Tamasha

کوچک شدن بیضه؛ علت، علائم و روش های درمان

کامل‌ترین اطلاعات در مورد کوچک شدن بیضه‌ها در مردان

یکی از مشکلات در ارتباط با دستگاه تولید مثل مردان کوچک شدن بیضه است. این عارضه بر اثر بیماری‌ها ایجاد می‌شود و با ناراحتی و مشکلات همراه است.

کامل‌ترین اطلاعات در مورد کوچک شدن بیضه‌ها در مردان

فهرست مطالب

در سیستم تولید مثل مردان  دو غده‌ به نام بیضه درکیسه‌ی بیضه وجود دارد. اندازه‌ی متوسط بیضه‌ها ۵/۴ تا ۱/۵ سانتی‌متر است. کوچک شدن بیضه وقتی اتفاق می‌افتد که اندازه‌ی بیضه‌ها از ۵/۳ سانتی‌متر کوچک‌تر باشد یا این‌که کیسه‌ی بیضه در پاسخ به تغییر هوا( با گرم شدن یا سرد شدن ) تغییر سایز بدهد و فرد حس کند بیضه‌ها کوچک یا بزرگ شده‌اند. می توانید با متخصص کلیه و مجاری ادرار گفت و گو کنید .

وظایف بیضه این است که اسپرم بسازد و ترشح کند همچنین تستوسترون تولید کند. بیضه و کیسه‌ی بیضه اجزایی هستند که اسپرم تولید می‌کنند. ساختار بیضه از لوله‌های پیچ خورده به نام اسپرم ساز که مسئول تولید اسپرم هستند هستند تشکیل شده است. اسپرم‌ها بعد از تولید به اپیدیدیم منتقل می‌شوند و در آنجا ذخیره می‌شوند.

با انقباض پروستات هنگام انزال مایع منی حاوی اسپرم از بدن مرد خارج می‌شود و در صورت وجود تخمک منجر به باروری می‌شود.

مشاوره آنلاین سلامت جنسی

کوچک شدن بیضه‌ها یا آتروفی بیضه بر اساس سن بیمار با نشانه‌های متفاوتی بروز می‌کند. مثلا در سنین قبل از بلوغ علائم آن با بعد از بلوغ به‌دلیل تغییر در ساختار جنسی مردان متفاوت است.

در سنین قبل از بلوغ کوچک شدن بیضه با نشانه‌هایی که حاکی از عدم وجود خصوصیات ثانویه جنسی است، بروزمی‌کند.

بعد از بالغ شدن ممکن است بر اثر ضربه یا بیماری  کوچک شدن بیضه‌ها اتفاق بیفتد. این عارضه با نشانه‌های زیر همراه است.

اگر می‌خواهید بدانید کوچک شدن بیضه بر باروری تاثیر دارد یا نه باید به وظایف بیضه برگردیم. وقتی بیضه مسئول تولید اسپرم است پس واضح است که اگر بیضه‌ها کوچک باشد، اسپرم تولید نمی‌شود یا کم تولید می‌شود. در نبود اسپرم هم تخمک بارور نمی‌شود و باروری اتفاق نمی‌افتد.

اگر علائم کوچک شدن بیضه‌ها را در بدن خود مشاهده می‌کنید بهتر است سریع‌تر قبل از این‌که عوارض جدی به همراه داشته باشد با پزشک در مورد علت کوچک شدن بیضه‌ مشورت کنید. پزشکان آنلاین سلامت جنسی پذیرش ۲۴ می‌توانند شما را در مورد علائم و راهکارهای درمان کوچک شدن بیضه راهنمایی کنند.

خانم‌ها با بالارفتن سن تغییرات هورمونی را در دستگاه تولید مثل تجربه می‌کنند که به آن یائسگی گفته می‌شود. مشابه این حالت در مردان هم ایجاد می‌شود، یعنی با بالارفتن سن میزان ترشح هورمون‌های مردانه در آن‌ها کاهش می‌یابد که با عنوان آندروپوز شناخته می‌شود.

آندروپوز با کاهش ترشح میزان هورمون تستوسترون همراه است و کمبود این هورمون سبب بروز نشانه‌هایی در سنین بالا می‌شود و باعث می‌شود کهولت سن در مردان را یک علت کوچک شدن بیضه بدانیم.

کوچک شدن بیضه و تشخیص آن

مشروبات الکلی با دو مکانیزم علت کوچک شدن بیضه‌ها است. اول اینکه میزان هورمون تستوسترون را کاهش می‌دهد. همچنین باعث آسیب به بافت‌های بیضه می‌شود و به این طریق آن را کوچک می‌کند. لذا توصیه می‌شود از مصرف بیش از اندازه مشروبات الکلی پرهیز شود.

یک  علت کوچک بودن بیضه کودکان بیضه‌های پایین نیامده است. می‌دانید این روند چگونه ایجاد می‌شود؟

در دوران جنینی قبل از تولد بیضه‌ها از شکم خارج می‌شود و وارد کیسه‌ی بیضه می‌شود. اگر این روند ایجاد نشود با کوچک شدن بیضه‌ها و کیسه‌ی بیضه مواجه خواهیم بود.

پایین نیامدن بیضه با جراحی در دوران نوزادی قابل درمان است. به این جراحی که قبل از یک سالگی پسران انجام می‌شود ارکیوپکسی (Orciopexy) گفته می‌شود و می‌توان  علت کوچک شدن بیضه ها در کودکان را رفع نماید.

یک علت کوچک بودن بیضه مردان اختلالات خواب و نامنظم بودن ساعات آن است. از نیمه شب تا ۵ ساعت بعد از آن بیضه‌ها تستوسترون ترشح می‌کنند و این عمل باعث شارژ شدن بیضه‌ها در طول روز می‌شود. پس طبیعی‌ست که صبح‌ها مردان با پدیده‌ی بزرگ شدن بیضه‌ها مواجه شوند. حالا اگر فردی اختلال خواب داشته باشد این روند هم ممکن است دچار تغییر شود و فرد را با مشکل مواجه کند.

واریکوسل یک بیماری دستگاه تناسلی مردانه است که علت مشخصی برای آن وجود ندارد اما یکی از مهم‌ترین آسیب‌های آن کوچک شدن بیضه‌ها است. واریکوسل با بزرگ شدن رگ‌های کیسه‌ی بیضه ایجاد می‌شود و این امر سبب اختلال در خون‌رسانی می‌شود و علت کوچک شدن بیضه چپ است.

همچنین لوله‌های تولید کننده اسپرم در بزرگ شدن بیضه‌ها نقش دارند و اگر آسیب ببینند بیضه نرم و کوچک می‌شود. با این حساب یک علت کوچک شدن بیضه چپ را می‌توان واریکوسل دانست.

واریکوسل با نشانه‌های زیر بروز می‌کند:

واریکوسل و کوچکی بیضه

وقتی فرد مبتلا به واریکوسل بعد از یک سال اقدام به بارداری هنوز قدرت باروری نداشته باشد و با توجه به شدت عارضه پزشک تنها راه را جراحی بداند باید با عوارض احتمالی واریکوسل نیز آشنا باشد.

کوچک شدن بیضه پس از عمل واریکوسل یکی از عوارض جراحی واریکوسل است. دلیل این عارضه قطع شدن شریان و کاهش خون‌رسانی به بیضه‌ی تحت عمل قرار گرفته است.

بروز عفونت در بیضه‌ها با نام اریکت شناخته می‌شود. همانطور که می‌دانیم التهاب و عفونت با تب همراه است. پس اگر فردی تب و درد بیضه را داشته باشد ممکن است به دلیل عوامل ویروسی یا باکتریایی دچار اریکت شده باشد. پس در موارد عفونت ارکیت علت کوچک بودن بیضه سمت راست و چپ است.

یکی از عوامل ویروسی که سبب اریکت می‌شود عامل بیماری اوریون است. اوریون معمولا قبل از بلوغ خیلی خطرناک نیست. اما در یک سوم مردان اوریون بعد از بلوغ فرد را مبتلا می‌کند و ممکن است این عفونت  بین ۳ تا ۷ روز بعد از بروز علائم اوریون در بیضه‌ها گسترش یابد و علت کوچک شدن بیضه‌ها گردد.

این عارضه ممکن است کوتاه مدت باشد و بعد از بهبود اوریون رفع شود یا برای مدت طولانی با عوارض بیشتری دستگاه تولید مثلی مردانه را درگیر کند.

عفونت‌های باکتریایی مسبب اریکت به علت‌های مختلف زیر بروز می‌کند.

در ساختار بیضه اجزایی وجود دارد به نام طناب اسپرماتیک که مسئول خون‌رسانی به کیسه‌ی بیضه است. اگر شرایطی ایجاد شود که این طناب اسپرماتیک پیچ بخورد با عارضه‌ای به نام تورشن بیضه یا پیچ خوردگی بیضه مواجه خواهیم بود. نشانه‌های این عارضه موارد زیر است.

این حالت باید مورد درمان فوری قرار بگیرد یعنی طی ۴ الی ۶ ساعت اول بروز پیچ خوردگی. اگر این عارضه  مورد بی‌توجهی قرار بگیرد ممکن است باعث کوچک شدن بیضه یا آسیب دائمی به بافت بیضه شود.

پیچ خوردگی بیضه بین ۱۰ تا ۱۵ سالگی شایع‌تر از سایر سنین است به همین علت از آن به عنوان یک علت کوچک شدن بیضه‌ها در کودکان نام می‌برند.

یکی از درمان‌ها برای بیماری‌هایی که به علت اختلال هورومونی ایجاد می‌شود هورمون درمانی است. در این روش علائم بیماری با جایگزین کردن هورمون کاهش می‌یابد یا از بین می‌رود. درمان جایگزین تستوسترون که به اختصار TRT نامیده می‌شود در مردانی که اختلال در ترشح و تولید تستوسترون دارند انجام می‌شود.

تستوسترون در بیضه‌ها و غدد فوق کلیوی تولید می‌شود و مسئول خصوصیات جنسی مانند حجم عضله، صدای عمیق و رشد مو در ناحیه‌ی تناسلی و تولید اسپرم می‌شود.

اگر به دلیل آسیب یا بیماری میزان ترشح این هورمون کاهش یابد از هورمون درمانی استفاده می‌شود. اما یکی از عوارض هورمون درمانی آتروفی بیضه‌ها است.

می‌دانید چه شرایطی باعث پایین آمدن میزان تستوسترون می‌شود؟ موارد زیر علت‌های کاهش توسترون است که با جایگزینی هورمون تستوسترون درمان می‌شود.

استروئیدهای آنابولیک مشتقات هورمون‌های مردانه یا تستوسترون هستند که باعث بروز علائمی مانند هورمون درمانی با تستوسترون می‌شوند. بالا بودن سطح  استروژن نیز مشابه این موارد علت کوچک شدن بیضه‌ها است.

علائم دیگر بالا بودن استروژن در مردان به جز کوچک شدن بیضه‌ها موارد زیر است.

تشخیص علت کوچک شدن بیضه

فرد بعد از بروز نشانه‌های کوچک شدن بیضه‌ها مانند درد، تورم به پزشک مراجعه می‌کند. اولین اقدام پزشکان برای تشخیص علت کوچک شدن بیضه‌ها گرفتن شرح حال از بیمار است. شرح حال بیمار که به پزشک برای تشخیص کمک می‌کند شامل موارد زیر است.

بعد از این مرحله معاینه‌ی فیزیکی باید انجام شود و میزان سفتی یا اندازه‌ی بیضه‌ها و شکل آن مورد بررسی پزشک قرار بگیرد.

ودر نهایت برای تشخیص دقیق‌تر مشکل باید آزمایش‌های زیر انجام شود.

درمان کوچک شدن بیضه‌ها بستگی به علت ایجاد آن و پیشرفت عارضه دارد.

در مواردی که علت کوچک شدن بیضه‌ها عفونت باشد درمان با آنتی بیوتیک عفونت را از بین می‌برد و روند کوچک شدن بیضه را متوقف می‌کند.

فیناستراید با دوز ۱ و ۵ میلی گرمی برای درمان مشکلات پروستات تجویز می‌شود. یکی دیگر از تاثیرهای این دارو کاهش ریزش مو و رشد مجدد موهای ریخته شده است. با این‌حال صحبت‌های بسیاری در مورد فیناستراید و کوچک شدن بیضه به عنوان عارضه شنیده می‌شود. بهتر است با عوارض این دارو که در ادامه آمده است آشنا شوید.

عوارض این دارو موارد زیر است.

اگر می‌خواهید از کوچک شدن بیضه و عوارض ناشی از آن پیشگیری کنید باید موارد زیر را رعایت کنید.

حتما با پزشک آنلاین اورولوژی مشورت کنید. پذیرش ۲۴ این امکان را برای شما فراهم کرده است که به صورت آنلاین با متخصصان اورولوژی مشورت کنید و سوالات خود را در مورد کوچک شدن بیضه‌ها و راه‌های درمان بپرسید. پس دیگر نگران کوچک شدن بیضه‌ها نباشد و با ما تماس بگیرید.

مشاوره آنلاین با متخصص کلیه و مجاری ادرار

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

در صورتی که سوال شما تخصصی هست و به دنبال نظر پزشک متخصص هستید، به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

در صورتی که سوال شما تخصصی هست و به دنبال نظر پزشک متخصص هستید، به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

با سلام باسلام .ایا تزریق امپول تستسترون و ناندرولون در کوچک شدن بیضه ها تاثیر دارد

سلام من ۳۵ سال سن دارم و ۱۰ ساله ک ازدواج کردمودوتا فرزند هم دارم مشگل وریکاسل دارم احساس میکنم که بیزیه سمت چپ کوچکتر شده و به پزشک معالجه کردم که به من جواب دادن لازم ب عمل وریکاسل نیست ایا ممکن است در طول زمان بیزه من کاملا از بین برود ویا لازم ب عمل دارم یا خیر

سلاممن ۱۶ سال سن دارم و یکی از بیضه هام کوچیک تر از اونیکیهباید چه کار کنم

کوچک شدن بیضه؛ علت، علائم و روش های درمان

شناسایی علت کوچک شدن بیضه در روش درمان آن بسیار اهمیت دارد؛ زیرا که یکی از عوارض آتروفی یا کوچک شدن بیضه، ایجاد مشکلات ناباروری در مردان است. اندازه بیضه با میزان اسپرم های موجود بیضه رابطه مستقیم دارند.

کوچک شدن بیضه؛ علت، علائم و روش های درمان

بیضه‌ها از جمله غده‌های مهم بدن مردان است که وظیفه‌ی تولید و ذخیره اسپرم و همچنین ترشح هورمون‌هایی نظیر تستوسترون را بر عهده دارد. این بخش از اندام مردان که خارج از بدن و درون کیسه‌ای به نام کیسه بیضه در پشت آلت تناسلی قرارگرفته، گاهی شروع به کوچک شدن می‌کند که به «آتروفی بیضه» معروف است و در اثر عوامل و دلایل گوناگونی به وجود می‌آید.

از جمله علت کوچک شدن بیضه‌ مردان، ویژگی‌های ژنتیکی، کهولت سن، بیماری، عفونت، شرایط خاص پزشکی، ضربه و تماس با برخی مواد سمی است. درمان کوچک شدن بیضه در مردان را باید جدی گرفت؛ زیرا می تواند بر روی کمیت و کیفیت اسپرم تولیدی اثر گذاشته و منجر به ناباروری در مردان گردد. اگر تمایل دارید درباره مشکلات بیضه که سبب ناباروری در مردان می‌شود، بیشتر بدانید، اینجا کلیک کنید.

کوچک شدن بیضه‌ها، تغییراتی نظیر کاهش سطح تستوسترون بدن را به دنبال دارد که باعث کاهش توده عضلانی و پایین آمدن میزان میل جنسی می‌شود. این مشکل می‌تواند به دلیل تروما یا آسیب شدید به بیضه‌ها، برخی بیماری‌های مقاربتی همچون سفلیس و سوزاک، ابتلا به سل، اوریون، بروز عفونت‌های ویروسی در بیضه‌ها و… به وجود آید. در این مقاله به علت کوچک شدن بیضه، عوارض و راه های درمان آن می پردازیم.

معمولاً اندازه‌های نرمال بیضه‌ها شامل طول متوسط 4.6 سانتی‌متر _در محدوده 3.6 الی 5.5_، عرض متوسط 2.6 سانتی‌متر _در محدوده 2.1 الی 3.2_ و حجم متوسط 18.6 سانتی‌متر مکعب می‌باشد. بنابراین لازم است که مردان نسبت به تغییر سایز بیضه ها حساس باشند و سریعا به دکتر متخصص مراجعه کنند. اگرچه اندازه بیضه‌ها تأثیر خاصی روی سلامتی عمومی فرد نمی‌گذارد؛ اما ابعاد آن‌ها در تعیین قدرت باروری مردان بسیار مهم است.

به همین دلیل توصیه می‌شود که والدین از بدو تولد نوزادان پسر خود، آن‌ها را برای معاینات کلی به همراه ارزیابی شکل و اندازه و محل قرارگیری بیضه‌ها، نزد پزشک متخصص اطفال ببرند. همچنین پیش از تولد نوزاد، با سونوگرافی می‌توان تغییرات اندازه بیضه و کوچک یا بزرگ بودن آن را مشخص کرد. بنابراین درصورت مشاهده هرگونه مشکل و خطر بروز ناباروری در آینده، پزشک بلافاصله اقدام به درمان نوزاد می‌کند.

کوچک شدن بیضه‌ها یا آتروفی بیضه (testicular atrophy) به‌عنوان یک اختلال مردانه، با علائم و نشانه‌هایی همراه است که با افزایش سن نیز شدت می‌یابد. ازجمله علائم آتروفی بیضه باید به موارد زیر اشاره کرد:

تغییر کردن اندازه بیضه‌ها یک امر نسبتاً طبیعی و رایج در بسیاری از مردان است و علل مختلفی موجب این اتفاق می‌شود. درصورتی‌که علت کوچک شدن بیضه افزایش سن یا عوامل طبیعی دیگر باشد؛ این اتفاق به‌صورت آهسته و آرام‌آرام رخ می‌دهد و مشکلی هم برای سلامتی فرد به وجود نمی‌آورد.

ازجمله دلایل کوچک شدن موقت بیضه‌ها هم باید کاهش دما و سرد شدن آن‌ها _مانند قرارگیری در معرض هوای سرد یا آب سرد_ را نام برد. به عبارتی، خنک شدن بیضه‌ها با جمع شدن عضله کروماتر همراه است که به نام «انقباض کرماستریک» شناخته می‌‌شود.

عوامل دیگری سبب کوچک شدن بیضه ها به صورت دائم می شود؛ این عوامل عبارتند از:

در ادامه شرح می دهیم که چگونه هریک از عوامل بالا باعث تحلیل رفتن بیضه ها خواهد شد.

در برخی از موارد، وارد شدن ضربه به بیضه ها یا قرار گرفتن بیضه ها تحت فشار شدید، سبب کبودی یا آسیب های دیگری نظیر پیچ خوردگی بیضه می شود. این پیچ خوردگی، علت کوچک شدن بیضه ها به شمار رفته و یا در مواردی آسیب به طناب اسپرماتیک را به دنبال دارد. البته لازم به ذکر است که آسیب به طناب اسپرماتیک یک اتفاق نادر است و در هر سنی امکان اتفاق افتادن آن وجود دارد.

مصرف بعضی دارو‌ها از علت اصلی کوچک شدن بیضه در مردان می‌باشد. بدین صورت که، برخی از داروها میزان تستوسترون بدن را کاهش داده و سبب کوچک شدن بیضه ها می شوند.

مثلاً بسیاری از مردان از استروئیدهای آنابولیک مصنوعی به منظور عضله سازی سریع و بهبود عملکرد ورزشی استفاده می کنند و یا از دیگر داروهایی که سبب کوچک شدن بیضه ها می شوند، کورتیکواستروئیدها هستند که پزشک برای درمان بیماری هایی نظیر آسم، اگزما و آرتریت روماتوئید تجویز می کند.

ابتلا به اختلال بیضه نزول‌نکرده از دیگر علل شکل‌گیری بیضه‌های کوچک به شمار می‌رود. عدم نزول بیضه‌ها به‌عنوان یک بیماری مربوط به دوران جنینی، مانع از پایین آمدن بیضه‌ها و حرکت آن‌ها به درون کیسه بیضه می‌گردد که البته در اغلب موارد، با جراحی در دوران نوزادی قابل درمان می‌باشد.

بالا رفتن سن و پیر شدن، به‌طور طبیعی علت کوچک شدن بیضه‌ها در نظر گرفته می شود. درواقع با افزایش سن در مردان، آندروپوز رخ می‌دهد که به دنبال آن سطح تستوسترون کاهش می‌یابد و بدین ترتیب آتروفی بیضه شکل می‌گیرد.

بیماری واریکوسل با افزایش دمای بیضه و اختلال در عملکرد آن، موجب واریس ورید بیضه می‌گردد و اغلب در بیضه چپ مشاهده می‌شود. اگر شریان بیضه‌ی مبتلا به واریکوسل حین عمل قطع شود، عدم خون‌رسانی به بیضه باعث کوچک شدن آن می‌گردد و معمولاً قابل‌برگشت و جبران نیست.

پیچ خوردن یا پیچش بیضه به‌عنوان یک مشکل اورژانسی، در اثر پیچ خوردن طناب بیضه به وجود می‌آید. این اختلال در صورت عدم درمان فوری، طی ۴ ساعت موجب مرگ بیضه می‌شود و آتروفی را به دنبال می‌آورد.

مصرف الکل و نوشیدنی‌های الکلی هم با کاهش هورمون تستوسترون در بدن مردان، آتروفی بیضه را به وجود می‌آورد‌.

ابتلا به اورکیت یا عفونت و التهاب بیضه، با کوچک کردن بیضه‌ها باعث مشکلات باروری می‌شود و علائمی نظیر درد و تورم بیضه‌ها، حالت تهوع و استفراغ را به دنبال می‌آورد‌. اورکیت ناشی از ویروس اوریون که معمولاً پس از بلوغ هم رخ می‌دهد، حدود ۳ الی ۴ روز بعد بروز بیماری اوریون آغاز می‌شود‌. اورکیت عفونی هم اغلب در مبتلایان به عفونت مجاری ادراری و همچنین به دنبال بیماری‌های مقاربتی نظیر کلامیدیا و گنوره شکل می‌گیرد.

برخی از مردان به علت ابتلا به بیماری هیپوگنادیسم مردانه، با مشکل عدم تولید تستوسترون کافی در بدن مواجه هستند. این مشکل موجب جلوگیری از رشد مناسب خصوصیات مردانه نظیر بیضه‌ها، آلت تناسلی و توده‌های عضلانی می‌شود و شامل دو نوع هیپوگنادیسم اولیه و هیپوگنادیسم ثانویه می‌باشد.

درصورتی که هیپوگنادیسم بر اثر اختلال بیضه مانند عدم پاسخ بیضه‌ها به سیگنال‌های مغز جهت تولید اسپرم و تستوسترون رخ دهد، با نام هیپوگنادیسم اولیه شناخته می‌شود. منظور از هیپوگنادیسم ثانویه نیز اختلال بیضه‌ها در ساخت تستوسترون به دلیل عدم تولید هورمون لوتئینه‌کننده توسط غده هیپوفیز مغز است.

استفاده از درمان‌های تستوسترون با دریافت تزریقی یا خوراکی این هورمون، گاهی زمینه قطع ترشح هورمون‌های هیپوفیز را ایجاد می‌کند و موجب کوچک شدن بیضه می‌شود.

همان‌طور که اشاره شد، اختلالات خواب همچون خواب بی‌کیفیت یا کم‌خوابی با اثرگذاری بر تولید هورمون تستوسترون و کاهش میزان آن، زمینه کوچک شدن بیضه‌ها را فراهم می‌کند.

یکی دیگر از علل کوچک شدن بیضه‌ها، ابتلا به سرطان بیضه است که اغلب در سنین جوانی رخ می‌دهد. باید دانست این بیماری در بسیاری از مردان، منجر به شکل‌گیری توده سرطانی و بزرگ شدن بیضه‌ها می‌شود؛ اما گاهی نیز کوچک شدن بیضه‌ها علامت ابتلا به سرطان می‌باشد؛ بنابراین در صورت مشاهده تغییر شکل، اندازه و حس بیضه‌ها باید بلافاصله جهت علت‌یابی و تشخیص افتراقی به پزشک مراجعه کرد.

لازم به ذکر است که سرطان بیضه به‌ویژه در مراحل ابتدایی، نرخ موفقیت بالایی نسبت به سایر سرطان‌ها دارد و بنابراین مراجعه فوری به پزشک می‌تواند در درمان کامل این بیماری کمک‌کننده باشد.

برخی از بیماری ها نظیر ایدز، اضافه وزن، دیابت، بیماری های کلیوی و کبد و اختلالات خواب از علت های کوچک شدن بیضه ها هستند.

تحقیقات نشان می دهد که کوچک بودن بیضه ها سبب بروز عوارضی برای فرد می‌شود که گاه ممکن است فرد را با مشکلات جدی تری روبرو کند.

از عوارض کوچک بودن بیضه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کوچک بودن بیضه ها باعث کاهش تعداد، تحرک و کیفیت اسپرم می شود و پایین بودن کیفیت و کمیت اسپرم تأثیر مستقیمی بر بروز اختلالات ناباروری دارد.

کوچک بودن بیضه ها سبب بر هم خوردن تعادل هورمون ها بویژه تستوسترون می شود. کاهش تستوسترون باعث می شود بدن توانایی کنترل میزان استروژن تولیدی بدن را نداشته باشد که این موضوع سبب افزایش ویژگی های زنانه در مرد می شود. از جمله علائم کاهش تستوسترون در بدن شامل ناباروری، مشکلات نعوظ و پروستات، خطر سکته مغزی، رشد چربی در ناحیه سینه و… می شود.

همچنین از دیگر اثرات کوچک بودن بیضه مواردی نظیر کمبود انرژی، ناباروری، افزایش وزن، تحلیل رفتن توده عضلانی، کاهش میل جنسی و… می باشد.

قبلاً اشاره شد که یکی از عوارض و پیامدهای کوچک شدن بیضه مردان، ایجاد مشکلات ناباروری در آن‌ها است که به وضعیت اسپرم‌ها مربوط می‌شود. از طرفی طبق مطالعات و تحقیقات، تعداد اسپرم‌ها رابطه مستقیمی با اندازه بیضه‌ها دارد. به عبارتی مردان دارای بیضه‌های کوچک‌تر، اسپرم کمتری نسبت به دیگر افراد تولید می‌کنند؛ بنابراین همین موضوع روی کاهش قدرت و کیفیت باروری آن‌ها اثر می‌گذارد.

با توجه به این‌که اندازه بیضه‌ها در مردان دارای طیف بسیار گسترده‌ای است، تولید مناسب تستوسترون و اسپرم نیز معمولاً بدون مشکل انجام می‌شود و اختلالی ایجاد نمی‌کند.

البته طبق بعضی تحقیقات، بزرگ‌تر بودن بیضه‌ها می‌تواند سطح بالاتری از اسپرم و تستوسترون را تولید نماید. این در حالی است که ابتلا به بیماری‌هایی نظیر کلاین فلتر _ناشی از کروموزوم اضافی X_ با علائمی نظیر بیضه‌های کوچک و کم‌تحرک، رشد بافت پستان، صورت و بدن بدون مو و… باعث اختلال در تولید تستوسترون و عملکرد اسپرم می‌شود و مشکلات ناباروری را پدید می‌آورد.

به‌طورکلی، کاهش سطح تستوسترون با عنوان هیپوگنادیسم، دارای علائمی همچون کم‌مو بودن بدن و صورت، بیضه‌های کوچک‌تر از اندازه متوسط، رشد بافت پستان و دیگر علائم مشابه کلاین فلتر می‌باشد که با درمان جایگزینی تستوسترون قابل‌رفع است.

مطابق مطالعات صورت گرفته می‌توان گفت که داشتن تغذیه سالم و مراقبت‌های مداوم از وضعیت بیضه‌ها، کمک زیادی به رفع مشکلات و بیماری‌های آن می‌نماید.

به مردان توصیه می‌شود که حداقل یک‌بار تحت معاینه پزشک قرار گیرند و از اندازه نرمال و وضعیت طبیعی بیضه‌های خود مطمئن شوند. گاهی کوچک بودن بیضه‌ها یک مشکل جدی است که روی عملکرد جنسی مردان اثر می‌گذارد و گاهی هم هیچ خطر جدی و مهمی ندارند. بنابراین درصورت هرگونه نگرانی درمورد وضعیت بیضه‌ها به راحتی می توان این موضوع را با یک پزشک متخصص در میان گذاشت؛ البته مراجعه به پزشک در موارد زیر ضرورت پیدا می‌کند:

به‌طورکلی، در صورت مشاهده علائمی نظیر التهاب و ورم بیضه، احساس درد هنگام دفع ادرار، احساس درد در داخل یا اطراف بیضه‌ها، خروج ترشحات غیرمعمول از آلت تناسلی، احساس درد در پایین شکم یا کمر، حساسیت به لمس در بافت سینه و… باید به پزشک مراجعه کرد.

برای دریافت هرگونه مشاوره و راهنمایی درباره درمان ناباروری در یزد با ما تماس بگیرید:

سونوگرافی بیضه‌ها، یکی از راه‌های معمول اندازه‌گیری بیضه‌ها و تعیین مشکلات آن است که با ثبت تصاویری به کمک امواج صوتی، بدون هیچ دردی به تشخیص اختلالات بیضه می‌پردازد؛ البته باید گفت راه‌های دیگری نیز جهت اندازه‌گیری بیضه‌ها وجود دارد که شامل استفاده از دستگاه ارکیدومتر می‌شود. این وسیله که چندین مهره بیضی‌شکل _مشابه بیضه مردان_ را در ابعاد مختلف دارد، به پزشک کمک می‌کند تا اندازه بیضه را حس کند و سپس با یکی از مهره‌های ارکیدومتر تخمین بزند. برای این معاینه، فرد باید در حالت ایستاده قرار گیرد و پزشک طول و پهنای بیضه‌ها را اندازه‌گیری کند.

در معاینه بیضه ها توسط پزشک، بیضه نرمال کمی سفت‌تر لمس می‌شود و ابعاد هر دو بیضه باید کاملاً نزدیک به هم می‌باشد. معمولاً اختلاف اندازه شدید بیضه چپ و راست، علامتی از واریکوسل به‌حساب می‌آید که این بیماری اغلب با آسیب زدن به بیضه چپ، باعث آتروفی در آن بیضه می‌گردد. 

لازم به ذکر است که هم‌زمان با اندازه‌گیری بیضه‌ها باید صفات ثانویه مردانه _تست سطح تستوسترون بدن و انجام آزمایش کامل خون_ بررسی شود تا در ارزیابی عملکرد بیضه به پزشک کمک کند. 

پزشک برای درمان آتروفی بیضه‌ با توجه به علت کوچک شدن بیضه، داروهای مختلفی تجویز می‌کند. به‌طورکلی روش‌های رایج برای بزرگ شدن بیضه‌ها عبارتست از:

تغییر سبک زندگی و ترک عادت‌های ناسالم نقش مهمی در بهبود مشکلات مرتبط با بیضه‌ها دارد. ازجمله این اقدامات می‌توان به ایجاد تعادل در خواب روزانه، ترک سیگار و مواد مخدر، قطع مصرف الکل، اجتناب از فعالیت جنسی تا مدتی مشخص _درصورت کوچک شدن بیضه‌ها براثر بیماری عفونی مقاربتی_، در پیش گرفتن رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و… اشاره کرد.

کسب اطلاع درمورد عوارض داروهای مختلف و مشورت با پزشک درخصوص داروهای مصرفی، اهمیت بسیار زیادی دارد. معمولاً درصورت ابتلای فرد به بیماری عفونی مقاربتی یا پیچ‌خوردگی بیضه و بروز مشکلاتی همچون درد و آتروفی بیضه، دارو تجویز می‌شود. در مواردی نیز بنابر تشخیص پزشک، فرد نیاز به جراحی پیدا می‌کند.

اگرچه اغلب آسیب‌های وارده به بیضه‌ها در مدت‌زمان اندکی خودبه‌خود از بین می‌رود؛ اما درصورت ادامه یافتن درد و ناراحتی پس از آسیب یا بروز مشکلاتی همچون تورشن یا پیچ‌خوردگی بیضه باید فوراً به پزشک اورولوژی مراجعه کرد. بدین ترتیب پزشک با معاینه فرد، درمان‌هایی نظیر استراحت، دارودرمانی، عمل جراحی و… را تجویز می‌کند.

کوچک بودن بیضه‌ها در اثر مشکلات تستوسترون و عدم تعادل هورمونی، عارضه شایعی است که گاهی نیازمند درمان دارویی و یا تغییر شیوه زندگی می‌باشد. درصورت استفاده از تستوسترون مصنوعی برای مقابله با هیپوگنادیسم (کاهش تولید اسپرم و تستوسترون)، پزشک داروهایی همچون HCG، تاموکسیفن و کلومیفن (Clomid) تجویز می‌کند.

بزرگ شدن و تورم رگ‌های بیضه که تحت عنوان واریکوسل شناخته می‌شود، روی سلامت و رشد بیضه‌ها اثر می‌گذارد و گاهی نیازمند جراحی می‌باشد. البته این اختلال اغلب به درمان خاصی نیاز ندارد؛ اما در صورت انجام عمل واریکوسل، می‌توان با بستن رگ‌های آسیب‌دیده و تغییر جریان خون به سمت رگ‌های سالم در کیسه بیضه، آتروفی بیضه را معکوس کرد و تولید اسپرم را افزایش داد.

بیضه نزول‌نکرده یا بیضه پایین‌نیامده که در بسیاری از نوزادان پسر مشاهده می‌شود، باید با عمل اورکیوپکسی (orchiopexy) و ترجیحاً تا قبل از سن 1 سالگی درمان شود. این عمل، خطر کوچک شدن بیضه‌ها و جلوگیری از رشد آن‌ها را نیز کاهش می‌دهد.

لازم به ذکر است که اغلب داروهای تقویتی و مکمل‌های تبلیغ‌شده توسط مجموعه‌های مختلف، فاقد عملکرد مطلوب و مؤثر در افزایش حجم بیضه‌ها هستند و اکثراً نیز استاندارهای لازم را ندارند. همچنین بسیاری از مکمل‌های گران‌قیمت تأییدشده توسط مراجع بهداشتی از عملکرد مؤثری برخوردار نیستند و بنابراین باید تا حد امکان از مصرف این داروها اجتناب کرد. در مصرف داروها و مکمل ها حتما باید با پزشک مشورت کرد. 

یکی از بهترین راه‌های جلوگیری از بروز آتروفی یا تشخیص زودهنگام کوچک بودن بیضه‌ها، بررسی و معاینه بیضه نوزادان پسر از بدو تولد توسط پزشک اطفال است. با این کار می‌توان هرگونه مشکلی در بیضه‌های نوزاد را شناسایی کرد و ضمن درمان به‌موقع در همان زمان، از خطرات احتمالی نظیر عقیم شدن و ناباروری در آینده جلوگیری نمود. امروزه حتی می‌توان اندازه بیضه‌های نوزاد و تغییرات آن را پیش از تولد، با کمک سونوگرافی تعیین کرد.

با توجه به اهمیت بالای بیضه ها در فعالیت های جنسی مردان و حتی زندگی روزمره آنها، باید به این نکته توجه داشت که افراد به صورت منظم و دوره‌ای اندازه و شکل بیضه ها را بررسی و ارزیابی کنند و درصورت مشاهده هرگونه مشکل با توجه به موارد ذکر شده سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنند تا علت کوچک بیضه بررسی گردد.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که تغییر سبک زندگی مانند ترک دخانیات معمولا نخستین درمانی است که برای مشکل کوچک شدن بیضه توصیه می‌شود. همچنین رعایت رژیم غذایی مناسب و متعادل با ورزش منظم به درمان بیضه کوچک کمک می‌کند.

بیضه‌ها معمولاً به‌طور پیوسته رشد می‌کنند و رشد آن‌ها به‌ویژه تا زمان بلوغ ادامه می‌یابد. بیضه یک نوزاد پسر در بدو تولد حدود ۱ سانتی‌متر مکعب است که اغلب تا سن ۸ سالگی به همان مقدار باقی می‌ماند؛ اما پس از آن دوباره به رشد خود ادامه می‌دهد و با رسیدن به سن بلوغ، رشد موهای اطراف دستگاه تناسلی و ناحیه اسکروتوم (کیسه بیضه) آغاز می‌شود.

باید دانست که باوجود سرعت یکسان رشد هردو بیضه، گاهی یکی از آن‌ها کمی بزرگ‌تر و طولانی‌تر از دیگری رشد می‌کند و در نهایت نیز، یکی از بیضه‌ها کمی پایین‌تر از دیگری قرار می‌گیرد.

گرما یکی از عوامل اصلی شل شدن پوست کیسه بیضه است که کمک می‌کند تا هرنوع توده یا موارد غیرمعمول در ناحیه بیضه راحت‌تر شناسایی گردد. به‌طورکلی، شل شدن بیضه‌ها علامت خطرناکی به شمار نمی‌آید؛ اما درصورت همراه شدن با علائم دیگری نظیر درد پروستات یا درد در یک طرفه بیضه، باید به پزشک مراجعه نمود.

همان‌طور که اشاره شد، اغلب یکی از بیضه‌ها کمی بزرگ‌تر از دیگری به نظر می‌رسد که عاملی جدی محسوب نمی‌شود؛ بااین‌حال، هرگونه تغییر در ابعاد و شکل یک یا دو بیضه باید به اطلاع پزشک رسانده شود. ضمناً مشاهده علائمی مانند درد و تورم در بیضه‌ها نیز ممکن است از نشانه‌های سرطان بیضه یا پیچش بیضه ناشی از پیچ‌خوردگی بند ناف (بند اسپرماتیک) باشد.

علت کوچک شدن بیضه (آتروفی بیضه) در مردان/ روش های بزرگ کردن بیضه

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا