Tamasha

دختر عبدالحمید ریگی

.

اولین مصاحبه مونا منصوری ، دختر عبدالحمید ریگی و فائزه منصوری

مونا منصوری ، دختر عبدالحمید ریگی، برادر عبدالمالک ریگی، رهبر گروه تروریستی جندالله در مصاحبه ای از زندگی پردرد خود گفت.

اولین مصاحبه مونا منصوری ، دختر عبدالحمید ریگی و فائزه منصوری

مونا منصوری ، دختر عبدالحمید ریگی، برادر عبدالمالک ریگی، رهبر گروه تروریستی جندالله در مصاحبه ی جدیدی از زندگی سخت و پردرد خود گفته است.

مونا منصوری که داستان زندگی تلخ مادرش، فائزه منصوری دستمایه ی فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» ساخته ی نرگس آبیار شد، با شاهین صمدپور، خبرنگار مستقل، به گفتگو نشست.

فائزه منصوری کیست

مونا که حالا ۱۷ سال دارد، در ۱۳ سالگی ازدواج کرده و دختر ۲ ساله ای هم به نام مایا دارد. او در این مصاحبه گفت :

«برخلاف چیزی که در فیلم آمده، من و خواهر دوقلویم مبینا در تهران به دنیا آمدیم.

ما یک سال و شش ماه داشتیم که همراه مادرمان به پاکستان رفتیم. همان زمان مادرمان به شهادت رسید و خانواده ی پدری ام ما را نگه داشتند و حاضر نشدند ما را به خانواده ی مادری مان بدهد.

ما تا ۱۳ سالگی در پاکستان بودیم و اصلاً نمی دانستیم مادرمان زنده است یا مرده. به ما گفته بودند مادرمان ما را رها کرده و به تهران رفته. به خاطر همین از مادرمان بدمان می آمد. تا اینکه بالاخره به ایران آمدیم و فهمیدیم ماجرا این نبوده.

عمویمان عبدالرئوف با سیخ داغ ما را می سوزاند. خواهرم را کتک می زد چون شبیه مادرمان است و ناراحت بود که پدرمان با مادرمان که شیعه بود ازدواج کرده بود.

بعد از بار اولی که به تهران آمدیم من دوباره پیش خانواده ی پدری ام برگشتم و در آنجا مادربزرگ پدری ام مرا به اجبار شوهر داد.

ازدواجم تلخ ترین روز زندگی ام بود. دوست نداشتم شوهر کنم. شوهرم مرا کتک می زد.

بزرگ ترین آرزویم این است که یک بار مادرم را ببینم و محکم بغلش کنم.»

همچنین در این گزارش گفته شد مبینا، خواهر دوقلوی مونا نیز به تازگی ازدواج کرده است.

عبدالحمید ریگی کیست؟

عبدالحمید ریگی

عبدالحمید ریگی متولد سال ۱۳۵۷ در استان سیستان و بلوچستان، از اعضای گروه تروریستی جندالله و برادر عبدالمالک ریگی، سرکرده ی این گروه بود.

عبدالحمید در سال ۷۸ در سن ۲۱ سالگی با دختری ۱۴ ساله به نام فائزه منصوری که اهل تهران بود، ازدواج کرد. آن ها در سفر خانواده ی فائزه به زاهدان با یکدیگر آشنا شده بودند.

این زوج در سال ۸۰ صاحب پسری به نام محمد متین و در سال ۸۴ صاحب دو دختر دوقلو به نام های مونا و مبینا شدند.

فائزه منصوری در کنار فرزندانش

در سال ۸۵ شهاب منصوری، برادر فائزه به دلیل امتناع از همکاری با گروه تروریستی جندالله توسط عبدالمالک ریگی سر بریده شد.

پس از مرگ شهاب، عبدالحمید به دستور برادرش عبدالمالک، فائزه را به خاطر مخالفت هایش با اقدامات این گروه تروریستی، در خواب با گلوله به قتل رساند.

بعد از مرگ فائزه، عبدالحمید به دستور عبدالمالک از گروه جندالله اخراج شد. او در سال ۸۷ بازداشت و در سال ۸۹ اعدام شد.

برادرش عبدالمالک ریگی نیز در سال ۸۸ دستگیر و در سال ۸۹ چند هفته بعد از عبدالحمید اعدام شد.

بعد از مرگ فائزه، خانواده ی ریگی فرزندان او را در پاکستان پیش خود نگه داشتند.

آن ها محمدمتین را به شهر دیگری فرستادند و از خواهرانش مونا و مبینا جدا کردند. خانواده ی ریگی با بچه ها بسیار بدرفتار بودند و آن ها زندگی سختی در کنار این خانواده داشتند.

در سال ۹۷، پس از گذشت ۱۳ سال، با کمک وزارت اطلاعات ایران، مبینا و محمدمتین به پیش مادربزرگ مادری خود، مادر فائزه بازگشتند. محمد متین در زمان بازگشت ۱۷ ساله و مبینا ۱۴ ساله بود.

محمدمتین و مبینا در کنار مادربزرگ شان، مادر فائزه

به گفته ی مادر فائزه، اعظم محسنی‌ دوست، مبینا در زمان بازگشت به پیش خانواده ی مادری اش نامزد داشت. او با تصمیم خانواده ی پدری اش به اجبار نامزد کرده بود اما بعد از بازگشت به پیش خانواده ی مادری اش، آن ها با نامزدی او مخالفت کردند و نامزد مبینا نیز از این وصلت صرف نظر کرد. اما مونا به دلیل اینکه ازدواج کرده بود، نتوانست به همراه خواهر و برادرش به پیش خانواده ی مادری اش بازگردد و در زاهدان مانده بود.

فائزه منصوری کیست

در سال ۹۷ فیلمی به نام «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار بر اساس ماجرای زندگی فائزه منصوری و عبدالحمید ریگی ساخته شد که در جشنواره فیلم فجر سال ۹۷ موفق به دریافت ۶ سیمرغ بلورین بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین بازیگر نقش اول زن، بهترین بازیگر نقش مکمل زن و بهترین چهره پردازی شد. در این فیلم هوتن شکیبا و الناز شاکردوست نقش های عبدالحمید و فائزه را برعهده داشتند.

درباره گروه تروریستی جندالله

عبدالمالک ریگی

گروه تروریستی جندالله در سال ۸۲ با ادعای احقاق حقوق بلوچ ها و اهل سنت از طریق مبارزه ی مسلحانه با جمهوری اسلامی تأسیس شد.

با این حال، این گروه دست به قاچاق سوخت و مواد مخدر می‌ زد و طی چندین عملیات تروریستی ده‌ ها نظامی و شهروند عادی ایران را به قتل رساند.

معروف ترین رهبر این گروه، عبدالمالک ریگی از طایفه ریگی بود.

بعد از دستگیری وی، این گروه در اطلاعیه‌ ای اعلام کرد که محمدظاهر بلوچ را به عنوان رهبر جدید خود منصوب کرده‌ است.

مدتی بعد این گروه توسط اعضای آن منحل و گروه‌ هایی جدید، با نام‌ های جیش العدل به رهبری محمد ظاهر بلوچ و با نام مستعار صلاح‌الدین فاروقی و جیش النصر با رهبری عبدالرئوف ریگی تشکیل شدند.

وزارت امورخارجه آمریکا در سال ۲۰۱۰ نام این گروه را به فهرست گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی اضافه کرد.

ببینید

صحبت‌های اثرگذار مونا ریگی دختر هفده ساله‌ی عبدالحمید ریگی تروریست معروف و دومین رهبر گروهک جندالله که قصه زندگی مادر و پدرش را در فیلم شبی که ماه کامل شد روایت شد را ببینید. منبع: اینستاگرام شاهین صمدپور

ببینید

صحبت‌های اثرگذار مونا ریگی دختر هفده ساله‌ی عبدالحمید ریگی تروریست معروف و دومین رهبر گروهک جندالله که قصه زندگی مادر و پدرش را در فیلم شبی که ماه کامل شد روایت شد را ببینید. منبع: اینستاگرام شاهین صمدپور

264 262

خرید هدست واقعیت مجازی Oculus Quest 2 راهی هیجان‌انگیز، پر از لذت و در دسترس برای تجربه تمام آن چیزی است که در واقعیت مجازی وجود دارد.

تمامی حقوق این سایت برای خبرآنلاین محفوظ است.نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است. Copyright © 2018 khabaronline News Agancy, All rights reserved

مونا ریگی دختر عبدالحمید ریگی کیست؟

شاهین صمدپور مستندساز با مونا منصوری (ریگی) دختر عبدالحمید ریگی از اعضای گروه تروریستی جندالله مصاحبه کرده و این دختر از تجربه‌های تلخ خود گفته است.

مونا ریگی دختر عبدالحمید ریگی کیست؟

مونا ریگی دختر عبدالحمید ریگی از اعضای گروه تروریستی جندالله است. مونا ریگی در 13 سالگی مجبور به ازدواج می شود. مادربزرگ پدری مونا ریگی اورا مجبور می کنندتا با مردی که علاقه ندارد ازدواج کند. مونا ریگی از پاکستان به کرج آمده  است. مونا ریگی پیش مادربزرگ مادری خودش زندگی میکند. 

داستان فائزه منصوری زنی که توسط همسرش (برادر عبدالمالک ریگی) کشته شد همچنان تلخ دنبال میشود حالا یکی از دخترانش به مونا ریگی زندگی اش خیلی سخت پیش میرود او در سن 13 سالگی به اجبار ازدواج کرده و  با یک فرزند دختر طلاق گرفته است ازدواج اجباری آن هم در سن 13 سالگی! و طلاق در سن 17 سالگی آن هم با یک فرزند دختر فاجعه ای میتواند برای یک دختر باشد . او در مصاحبه ای با شاهین صمدپور از اتفاقاتی که برایش رخ داده میگوید و گریه هایی که اشک هر بیننده ای را در می آورد.

مونا ریگی متولد 1383 است او یک خواهر دوقلو به مبینا و یک برادر به نام محمد متین دارد. او فرزند فائزه منصوری و عبدالحمید ریگی میباشد.

مادرش شبانه توسط پدرش کشته شد دستور کشته شدن او را عبدالمالک ریگی داده بود.

پدرش بعد از قتل مادرش دستگیری و اعدام شد.

مبینا و محمدمتین به نزد مادربزرگشان (مادر فائزه) به تهران آمدند اما مونا در زاهدان نزد خانواده پدرش نگهداری شد که سرنشوت عجیب برایش رقم خورد.

مونا در سن 13 سالگی به اجبار مادربزرگش (مادر پدرش) ازدواج میکند اما ازدواجش بسیار سخت و آزار دهنده بوده است چرا که از سوی همسرش مورد آزار و اذیت قرار میگیرد و در نهایت تصمیم میگیرد طلاق بگیرد طلاق او در حالی رخ میدهد که از این ازدواج صاحب یک فرزند دختر به نام مایا بود.

مونا میگوید مادربزرگم به من گفت باید ازدواج کنی و من مخالفت کردم و او گفت اگر ازدواج نکنی از این خانه برو.

مونا بر خلاف خواهر و برادرش در زاهدان نزد خانواده عبدالمالک ریگی ماند و زندگی بسیاری سختی را سپری کرد. اما خواهر و برادرش در تهران نزد مادر مادرش آمدند و وضعیت بهتری داشتند.

دیگر کمتر کسی است که نداند، فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد»، موضوعش چه چیزی است. فیلمی که براساس ماجرای واقعی زندگی فائزه منصوری ساخته شده است. ،”فائزه منصوری” همسرعبدالحمید ریگی، به درخواست عبدالمالک ریگی و توسط عبدالحمید در خواب با شلیک گلوله جان باخت و همچنین ” شهاب منصوری” برادر فائزه نیز توسط عبدالمالک ریگی سربریده شده و فیلم آن نیز از طریق شبکه العربیه پخش شده است. موسوی افزود: پس از عزیمت فرزندانم به زاهدان و مرز پاکستان، پسرم شهاب تماس گرفت و گفت چون حمید برای تحویل خواهرم نیامده من خودم آنان را تا محل استقرار حمید همراهی می کنم و بعد از چند روز مجددا بر می گردم.

عبدالحمید ریگی (۱۳۸۹–۱۳۵۷) از اعضای گروه شبه‌نظامی گروه جندالله و برادر عبدالمالک ریگی، رهبر این گروه بود. عبدالحمید ریگی متولد 1357 در سیستان و بلوچستان، تروریست بود. عبدالحمید ریگی بخاطر عشق از مذهب خود دست کشید و عاشق شد اما ورود به گروهک تروریسیی مسیر زندگی اش را بر باد داد و در نهایت دستگیر و اعدام شد. در یک خانواده پرحمعیت سیستانی به دنیا آمد، 6 برادر بنام های عبدالمالک، عبدالغفور، عبدالرئوف، عبدالستار، عبدالغنی و یکی برادر دیگر داشت. عبدالمالک ریگی فرمانده گروهک تروریسیی جندالله بود، دو برادرش نیز یکی در حمله مسلحانه و دیگری در یک حمله انتحاری علیه یروهای انتظامی ایران کشته شد.

مونا ریگی

آشنایی و ازدواج عبدالحمید ریگی

برعکس برادرش عبدالمالک که در پاکستان درس حوزه می خواند، او بیشتر با کار مشغول بود تا اینکه در جوانی مغازه فروش لوازم بهداشتی در زاهدان راه انداخت.

سال 1378 وقتی 21 ساله بود با دیدن یک دختر تهرانی بنام فائزه منصوری که به همراه خانواده به زاهدان مسافرت کرده بودند، یکی دل نه صد دل عاشق شد. در نهایت با سماجت به خواستگاری رفت و بعد از تغییر دین از سنی به شیعه و رضایت ناپدری فائزه 14 ساله با او ازدواج کرد و برای زندگی با او به زاهدان بازگشت.

در سال 1380 عبدالحمید و فائزه صاحب یک پسر بنام محمد متین شد و در سال 1384 نیز صاحب دو دختر دوقلو بنام مبینا و مونا شدند.

مونا ریگی

حمید بخاطر مشکلات مالی که داشت از برادرش عبدالمالک درخواست کمک کرد که او نیز در قبال آن پیشنهاد ورودش به گروهک تروریستی جندالله کرد. به این ترتیت از سال 82 عبدالحمید ابتدا با راهبندی و سرقت در این گروه کارش را شروع کرد و در نهایت به آدم ربایی و اقدامات مسلحانه و شهادت ماموران انتظامی روی آورد.

مونا ریگی

در سال 1383 عبدالمالک بخاطر اینکه معتقد بود شهاب منصوری، برادر فائزه منصوری (همسر برادرش) در حال همکاری با نیروهای امنیتی ایران است او را سر برید. شهاب منصوری برادر همسر عبدالحمید نیز توسط عبدالمالک ریگی سربریده شد و او فیلم این اقدامش را توسط شبکه العربیه منتشر کرد.

یکسال بعد از شهادت شهاب، عبدالحمید تحت القائات برادرش عبدالمالک، همسرش فائزه منصوری 20 ساله را در زمان خواب با شلیک گلوله به قتل رساند. او سپس با همکاری مادرش، فائزه را شبانه در بیابان های پاکستان دفن کرد.

کلمات کلیدی

ریگی , شاهین صمدپور , ازدواج دختر عبدالحمید ریگی , دختر عبدالحمید ریگی , مونا دختر عبدالحمید ریگی , صحبت‌های وحشتناک مونا دختر عبدالحمید ریگی , فرزندان دختر عبدالحمید ریگی

دختر عبدالحمید ریگی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا