Tamasha

قبرستان ظهیرالدوله

اسامی عجیب زنان در گورستان مشاهیر +عکس

اینجا آرامگاه قدیمی ظهیرالدوله در محله دربند است. وقتی در این گورستان قدم می‌زنیم برگ‌هایی از تاریخ صدساله معاصر ایران جلوی چشمان ما مرور می‌شود.

اسامی عجیب زنان در گورستان مشاهیر +عکس

اینجا آرامگاه قدیمی ظهیرالدوله در محله دربند است. وقتی در این گورستان قدم می‌زنیم برگ‌هایی از تاریخ صدساله معاصر ایران جلوی چشمان ما مرور می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، گویی اینجا تاریخ خفته است. از ملک‌الشعرای بهار، شاعر پرآوازه تا لقمان‌الدوله ادهم، پزشک برجسته‌ای که بیمارستان لقمان را بنا کرد. قبرستان آرام و ساکت است و روی سنگ قبرهای شکسته را برگ‌های خزان زده پوشانده. بعد از درگذشت علی ‌خان ظهیرالدوله در سال ۱۳۰۳، ارادتمندان به او و بسیاری از هنرمندان و رجال سیاسی در این گورستان دفن شدند. دفن مردگان بین سال‌های ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۰ با اجازه‌نامه خاص و آن هم به صورت محدود انجام می‌شد. آخرین تدفین در آرامگاه ظهیرالدوله سال ۱۳۵۹ انجام شد. در این گزارش از زنان نام ‌آشنای آرمیده در این گورستان یاد می‌کنیم.

تاریخچه گورستان ظهیرالدوله قابل تأمل است. از طرفی قصه زندگی علی‌خان ظهیرالدوله، داماد و وزیر تشریفات دربار ناصرالدین شاه قاجار که به سبب دیدار با صفی علی شاه، عارف نامدار، عاشق و شیفته مسلک او شد. از طرفی آشنایی با بزرگان عرصه ادب و تاریخ و هنر و سیاست که در این گورستان دفن شده اند. یکی دیگر از شگفتی های این آرامستان نام‌هایی است که روی سنگ قبرها حک شده. القابی که در دوران قاجار رواج پیدا کرد و نسل به نسل منتقل شد. نام بانوان آن عصر و زمان معمولاً دو بخشی و با الملوک، الدوله و السلطنه همراه بود. مثل نیرالملوک، بدرالملوک، ابتهاج الملوک، شمس الملوک، زینت الدوله، رفعت السلطنه. «نصرالله حدادی» نویسنده کتاب «با من به طهران بیایید» در توضیح این نوع نامگذاری می‌گوید: «اسامی ترکیبی اواخر دوران قاجار رواج پیدا کرد. اسامی بامسما و معناداری برای بانوان انتخاب می شد. از جمله فخر آفاق، بدرالزمان، فرخ لقا، قمر تاج، عالم تاج و نیمتاج. از اسامی دیگری که با کلمه دخت همراه بود می توان به آذرمیدخت و ایراندخت و پوران دخت و پری دخت اشاره کرد.» رخشنده یا درخشنده از اسامی خاص بانوان در اواخر قاجار بود که روی یکی از سنگ قبرهای ظهیرالدوله حک شده‌است. حدادی می‌گوید: «خانواده پروین اعتصامی هم او را رخشنده صدا می کردند.» برخی از اسامی بانوان در آن دوران با کلمه سلطان همراه می شد. مانند جواهر سلطان و اعظم سلطان. از اسامی نادر و کمیاب بانوان که در این گورستان به چشم می‌خورد می توان به «مخلوقه» اشاره کرد. اسامی دیگر بانوان که در این روزگار خبری از آن نیست و فقط روی سنگ قبرهای این گورستان دیده می‌شود اینگونه است: افخم‌السلطنه، بهجت‌السلطنه، سرور اقدس، سیمین دخت، شمس‌الضحی، شمس‌الملوک، شمس‌التاج، عصمت‌الملوک، فرخ تاج، فردخت، قمرالزمان، ملیح‌السلطنه، نیرالملوک، تاج بخش، فرخ لقا و ملک تاج.

در میانه آرامستان ظهیرالدوله مزار بانو قمرالملوک وزیری هست. برخلاف برخی از سنگ قبرهای خاص و منحصر به فرد این آرامستان، سنگ قبر او بسیار ساده و بی پیرایه است. روی سنگ قبر این بانو ۲ بیت شعر از تصنیفی که مرتضی نی داود آهنگسازی کرده و او خوانده بود نقش بسته: «آتشی در سینه دارم جاودانی/ عمر من مرگیست نامش زندگانی/ رحمتی کن کز غمت جان می‌سپارم/ بیش از این من طاقت هجران ندارم» بانو قمرالملوک وزیری نخستین زن خواننده آوازهای سنتی ایرانی بود که صدایش ضبط شد. او سال  ۱۲۸۴ متولد شد و  ۱۴ مرداد ۱۳۳۸ از دنیا رفت و در ظهیرالدوله آرمید.

«فروغ فرخزاد» دیگر بانویی است که در ظهیرالدوله به خاک سپرده شده. فروغ فرخزاد، شاعر معاصر، بهمن سال ۱۳۴۵ بر اثر تصادف درگذشت. او با مجموعه‌های اسیر، دیوار و عصیان در قالب شعر نیمایی کار خود را آغاز کرد و ۵دفتر شعر منتشر کرد. اشعار فروغ به زبان‌های مختلف ترجمه شده‌است. روی سنگ قبر سفید فروغ شعری از او نقش بسته است: «اگر به خانه من آمدی/ برای من ای مهربان/ چراغ بیاور/ و یک دریچه/ که از آن به ازدحام کوچه خوشبخت بنگرم».

یکی دیگر از بانوان آرمیده در این گورستان، «نزهت کاشانی» فرزند آیت الله کاشانی است. در گوشه‌ای دیگر از این قبرستان قدیمی «فروغ‌الدوله» همسر علی خان ظهیرالدوله و ۳دخترش به خاک سپرده شده‌اند. علی خان دولو قاجار بعد از فوت پدرش که وزیر تشریفات دربار ناصرالدین شاه و مورد اعتماد او بود با همان لقب ظهیرالدوله به سمت وزیر تشریفات منصوب شد. ناصرالدین شاه دخترش، فروغ‌الدوله را به عقد او درآورد. ظهیرالدوله و فروغ‌الدوله ۳پسر و ۳دختر داشتند. عزیزالملوک (قمرتاج) ، فروغ‌الملوک و ملک‌الملوک دختران ظهیرالدوله بودند. ظهیرالدوله با صفی علی شاه، عارف بزرگ و نامدار آشنا می شود و به مسلک او درمی‌آید و با همراهی فروغ‌الدوله تمام ثروت خود را در راه خدا خرج می‌کنند.

گورستان ظهیرالدوله محله دربند تهران؛ آدرس، تلفن، ساعت کاری

اطلاعات کامل گورستان ظهیرالدوله محله دربند تهران به همراه آدرس، ساعت کاری، شماره تلفن با امتیاز 4.5 را در نقشه و مسیریاب بلد بیابید.

گورستان ظهیرالدوله محله دربند تهران؛ آدرس، تلفن، ساعت کاری

باشگاه ورزشی

فروشگاه لوازم مهندسی

آموزشگاه

فروشگاه لوازم برقی خانگی

جاذبه گردشگری

مدرسه‌

دانشگاه

سازمان و نهاد دولتی

گورستان ظهیرالدوله كجاست

گورستان ظهيرالدوله يكي از جاذبه هاي استان تهران است.ما در اينجا گورستان ظهيرالدوله را با عكس و آدرس معرفي كرده ايم.

گورستان ظهیرالدوله كجاست

گورستان ظهيرالدوله گورستان کوچکي است بين امامزاده قاسم و تجريش در شمال تهران که علاوه بر علي‌خان ظهيرالدوله چندتن از هنرمندان، شاعران و چهره‌ هاي سرشناس ايران در آن مدفونند. اين اثر در سال ۱۳۷۸ توسط سازمان میراث فرهنگى و گردشگرى استان تهران با شماره ۲۰۰۱ در فهرست آثار ملى کشور به ثبت رسید.

آرامگاه ظهیرالدوله در خیابان ظهیرالدوله واقع در خیابان دربند قرار دارد.

در سال ١٣٠٣ خورشيدي علی خان ظهیرالدوله در اثر سکته قلبی در باغ خود در جعفرآباد شمیران در گذشت ، در جوار باغش در قبرستان عمومی (بین تجریش و امامزاده قاسم) دفن شد.پس از دفن ظهیرالدوله، مریدانش، این گورستان قدیمی و خانقاه را «آرامگاه ظهیرالدوله» خواندند.

این قبرستان از سنگ های بسیار خوش تراش تشکیل شده است. سنگ ها شبیه هم نیستند. برخی به رنگ فیروزه‌ای و برخی به شکل ایستاده یا خوابیده هستند.

برخی از قبرها برجسته هستند و نقوش زیبایی بر رویی آنها حک شده است. قبرها با شخصیت شخص متوفی هماهنگی دارد. شکل سنگ قبر گویای حرفه وی در زمان حیات است که ویژگی بسیار ممتازی است.

بهترين زمان براي بازديد از اين جاذبه تمام فصول سال مي باشد.

بازديد برای خانم‌ها از ساعت ۱۰ تا ۱۲ و برای آقایان از ساعت ۱۳ تا ۱۵ است. 

اين اثر در سال 1377 به شماره ثبت 2001 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

گورستان ظهیرالدوله کجاست

با مشخصات مرکز دیدنی گورستان ظهیرالدوله در شهرستان تهران مانند عکس ، نقشه ، آدرس، قیمت ورودی و بلیط و ساعت بازدید گورستان ظهیرالدوله در توریستگاه آشنا شوید

گورستان ظهیرالدوله کجاست

500 کاراکتر باقیمانده

حتماً تا به حال نشنیده بودید که چه کارهایی از دست خودروهای کاروان بر می آید. برای همین در این مطلب بعد از جستجو در میان خودروهای کاروان، خودروهای پیکنیکی و نمایشگاه های خودروهایی که اندازه یک خانه مجهز هستند، به دنبال مدرن ترین موارد گشتیم. فقط این را بدانید دیگر دورانی که خودروهایی مانند تصویر بالا در خیابان ها وجود داشت گذشته است.

در دنیای ما زیبایی و حیرت آور بودن گونه های مختلفی دارند، از عجایب طبیعی گرفته تا مواردی که توسط انسان ساخته شده اند، آثاری که هنوز پایدار هستند و یا اینکه به ویرانه تبدیل شده اند. فهرست این مقاله نیز حاوی برخی از زیباترین عجایب دنیاست. از بقایای تمدن های گم شده که برخی از آنها هنوز هم رمز آلود هستند، تا شهرهای دلربا و اشیا و عناصر خیره کننده در دنیای طبعیت، تمامی این عجایب همگی در فهرست مقاله ای که مطالعه خواهید کرد حضور دارند.

قاره آسیا در حقیقت بزرگترین و در عین حال پرجمعیت ترین قاره جهان به شمار می آید، به طور کل این قاره فضایی معادل 44.58 میلیون کیلومتر مربع را اشغال کرده است و باید بدانید که در این فضا 4 میلیارد و 164 میلیون نفر زندگی می کنند. قاره آسیا بطور کلی متشکل از 48 کشور مستقل، 6 کشور غیرمستقل و 6 کشور وابسته می باشد.

اکثر مردم فقط این را می دانند که اهرام مصر سازه های بزرگ و چشمگیری هستند که مدت ها پیش در مصر باستان ساخته شده اند. همچنین به طور کلی این باور وجود دارد که اهرام به عنوان مکان های تدفین و یادبود فراعنه بودند که پادشاهان مصر باستان در آن دفن شده اند. اما در واقع، چیزهای بسیار جالب تر و کنجکاوی های کمتر شناخته شده ای در مورد این سازه های جذاب وجود دارد.

از اواسط دهه 1800، زمانی که ملبورن، سیدنی را با ثروت طلای خود تحت الشعاع قرار داد، یک رقابت (دوستانه) بین این دو شهر استرالیا وجود داشته است. چه ورزش (سیدنی‌ سایدرها راگبی بازی می‌ کنند، در حالی که ملبورنیایی‌ ها قوانین فوتبال استرالیا را اختراع کردند)، چه درباره صحنه غذا، رویدادهای فرهنگی یا حتی آب‌ و هوا باشد، یک شهر دائما در تلاش برای بهتر بودن است.

حدودا بیست و چند سال پیش بود که وقتی به مردم می گفتم من در ترانسیلوانیا بزرگ شده‌ ام، یکباره با حالتی متعجب و شگفت زده از من سوال می کردند که “آیا این مکان واقعا وجود دارد؟” بعضی وقت ها هم این سوال را می پرسیدند که “آیا تا به حال یک خون آشام را از نزدیک دیده ام؟”

کلمات کلیدی

گورستان , قبرستان , آرامگاه , گورستان باستانی , گورستان ظهير الدوله , ثبت ملي , جاذبه هاي تهران , ديدني هاي تهران , جاذبه هاي تاريخي تهران , برنامه ريز سفر , برنامه ريز هوشمند سفر

قبرستان ظهیرالدوله

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا