زندگی

ماجرای خادمانی که طلا استخراج می‌کنند

ماجرای خادمانی که طلا استخراج می‌کنند

یک گوشه دنج و دور از شلوغی‌های حرم مطهر رضوی، جمعی از خادمان با اخلاص هر روز با تولید حجم زیادی نبات و نمک متبرک در خدمت زائران حضرت رضا (ع) هستند.

ماجرای خادمانی که طلا استخراج می‌کنند

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، به نقل از مهر، یک گوشه دنج و دور از شلوغی‌های حرم مطهر رضوی، جمعی از خادمان با اخلاص هر روز با تولید حجم زیادی نبات و نمک متبرک در خدمت زائران حضرت رضا (ع) هستند.

خیلی از ما تاکنون بسته‌ای از متبرکات حرم منور رضوی را از دست خادمان گرفته‌ایم. بسته‌ای نبات و نمک متبرک که زائران به نیت شفای بیماران و رفع مشکلات‌شان، مشتاق هدیه گرفتن آن‌ها هستند. به همین دلیل به قدر طلا و بیشتر از آن ارزش دارند ولی شاید کمتر کسی بداند که ماجرای تولید و تبرک این بسته‌ها چیست.

یک گوشه دنج و دور از شلوغی‌های حرم مطهر رضوی، جمعی از خادمان با اخلاص هر روز با تولید حجم زیادی نبات و نمک متبرک در خدمت زائران حضرت رضا (ع) هستند. در یکی از روزهای دهه کرامت، به سراغ آن‌ها در کارگاه بسته‌بندی رفته‌ایم تا از کم و کیف روند آماده‎ سازی این متبرکات رضوی بیشتر آشنا شویم.

حرفی که از دل برآید

با وجود آشنایی با اماکن مختلف حرم مطهر رضوی، وقتی نشانی کارگاه بسته‌بندی را گرفتیم، متعجب شدیم. پیدا کردن مکانش هم کار راحتی نبود چون جایی در زیر ساخت‌های حرم رضوی قرار گرفته و باید از راهنمایی چند خادم کمک می‌گرفتیم. بعد از پیدا کردن نشانی، در اولین برخورد با مسئول کارگاه، محسن علیشاهی طوسی از خادمان با سابقه حرم مطهر رضوی آشنا شدیم.

وقتی از او پرسیدیم، مگر طلا استخراج می‌کنید که کارگاه بسته‌بندی در چنین مکان دور از ذهنی از مجموعه حرم مطهر جا گرفته؟ در جواب با تأکیدی از روی معرفت به ما گفت: بله. ما طلا استخراج می‌کنیم! آیا تولید نبات و نمک متبرک حضرت رضا (ع) که قرار است به نیت شفا و باز شدن گره از حوائج زائران مصرف شود، از طلا پر ارزش‌تر نیست؟! من و خادمان این کارگاه به این حرف، باور داریم. همکاران بدون وضو پا به کارگاه نمی‌گذارند چون به اهمیت و تقدس کارشان واقف هستند.

سپس علیشاهی برای تصریح بیشتر بر این گفته‌اش، مصادیقی از عنایاتی که خود به چشم دیده و یا از نزدیکانش شنیده برایمان روایت می‌کند: چند سال پیش در کفشداری مشغول خدمت بودم که دیدم یک زائر خیلی متأثر شده و گریه می‌کند. وقتی دلیلش را از او جویا شدم، تعریف کرد که در تشرف قبلی، یک بسته نبات متبرک از دست خادمان حرم گرفته تا برای شفای بیمار بد حالش که قرار بود تحت عمل قرار بگیرد، برده و ساعتی پیش از جراحی، مقدار اندکی در دهان بیمار گذاشته. طولی نمی‌کشد که پزشک جراح پیش این خانم بر می‌گردد و می‌گوید: از نظر من و تیم پزشکی بیمار شما مشکلی ندارد و می‌تواند مرخص شود.

او از یادگاران دوران جبهه و جهاد است و بعد از اتمام جنگ تحمیلی، از سال 70 تا امروز در خدمت زائران حضرت رضا (ع) است. او در ادامه با تاکید افزود: برای من و چند تن از دوستانم در این دستگاه نورانی، دیدن این عنایات عجیب نیست. چند سال پیش، خودم در اثر اتفاقی، صدمه شدیدی از ناحیه کمر دیدم، طوری که پزشکان مختلف تشخیص دادند حتی به زنده ماندنم امید نیست. اما مورد عنایت امام هشتم قرار گفتم و بعد از یک عمل جراحی شفا پیدا کردم.

بار سنگین خدمت

علیشاهی با بیان این نکته که کارگاه بسته‌بندی زیر مجموعه معاونت اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی فعال است، به تشریح انواع خدمات صورت گرفته در قالب این کارگاه پرداخت و توضیح داد: نبات، نمک، شکلات، بسته‌بندی اقلام معیشتی شامل حبوبات، جو پرک و …، بسته‌های افطاری سبک ماه مبارک رمضان شامل خرما، گردو، کشمش و … بخشی از مهمترین تولیدات کارگاه است.

او تعریف می‌کند که خدمه و خادمان فعال در کارگاه از ساعت 7 صبح تا ظهر و عصر از ساعت 13 تا 18 مشغول کار و تولید هستند و حاصل 10 ساعت کار آن‌ها، تولید روزانه حدود 15 هزار بسته نبات و 10 هزار بسته نمک متبرک است. بعد از شیوع کرونا و نیاز به حمایت از اقشار کم بضاعت، تهیه و بسته‌بندی اقلام معیشتی در دستور کار آستان قدس رضوی قرار گرفت. به همین خاطر، دو سالی است که حجم کار کارگاه افزایش قابل توجهی پیدا کرده و برای تسریع در امور، از خادمان دیگر بخش‌های حرم مطهر نیز کمک می‌گیرند.

وی اشاره‌ای به دشواری و سنگینی کار به‌ویژه در مناسبت‌های خاص کرد و گفت: در ماه رمضان، روزی 60 تن خرما می‌خریدیم و بسته‌بندی می‌کردیم. بسته‌بندی خرما، کار حساس و دشواری است و باید محصول نهایی را در سردخانه نگهداری می‌کردیم که تازه و سالم بماند. همین طور، کارمان در دهه کرامت به خاطر حضور پر رنگ‌تر زائران در شهر مشهد، بیشتر می‌شود.

البته در کنار تولید اقلام خوراکی، این کارگاه مسئول تأمین بسته‌های پلاستیک است که در کفش‌داری و دیگر امکان حرم برای گذاشتن کفش زائران مورد استفاده قرار می‌گیرد. علیشاهی در این باره هم گفت: پلاستیک مورد نیاز کفش‌داری‌ها توسط دستگاهی که دست ساخته خود آستان قدس رضوی است، آماده می‌شود و روزانه حدود 15 هزار رول پلاستیک می‌زنیم.

نمک‌گیر محبت

دستگاه‌های بسته‎ بندی نبات و نمک مرتب کار می‌کنند و خادمان سخت درگیر کار هستند. یک گوشه از کارگاه، علی کامکار پشت دستگاه بسته‌بندی نمک نشسته و تند تند بسته‌های آماده شده را درون جعبه می‌گذارد. کار کاملاً مکانیزه و بدون دخالت دست انجام می‌شود، از این رو محصول نهایی از نظر بهداشتی هم کاملاً قابل اطمینان است.

از او پرسیدیم که چند وقت است در کسوت خادمی اینجا فعال شده. پاسخ داد: همه عمرم نمک‌گیر دستگاه آقا امام هشتم بودم. تا چهار سال پیش در چاپخانه آستان قدس رضوی مشغول کار بودم و 3 سالی می‌شود که توفیق خدمت‌گزاری در بخش بسته‌بندی حرم مطهر حضرت رضا (ع) را پیدا کردم. معتقدم که روزی من بوده که بعد حتی بعد از بازنشستگی، در بخش دیگری از این دستگاه مقدس مشغول خدمت باشم.

او اضافه کرد: در طول روز مرتب صلوات می‌فرستیم. به خصوص در ایام خاص، دعا و مناجات‌خوانی داریم تا ما هم به قدر خودمان در متبرک شدن نبات و نمک‌ها و رسیدن بسته‌ها به دست زائران مؤثر باشیم.

نیت خیلی مهم است

در بخش دیگری از کارگاه، دو دستگاه بسته‌بندی نبات می‌زنند و چند خادم در هر بخش مشغول‌اند. محسن خدیوی یکی از آنهاست که بیشتر از سایرین سابقه خدمت در این آستان مقدس را دارد. او از نگاه خدمه این بخش برایمان درباره نیت کار در دستگاه حضرت رضا (ع) گفت: من در طول این سال‌های کار کردن در مجموعه حرم امام رضا (ع) دریافته‌ام که متبرک شدن از راه خوردن نبات و نمک و امثالهم میسر نمی‌شود. نیت ما خیلی مهم است.

خدیوی، 14 سال در بخش‌های مختلف حرم مطهر کار کرده و از روی این سابقه خود خاطر نشان کرد: نه‌فقط، نیت کارکنان و خادمان حرم رضوی، حتی آن کسی که قرار است این نبات و نمک را برای شفا و حل مشکلش بخورد، باید کار و نیتش درست باشد که این تبرکات مؤثر بیفتد. والا اگر هر روز هم از این متبرکات مصرف کنیم، فرقی به حال‌مان نخواهد داشت.

او تصریح کرد: من در این شیفت کاری، درست و صادقانه کار می‌کنم و جز حضرت رضا (ع) از کسی حساب نمی‌برم چون ایشان را حاضر و ناظر بر کارم می‌بینم و همه تلاشم این است که نتیجه هر روز کارم مورد قبول‌شان واقع شود. ما تلاش خودمان را می‌کنیم و امیدواریم که خدا به واسطه این امام همام، حرف و خواسته ما را قبول کند. خدا خواسته امام را روی زمین نمی‌گذارد.

اخبار گروه سایر رسانه‌ها صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

منبع

ماجرای خادمانی که طلا استخراج می‌کنند
www.tasnimnews.com

مطالب مرتبط

بزرگداشت ایام‌الله 14 و 15 خرداد در حرم نورانی امام رضا (ع)

شماره تلفن ارتباط مستقیم با حرم امام رضا – دلبرانه

راز موفقیت “محسن پهلوان مقدم” خالق پدیده شاندیز

تلاش وزارت میراث فرهنگی برای ثبت حرم رضوی در میراث جهانی یونسکو

از سراسر وب

تلاش وزارت میراث فرهنگی برای ثبت حرم رضوی در میراث جهانی یونسکو

دکمه بازگشت به بالا