پرده بکارت سوراخ سوراخ باشد.

معاینه و ارزیابی تمامی انواع این پرده بکارت ها از سوی متخصصین قابل انجام است. توصیه می کنیم که پیش از انجام اولین رابطه جنسی تان نزد متخصصین مراجعه کنید تا با تشخیص نوع دقیق آن وارد رابطه جنسی آگاهانه شوید. زیرا که ممکن است پرده تان مسدود باشد و بدون آگاهی وارد رابطه شوید و درد های زیادی را تجربه کنید.

پرده بکارت به طور کامل دهانه واژن را نمی پوشاند و یک سوراخ طبیعی است.

هنگامی که رابطه جنسی دارید، پرده بکارت شما پاره نمی شود، بلکه کشیده می شود، که ممکن است باعث پارگی کوچک شود.

شما نمی توانید با نگاه کردن به پرده بکارت بفهمید که آیا رابطه جنسی اتفاق افتاده است یا خیر.

اندازه دهانه پرده بکارت مهم نیست، مگر اینکه خیلی کوچک باشد و باعث انسداد جریان خون و درد شود (پس باید به یک متخصص زنان مراجعه کنید).

استفاده از تامپون، دوچرخه سواری، انجام ژیمناستیک و اسب سواری بعید است که به پرده بکارت شما آسیب برساند.

ابتدا، بیایید نگاهی به معنای پرده بکارت بیندازیم. پرده بکارت که از کلمه یونانی به معنای غشاء گرفته شده است، تکه کوچکی از پوست است که در دهانه واژن یافت می شود. بر خلاف نامش، پرده بکارت یک غشای کامل نیست که دهانه واژن را به طور کامل بپوشاند. به هر حال، خون قاعدگی می تواند قبل از اینکه برای اولین بار رابطه جنسی دخول داشته باشیم، از واژن عبور کند. تعداد بسیار کمی از زنان با بکارتی به دنیا می آیند که پرده بکارت بدون سوراخ نامیده می شود. این نوع پرده بکارت ممکن است به جراحی جزئی نیاز داشته باشد تا خون قاعدگی بتواند از آن عبور کند.

ما اغلب در مورد پارگی پرده بکارت در اولین رابطه جنسی صحبت می کنیم. با این حال، پرده بکارت از قبل دارای منفذ است و ما می دانیم که خون، تامپون و انگشتان می توانند وارد مجرای واژن شوند. وقتی برای اولین بار رابطه جنسی دارید، چیزی از بین نمی رود، بلکه پرده بکارت ممکن است به سادگی کشیده شود.

برخی از زنان بدون پرده بکارت به دنیا می آیند. این افراد کاملا سالم هستند و به این معنی نیست که آنها چیزی را از دست داده اند یا نیاز به مراقبت پزشکی دارند. برای بسیاری از ما پرده بکارت ممکن است مدت ها قبل از داشتن رابطه جنسی تغییر کرده باشد، خواه از طریق ورزش، خودارضایی یا استفاده از محصولات قاعدگی مانند تامپون.

کمی ناراحتی در حین رابطه جنسی از نظر پزشکی جای نگرانی ندارد. با این حال، درد شدید یا مداوم ممکن است نگران کننده باشد. مراجعه به پزشک ایده خوبی است اگر:

بلی یکی از حقایق علمی که این روز ها ثابت شده است عدم وجود پرده بکارت برای برخی دختران است. در واقع برخی از دختران در دورانی که پرده بکارت برایشان تشکیل شده است این روند طبیعی را پشت سر نگذاشتند و بدون پرده بکارت هستند.

بنابراین بهتر است که با آگاهی بیشتری در این خصوص عمل کنید و برای تشخیص نوع پرده بکارت و نیز وجود یا عدم آن از بهترین متخصصین کمک بگیرید.

خاتمه

در این مقاله اطلاعاتی را در خصوص پرده بکارت ارائه کردیم. در صورتی که می خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید می توانید از بخش کامنت ها کمک بگیرید. در صورت وجود سوال و یا ابهامی در زمینه مطالب مطرح شده این امکان فراهم است که از بخش کامنت ها کمک بگیرید و با ما در ارتباط باشید.

تحصیلات پزشکی خود را از سال ۸۱ تا ۸۸ در دانشگاه علوم پزشکی قزوین،

تخصص جراحی زنان را از سال ۹۳ تا ۹۷ در دانشگاه علوم‌پزشکی قزوین گذرانده.

از سال ۸۹ تا ۹۱ به عنوان پزشک معتمد سازمان انتقال خون استان قزوین و مدرس و مشاور بیماریهای رفتاری استان قزوین بوده

سال ۹۱ تا ۹۲ دوره تکمیلی تخصصی ترک اعتیاد را گذرانده.

علت تنگی واژن + درمان سریع آن

علت تنگی واژن + درمان سریع آن

تنگی واژن یکی از مشکلات جدی در روابط زناشویی است که طلاق های زیادی به این دلیل صورت گرفته است. در حالیکه این بیماری مثل هر بیماری دیگری کاملا قابل درمان است و می تواند زندگی عادی را به زوجین برگرداند. در این مقاله قصد داریم به علت تنگی واژن و راههای درمان سریع آن بپردازیم. برای دسترسی سریع به مطالب می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

بافت واژن یک بافت ارتجاعی است که در حالت عادی طول آن 7 تا 10 سانتی متر بوده و بعد از تحریک برای مقاربت بلندتر و گشادتر می شود تا دخول انجام گیرد. هیچ واژنی آنقدر تنگ یا کوچک نیست که نتواند آلت مردانه را در خود جای دهد. بافت واژن موقع تحریک روان کننده های طبیعی دارد که دخول را راحتتر و بدون درد می کند.

واژن موقع دخول گشاد می شود. اما گشادی آن بعد از پایان رابطه جنسی به دلیل حالت کشسانی و ارتجاعی واژن دوباره به حالت اول بر می گردد. زنانی هستند که موقع نزدیکی دچار احساس درد می شوند و یا نمی توانند به هیچ وجه اجازه دخول آلت به واژن را بدهند. همچنین بعضی از زنها با معاینه پزشک و وارد شدن اسپکولوم به واژن در معاینات لگنی مشکل دارند. این دو دسته از خانم ها به اشتباه تصور می کنند واژن تنگی دارند و بخاطر همین تصور اشتباه، معمولا به دنبال راهی برای درمان تنگی واژن و عدم دخول نیستند. در حقیقت تنگی واژن باعث عدم دخول نمی شود. بلکه این دسته از زنان دچار بیماری به نام واژینیسموس هستند. در واقع یکی از علل قفل شدن واژن حین رابطه جنسی، انقباضات عضلات واژن در این افراد است که بسیار شدیدتر از حالت معمول می باشد. شدت انقباضات به حدی است که آلت مردانه نمی تواند دخول را انجام دهد.

تنگی دهانه واژن

درجات تنگی واژن در بین خانم های مختلف متفاوت است. واژینیسموس ممکن است خفیف تا شدید باشد. در خفیف ترین حالت، نزدیکی با درد زیادی همراه است و در شدیدترین درجات زن نمی تواند اجازه دخول آلت، معاینه لگنی و یا حتی لمس واژن را بدهد.

تنگی دهانه واژن معمولا به دو صورت زیر در بین خانم هایی که مشکل واژینیسموس دارند، دیده می شود:

در هر دو مورد، بعد از پایان تلاش برای دخول، تمام علائم واژینیسموس برطرف می شوند و واژن به حالت عادی بر می گردد.

علایم واژینیسموس در همه زنان یکسان نیست و بسته به درجات آن متفاوت است. مشاهده یک یا چند علامت زیر می تواند نشان دهنده تنگی واژن باشد:

در حالتهای شدید واژینیسموس و اصرار بیش از حد برای دخول، ممکن است پارگی در دهانه واژن ایجاد شود. در صورت مشاهده علایم تنگی دهانه واژن باید به متخصص زنان مراجعه کنید.

علایم تنگی واژن

در صورت مشاهده هر یک از علائم تنگی دهانه واژن و مقاربت دردناک شما هم می توانید برای درمان تنگی واژن در اصفهان، به خانم دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. جهت رزرو وقت و کسب اطلاعات با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷۴ تماس بگیرید.

تنگی واژن به دلایل مختلف روحی و جسمی می تواند در زنان بروز کند. از جمله مهمترین دلایل تنگی واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

به علاوه بیماری هایی مثل عفونت واژن یا ناحیه لگنی، آندومتریوز، چسبندگی‌های داخل لگن، کیست تخمدان و غیره نیز می تواند باعث درد موقع نزدیکی و علت عدم دخول در واژن باشد.

بسته به علت ایجاد تنگی واژن و شدت تنگی دهانه واژن روشهای مختلفی برای درمان آن وجود دارد. روشهای زیر برای درمان تنگی واژن خفیف به بیمار توصیه می شود:

روانکاری واژنقبل از دخول به اندازه کافی پیش نوازی داشته باشید. همچنین می توانید از ژل های لوبریکانت طبیعی بر پایه آب برای روانکاری و مرطوب کردن واژن استفاده کنید. این روش برای زنان مبتلا به خشکی و آتروفی واژن در یائسگی و یا بعد از زایمان و در دوران شیردهی بسیار موثر است.

تمرینات کگل و استفاده از دیلاتورانجام ورزش کگل برای درمان واژینیسموس می تواند با تقویت عضلات کف لگن به درمان تنگی واژن با درجات خفیف کمک کند. همراه با انجام این تمرینات بهتر است خانم ها از سایزهای کوچک تا بزرگ دیلاتور نیز استفاده کنند. دیلاتورها تقلیدی از آلت مردانه هستند و برای گشاد کردن واژن استفاده می شوند. ابتدا از سایز کوچک شروع کرده و بعد سراغ سایزهای بزرگتر دیلاتور بروید. این روش بسیار زمانبر است و شش ماه تا دو سال درمان واژینیسموس با این روش طول می کشد.

درمان واژینیسموس با تمرینات کگل

نشستن در آب ولرمپیش از رابطه جنسی، به مدت 20 دقیقه در آب ولرم بنشینید. زیرا نشستن در آب ولرم باعث ریلکس شدن عضلات ناحیه لگن و کاهش شدت انقباضات عضلانی موقع دخول می شود.

پوزیشن مناسب برای واژینیسموسموقع نزدیکی، از پوزیشن هایی استفاده کنید که کنترل میزان دخول بیشتر بر عهده خانم باشد.

تزریق بوتاکس به واژندر این روش به عضلات واژن بوتاکس تزریق می شود. بوتاکس کمک می کند موقع نزدیکی ماهیچه هایی که باعث انقباض شدید می شدند، در حالت استراحت قرار بگیرند. بعد از مدتی (2 تا 4 ماه) بوتاکس جذب می شود. شاید تصور کنید مجددا نیاز به تزریق دارید، اما طی این مدت واژینیسموس از بین رفته و تنگی واژن درمان شده است. اگر همچنان علائم تنگی واژن را دارید، می توانید تزریق بوتاکس را تجدید کنید و یا از روشهای بهتر مثل RF استفاده کنید.

درمان تنگی دهانه واژن با آر افدر این روش از دستگاه آراف واژینال برای کاهش دردهای مقاربتی و لگنی و نیز جوانسازی عضلات کف لگن و واژن استفاده می شود. آر اف از انقباض غیر ارادی عضلات واژن جلوگیری کرده و شخص از همان جلسه اول RF می تواند بهبودی هنگام رابطه را متوجه شود. دستگاه آر اف واژن می تواند حتی شدیدترین درجات تنگی واژن را نیز کاملا درمان کند.

در صورت ابتلا به تنگی دهانه واژن شما هم می توانید جهت برخورداری از درمان قطعی واژینیسموس خود با دستگاه RF  واژن در اصفهان، به خانم دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. جهت رزرو وقت و کسب اطلاعات با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷۴ تماس بگیرید.

آر اف واژینال یک روش درمان سرپایی، کم تهاجم و سریع برای درمان تنگی دهانه واژن است. درمان با این روش از مزایای زیر برخوردار است:

استفاده از این روش هیچ محدودیت سنی نداشته و به تنهایی و بدون نیاز به درمان های دیگر می تواند تنگی واژن را برطرف کند.

مزایای درمان تنگی واژن با RF

بعضی از خانم ها تصور می کنند علت عدم دخول تنگی واژن است. در حالیکه این تصور غلط بوده چرا که دچار بیماری واژینیسموس هستند. بافت واژن کاملا ارتجاعی است، به همین دلیل هیچ واژنی نمی تواند به دلیل تنگی مانع از دخول شود. زنانی که دچار واژینیسموس هستند موقع دخول هر چیزی به واژن دچار درد شدید در شکم می شوند. دلایل این حالت می تواند منشا جسمی یا روانی داشته باشد.روشهای مختلفی برای درمان تنگی واژن وجود دارد. استفاده از لوبریکانت ها، نشستن در آب ولرم و … نمونه هایی از درمان موقت هستند. اما روشهای دائمی و سریعی نیز برای درمان حتی شدیدترین انواع واژینیسموس وجود دارد. درمان با آر اف و تزریق بوتاکس از جمله این روشهای سریعی و قطعی اند.

در صورتی که سوالی در این مورد دارید، از بخش نظرات این مقاله می توانید آنرا مطرح کنید.

انواع “پرده بکارت” به همراه عکس [دلایل پارگی و روش های تشخیص]

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا