Tamasha

هنرهای رزمی ترکیبی یا MMA چیست؟

هنرهای رزمی ترکیبی

هنرهای رزمی ترکیبی

صفحه‌هایی برای ویرایشگرانی که از سامانه خارج شدند بیشتر بدانید

فهرست انتقال به نوار کناری نهفتن

هنرهای رزمی ترکیبی (به انگلیسی: Mixed martial arts weight classes، MMA) یک ورزش رزمی کامل است که مبارزان می‌توانند از ضربه‌های مشت، آرنج، زانو، لگد، فنون درگیری و گلاویزی ایستاده، در خاک، فنون پرتابی و قفل مفاصل استفاده کنند؛ که شامل ترکیبی از تمام ورزش‌های رزمی است.

مسابقات هنرهای رزمی ترکیبی با حداقل قوانین محدودکننده انجام می‌شود، اجرای فنون تقریباً در تمام رشته‌های رزمی آزاد است و به همین دلیل خشونت بالا در مسابقات آن وجود دارد. این مسابقات به‌طور معمول بر روی یک سکوی هشت ضلعی که دور آن با توری‌های فلزی پوشیده شده‌است، برگزار می‌شود.

حمله به بیضه، فروکردن انگشت در چشم، فروکردن انگشت به هرکدام از منافذ بدن، ضربه زدن به قسمت گلو، ضربه زدن به مهره‌های پشت گردن و کمر، نیشگون گرفتن، و ضربه زدن با پا به حریفی که بیهوش است یا به زمین افتاده‌است، خطا محسوب می‌شود.

به منظور حرفه‌ای شدن در این رشته می‌توان از دیگر رشته‌های رزمی بهره گرفت. بهترین رشته‌های مکمل برای هنرهای رزمی ترکیبی عبارت اند از:

رقابت‌های هنرهای رزمی ترکیبی در کل شیوه جدیدی از رقابت‌های رزمی محسوب می‌شود اما اگر به گذشته نگاه کنیم می‌توان رگه‌هایی از رقابت‌های «وال تودو» که از سال ۱۹۲۰ در برزیل برگزار می‌شود را در ام‌ام‌ای امروزی مشاهده کرد و اگر خیلی به عقب برگردیم شاید «پانکریشن» این نقش را برعهده بگیرد.

به‌طور کلی تفکر ترکیب رشته‌های مختلف رزمی، بین سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ رشد پیدا کرد که نقش اصلی را در این مورد بروس لی بازی کرد. او معتقد بود یک مبارز خوب، یک بوکسور، یک کاراته کا، یک جودوکار یا یک کونگ‌فوکار نیست. یک مبارز خوب کسی است که خودش را با هر سبکی وفق داده و توانایی مبارزه در هر استایلی را دارد. در واقع با هر نوع تکنیکی که یادمی‌گیرد و تمرین می‌کند با استفاده از آن، حریفش را از هر استایلی زمین گیر کند.

این حرف بعدها توسط دانا وایت به صورت عملی وارد عرصه رقابت‌های رزمی شد. دانا وایت رئیس یواف‌سی و کسی است که امروز وی را به عنوان گسترش دهندهٔ هنرهای رزمی ترکیبی می‌شناسند.

هنرهای رزمی ترکیبی نوین از سال ۱۹۹۳ با برگزاری مسابقات یواف‌سی در ایالات متحده و به دنبال آن رقابت‌های پراید اف‌سی در سال ۱۹۹۷ در ژاپن کلید خورد. این رقابت‌ها از آن زمان تا به حال از نظر قوانین تغییرات زیادی را شاهد بوده‌است؛ با این هدف که این تغییرات بتواند رقابت‌های هنرهای رزمی ترکیبی را به عنوان یک ورزش به جامعه معرفی کرده و گسترش دهد. مسابقات هنرهای رزمی ترکیبی است که هماکنون در سراسر جهان کاملاً شناخته شده و در ایالات متحده و ژاپن از محبوبیت شگرفی برخوردار است.

هنرهای رزمی ترکیبی از پرطرفدارترین ورزش‌های رزمی جهان، برای نخستین بار در تاریخ ۴ فروردین ۱۴۰۰ توسط وزارت ورزش و جوانان مجوز رسمی فعالیت گرفت. فدراسیون انجمن‌های ورزشهای رزمی از اصلی‌ترین مجری‌های آن است. بیش از این هنرهای رزمی ترکیبی در ایران فعالیت رسمی نداشت و برخی چهره‌های ورزشی در داخل کشور برای فعالیت در این رشته راهی کمپ‌های خارجی می‌شدند.[۱][۲][۳]

امیر علی‌اکبری، علی تاجداری ،آرش مردانی، رضا گودری، مهدی باقری، علی معتمد، مهدی برقی، کمال شعله روز، مسعود صفری و مجید مدنی از ایرانیان حاضر در لیگ‌های معتبر هنرهای رزمی ترکیبی هستند.[۴][۵][۶][۷][۸][۹]

کلاس وزنی

نامحدود

نامحدود

نامحدود

هنرهای رزمی ترکیبی یا MMA چیست؟

هنرهای رزمی ترکیبی یک ورزش رزمی کامل است که مبارزان می‌توانند از ضربه‌های مشت، آرنج، زانو، پا، فنون درگیری و گلاویزی ایستاده، در خاک، فنون پرتابی و قفل مفاصل استفاده کنند؛ که شامل ترکیبی از تمام ورزش‌های رزمی است.

هنرهای رزمی ترکیبی یا MMA چیست؟

در MMA از ورزش های مختلفی باید بهره بگیرید تا به پیشرفت کامل برسید و بتوانید در برابر رقبا هم جان سالم به در ببرید و هم برنده باشید!

مبارزات ترکیبی یک ورزش رزمی است که در آن با حریف به جدال کامل پرداخته می شود و بر اساس ضربات دست و پا ، فنون گلاویزی وتسلیمی (جیوجیتسو) و مبارزه در خاک (روی زمین) پایه گذاری شده است و علاوه بر آن تلفیقی از دیگر هنرهای رزمی از سراسر جهان در آن به کار رفته است . اما دلیل اصلی اینکه جوجیتسو برزیلی کاربرد بسیار زیادی در مبارزات ترکیبی یا همان ام ام ای دارد بر میگردد به قبل از قرن بیست و یکم . درآن زمان قبل از وجود UFC ، در برزیل چیزی شبیه به ام ام ای که هیچ قانون خاصی نداشته به نام (Vale Tudo) وجودداشته که به زبان پرتغالی که در برزیل به کار می رود این معنا را دارد که (هر چیز که می شود) و ورزشکاران از تمام رشته ها با لباس های سنتی رشته ی خود در آن میادین به رقابت می پرداختند. فایترها و مسابقه دهنده های خانواده ی گریسی هم که ابداع کنندگان جوجیتسو برزیلی بودند در این رقابت ها برای شکوفایی و نشان دادن سبک خود به جهانیان به رقابت و مسابقه پرداختند.

مسابقات هنرهای رزمی ترکیبی با حداقل قوانین محدودکننده انجام می شود، اجرای فنون تقریباً در تمام رشته های رزمی آزاد است و به همین دلیل خشونت بالا در مسابقات آن وجود دارد. این مسابقات به طور معمول بر روی یک سکوی هشت ضلعی که دور آن با توری های فلزی پوشیده شده است، برگزار می شود.

مسابقه ماساهیکو کیمورا جودوکار ژاپنی در مقابل هلیو گریسی بنیان گذار جوجیتسو برزیلی در سال ۱۹۵۱ در برزیل. این یکی از نخستین مبارزات معروف هنرهای رزمی ترکیبی بود. حمله به بیضه، فروکردن انگشت در چشم، فروکردن انگشت به هرکدام از منافذ بدن، ضربه زدن به قسمت گلو، ضربه زدن به مهره های پشت گردن و کمر، نیشگون گرفتن، و با پا ضربه زدن به حریفی که بیهوش است یا به زمین افتاده است، خطا محسوب می شود.

پیروزی با اعلام تسلیم حریف: ممکن است در هنگام مبارزه، یکی از مبارزین (به خاطر اجرای یک تکنیک قفل توسط طرف مقابل یا هر علت دیگری) شکست را بپذیرد. وی باید تسلیم شدنش را با زدن سه ضربه دست به بدن حریف، تشک یا کف زمین مسابقه یا به صورت زبانی اعلام کند. تصمیم داوران: اگر مبارزه به درازا کشید، سه داور مسابقه با سیستم امتیازدهی موجود، در مورد برنده مبارزه تصمیم خواهند گرفت. پیروزی به علت عدم صلاحیت حریف: اگر یکی از مبارزین در طول مسابقه ضربه غیرقانونی را اجرا کرده یا به دستورات داور بی توجهی کند، اخطار خواهد گرفت که اگر تعداد این اخطار ها به عدد سه برسد، مبارزه فوق فاقد صلاحیت شناخته می شود. همچنین اگر یکی از مبارزین به خاطر آسیب دیدگی که به خاطر اجرای به عمد یک ضربه غیرقانونی دیگری بدان دچار شده، قادر به ادامه مبارزه نباشد، طرف مقابل فاقد صلاحیت شناخته می شود. در ضمن اگر در مبارزه ای هر دو مبارز مرتکب خشونت و خطا شده یا یکی از مبارزین به خاطر آسیب دیدگی که به خاطر یک ضربه غیرقانونی به صورت اتفاقی اجرا شده، قادر به ادامه رقابت نباشد، مبارزه بدون برنده پایانه می یابد.

برخلاف تصور همگان انجام هر کاری در MMA آزاد نیست و در رقابت های این رشته هم حرکاتی خطا محسوب می شود. لیست خطاهای MMA به شرح زیر است:

به منظور حرفه ای شدن در این رشته می توان از دیگر رشته های رزمی بهره گرفت. بهترین رشته های مکمل برای هنرهای رزمی ترکیبی عبارت اند از :

یک رزمی کار چینی در حال آماده سازی برای پرتاب حریف خود در یک مسابقه لی تای در چین باستان است. رقابت های هنرهای رزمی ترکیبی در کل شیوه جدیدی از رقابت های رزمی محسوب می شود اما اگر به گذشته نگاه کنیم می توان رگه هایی از رقابت های «وال تودو» که از سال ۱۹۲۰ در برزیل برگزار می شود را در ام ام ای امروزی مشاهده کرد و اگر خیلی به عقب برگردیم شاید «پانکریشن» این نقش را برعهده بگیرد. به طور کلی تفکر ترکیب رشته های مختلف رزمی، بین سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ رشد پیدا کرد که نقش اصلی را در این مورد بروس لی بازی کرد. او معتقد بود یک مبارز خوب، یک بوکسور، یک کاراته کا، یک جودوکار یا یک کونگ فو کار نیست. یک مبارز خوب کسی است که خودش را با هر سبکی وفق داده و توانایی مبارزه در هر استایلی را دارد. در واقع با هر نوع تکنیکی که یاد می گیرد و تمرین می کند با استفاده از آن، حریفش را از هر استایلی زمین گیر کند. این حرف بعدها توسط دانا وایت به صورت عملی وارد عرصه رقابت های رزمی شد. دانا وایت رئیس یواف سی و کسی است که امروز وی را به عنوان گسترش دهندهٔ هنرهای رزمی ترکیبی می شناسند. هنرهای رزمی ترکیبی نوین از سال ۱۹۹۳ با برگزاری مسابقات یو اف سی در ایالات متحده و به دنبال آن رقابت های پراید اف سی در سال ۱۹۹۷ در ژاپن کلید خورد. این رقابت ها از آن زمان تا به حال از نظر قوانین تغییرات زیادی را شاهد بوده است؛ با این هدف که این تغییرات بتواند رقابت های هنرهای رزمی ترکیبی را به عنوان یک ورزش به جامعه معرفی کرده و گسترش دهد. مسابقات هنرهای رزمی ترکیبی هم اکنون در سراسر جهان کاملاً شناخته شده و در ایالات متحده و ژاپن از محبوبیت شگرفی برخوردار است.

هنرهای رزمی ترکیبی از پرطرفدارترین ورزش های رزمی جهان، برای نخستین بار در تاریخ ۴ فروردین ۱۴۰۰ توسط وزارت ورزش و جوانان مجوز رسمی فعالیت گرفت. فدراسیون انجمن های ورزشهای رزمی از اصلی ترین مجری های آن است. بیش از این هنرهای رزمی ترکیبی در ایران فعالیت رسمی نداشت و برخی چهره های ورزشی در داخل کشور برای فعالیت در این رشته راهی کمپ های خارجی می شدند. امیر علی اکبری، آرش مردانی، محمدرضا گودری، مهدی باقری، علی معتمد، مهدی برقی، کمال شعله روز ، مسعود صفری و مجید مدنی از ایرانیان حاضر در لیگ های معتبر هنرهای رزمی ترکیبی هستند.

ورزش mma چیست؟ هنرهای رزمی ترکیبی در ایران

ورزش mma چیست؟ هنرهای رزمی ترکیبی در ایران ،ورزشکاران mma،قهرمان یو اف سی جهان،قهرمان mma جهان کیست،قهرمان سنگین وزن ufc 2018،کانر مک گرگور و امیر علی اکبری

ورزش mma چیست؟ هنرهای رزمی ترکیبی در ایران

هنرهای رزمی ترکیبی یا Mixed Martial Arts که مخفف آن mma است ، ترکیبی از تمامی هنرهای رزمی می باشد و تقریبا هر نوع حرکتی در آن آزاد است. در حال حاضر سازمان های رسمی برگزار کننده این مسابقات ufc ufc، استریک‌فورس و ریزین هستند. این ورزش تا حدودی یادآور پانکریشن  است که در المپیک یونان باستان انجام می شده و در آن از حرکات دست و پا و فنون کشتی استفاده می شده است. رقابت های وال تودو برزیل که در دهه 1920 انجام میشد نیز مشابه با ورزش mma است.

بین سال های 1960 تا 1970 بروسلی اعتقاد داشت که یک مبارز خوب، یک بوکسور، یک کاراته کا، یک جودوکار یا یک کونگ‌فو کار نیست. یک مبارز خوب کسی است که خودش را با هر سبکی وفق داده و توانایی مبارزه در هر استایلی را دارد. در واقع با هر نوع تکنیکی که یادمی‌گیرد و تمرین می‌کند با استفاده از آن حریفش را از هر استایلی زمین گیر کند. اما اولین کسی که ورزش های رزمی ترکیبی را به صورت عملی به کار برد دانا وایت بود که اکنون رئیس ufc نیز هست.

ورزش mma چیست؟ هنرهای رزمی ترکیبی در ایران

mma برای اولین بار در سال 1993 در امریکا کلید خورد و در ژاپن نیز رقابت های PRIDE در سال 1997 شروع شد که هر دو ترکیبی از هنرهای رزمی مختلف هستند. در حال حاضر ام ام ای در تمام جهان بسیار پرطرفدار است و رقابت های مختلفی در کشورهای مختلف برگزار می شود اما در امریکا و ژاپن طرفداران خاص تری دارد. بنابراین پدر هنرهای رزمی ترکیبی را باید بروسلی نامید چون برای اولین بار ایده ترکیب هنرهای رزمی را ارائه نمود.

ورزش mma چیست؟ هنرهای رزمی ترکیبی در ایران

قوانین

حداقل قوانین در این ورزش به کار برده شده ، تنها ضربه زدن به اعضای حساسی مانند گلو ، مهره های کمر ، بیضه ، فرو کردن انگشت در شکم و سوراخ های بدن ، نیشگون گرفتن،حمله به چشم ها، ضربه به کشاله ران یا ضربه با سر و با پا ضربه زدن به حریفی که بیهوش است یا به زمین افتاده‌ ممنوع است. به غیر از این موارد تمامی حرکت مجاز است و طبیعی است که یک ورزش فوق العاده خشن را شاهد هستیم. سکوی هشت ضلعی که دور آن فنس کشیده شده فضایی است که در آن به رقابت می پردازند.

باید چه ورزش هایی را برای mma شدن یاد بگیریم؟

رو آوردن به ورزش ام ام ای چندان آسان نیست ، چراکه ورزشکار باید چندین رشته را یاد بگیرد و بتواند از هرکدام آن ها در مسابقه استفاده کند. بوکس، تکواندو، کیک بوکسینگ ،موی تای، کیوکوشین، ووشو یا کونگ‌فو، کشتی، جودو، جوجیتسو برزیلی، هاپکیدو تمامی ورزش های به کار رفته در mma هستند.

برای دریافت مجوز شرکت در مسابقات به غیر از توانایی بدنی آزمایشاتی نیز به چشم می خورند مانند معاینه کامل چشم، MRI و آزمایش HIV و هپاتیت.

ورزش mma چیست؟ هنرهای رزمی ترکیبی در ایران

پیروزی در مسابقه

پیروزی با اعلام تسلیم حریف: ممکن است در هنگام مبارزه، یکی از مبارزین (به خاطر اجرای یک تکنیک قفل توسط طرف مقابل یا هر علت دیگری) شکست را بپذیرد. وی باید تسلیم شدنش را با زدن سه ضربه دست به بدن حریف، تشک یا کف زمین مسابقه یا به صورت زبانی اعلام کند.

تصمیم داوران: اگر مبارزه به درازا کشید، سه داور مسابقه با سیستم امتیازدهی موجود، در مورد برنده مبارزه تصمیم خواهند گرفت.

پیروزی به علت عدم صلاحیت حریف: اگر یکی از مبارزین در طول مسابقه ضربه غیرقانونی را اجرا کرده یا به دستورات داور بی توجهی کند، اخطار خواهد گرفت که اگر تعداد این اخطارها به عدد سه برسد، مبارزه فوق فاقد صلاحیت شناخته می شود. همچنین اگر یکی از مبارزین به خاطر آسیب دیدگی که به خاطر اجرای به عمد یک ضربه غیرقانونی دیگری بدان دچار شده، قادر به ادامه مبارزه نباشد، طرف مقابل فاقد صلاحیت شناخته می شود. در ضمن اگر در مبارزه ای هر دو مبارز مرتکب خشونت و خطا شده یا یکی از مبارزین به خاطر آسیب دیدگی که به خاطر یک ضربه غیرقانونی به صورت اتفاقی اجرا شده، قادر به ادامه رقابت نباشد، مبارزه بدون برنده پایانه می یابد.

ورزش mma چیست؟ هنرهای رزمی ترکیبی در ایران

معروف ترین mma کاران جهان

حبیب نورماگومدوف

ورزش mma چیست؟ هنرهای رزمی ترکیبی در ایران

در حال حاضر حبیب نورماگومدوف قهرمان جهان است و سابقه چندین پیروزی و قهرمانی های دیگر را دارد. حبیب متولد ۲۰ سپتامبر ۱۹۸۸ در داغستان است. او از آوار‌های داغستان روسیه و اولین مسلمان قهرمان مسابقات ufc است که از وی به‌عنوان مبارز شکست‌ ناپذیر و یکی از بهترین مبارزان تاریخ یاد می‌شود. نورماگومدوف در ۷ اکتبر ۲۰۱۸ با پیروزی بر کانر مک‌گرگور قهرمان سرشناس ufc، توانست از عنوان قهرمانی خود دفاع کند.

کانر مک‌گرگور

ورزش mma چیست؟ هنرهای رزمی ترکیبی در ایران

مبارز ترکیبی و بوکسور اهل ایرلند است. او اولین مبارزی است که همزمان در دو وزن مختلف مسابقات ufc به قهرمانی رسیده و نیز یکی از بهترین مبارزان هنرهای رزمی ترکیبی در تمام ادوار به‌شمار می‌رود.

ژوزه آلدو

ورزش mma چیست؟ هنرهای رزمی ترکیبی در ایران

متولد ۹ سپتامبر ۱۹۸۶ در برزیل ، او در دسته سبک‌ وزن  ufc فعالیت می‌کند. آلدو توسط شرداگ در سال ۲۰۱۷ به عنوان بهترین مبارز تاریخ دسته سبک وزن نام برده شد. او که از بهترین مبارزان ترکیبی ufc است، هشت دفاع موفقیت‌آمیز از کمربند خود را در کارنامه اش به ثبت رسانده و دو بار کمربند قهرمانی ufc را از دست داده که بار اول کمربند را به کانر مک‌گرگور و بار دوم به مکس هالوی واگذار کرد. جوزه در گرسنگی و فقر شدید بزرگ شده‌است و فیلم Mais Forte que o Mundo درمورد زندگی جوزه الدو ساخته شده‌است.

دانیل کورمایر

ورزش mma چیست؟ هنرهای رزمی ترکیبی در ایران

متولد ۲۰ مارس ۱۹۷۹ در لافایت، لوئیزیانا ، او قهرمان مسابقات ufc در دو وزن مختلف و از بهترین مبارزان این سازمان است. همچنین از کورمایر به‌عنوان یکی از بهترین مبارزان رشته هنرهای رزمی ترکیبی در تمام ادوار یاد می‌شود.

فلوید می‌ودر

ورزش mma چیست؟ هنرهای رزمی ترکیبی در ایران

فلوید می‌ودر متولد ۲۴ فوریهٔ ۱۹۷۷ ، در تمام مسابقاتی که برگزار کرده‌است شکست‌ناپذیر بوده و از ۵۶ مسابقه خود ۵۶ پیروزی دارد.وی دو بار تاکنون در سال‌های ۱۹۹۸ و ۲۰۰۷ توسط مجله رینگ به عنوان بهترین مشت‌زن سال برگزیده شده‌است، وی همچنین در سال ۲۰۰۷ توسط کانون نویسندگان بوکس آمریکا (BWAA) به این عنوان رسید و تاکنون ۶ بار جایزه اسپی را که توسط ASPN اهدا می‌شود در سال‌های ۲۰۰۷، ۲۰۰۸، ۲۰۱۰، ۲۰۱۲، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ کسب کرده‌ است.

 نیت دیاز

ورزش mma چیست؟ هنرهای رزمی ترکیبی در ایران

نیت دیاز متولد ۱۶ آوریل ۱۹۸۵ در آمریکا ، مبارز سبک وزن و ولترویت در هنرهای رزمی ترکیبی، یو اف سی می‌باشد.دیاز در رویداد UFC196 موفق به شکست کانر مک گرگور شد.

امیرعلی اکبری

ورزش mma چیست؟ هنرهای رزمی ترکیبی در ایران

متولد ۲۰ آذر ۱۳۶۶ جمال آباد، سراب ، کشتی‌گیر فرنگی و مبارز هنرهای رزمی ترکیبی اهل کشور ایران است. وی برنده مدال طلای قهرمانی کشتی فرنگی جهان در سال ۲۰۱۰ و برنز قهرمانی جهان ۲۰۰۹ و مدال طلای قهرمانی آسیا است. یک سالی پس از محرومیت از کشتی به علت دوپینگ از وی خبری نبود تا در صفحات مجازی خود شرکت در ورزش هنرهای رزمی ترکیبی (MMA/Mixed Martial Arts) را اعلام کرد. چندی بعد او مبارزات خود را شروع کرد که همه آن‌ها با پیروزی مواجه بود. داشتن رکوردهای جالب او در شکست دادن حریف‌های خود در ۱۷ ثانیه و ۳۰ ثانیه است.

ورزش mma چیست؟ هنرهای رزمی ترکیبی در ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا